Çocuklarda duyguların sağlıklı dışa vurumu

Küçük çocuklar, hayatlarındaki herhangi bir olaya sınırsız sayıda duyguyu hissedebiliyorlar ancak bu duygular üzerinde çok fazla kontrol sağlayamıyorlar.

Çocuklarda duyguların sağlıklı dışa vurumu
Yayınlanma:

Küçük çocuklar, hayatlarındaki herhangi bir olaya sınırsız sayıda duyguyu hissedebiliyorlar ancak bu duygular üzerinde çok fazla kontrol sağlayamıyorlar.

Küçük çocukların sorunu; hayatlarındaki herhangi bir olaya tepki olarak sınırsız sayıda duygu hissedebilmeleri, ancak bu duygular üzerinde çok fazla kontrole sahip olmamalarıdır ve bu duyguların neden olduklarını fark etmekte zorlanmalarıdır. Bir çok duygu hissederler, fakat duygusal patlamalara nasıl tepki vereceklerini tam olarak bilemezler.

Duygusal yeterlilik; çocukların ebeveynleri, öğretmenleri ve akranlarıyla ilişki kurmasına ve geliştirmesine yardımcı olur. Çocukların okul çalışmalarına konsantre olabilmeleri ve başkalarının ihtiyaçlarına cevap olarak uygun şekilde davranabilmeleri için kendi duygularını kontrol edebilmeleri önemlidir. Duygusal yeterliliğe sahip olmayan çocuklar, akran reddi, okulda zorluk ve duygusal ve davranışsal sorunlar için risk altındadır.

PEKİ, ÇOCUKLARDA DUYGULARIN SAĞLIKLI DIŞA VURUMU NASIL SAĞLANABİLİR?

1. Araştırmalar, ebeveynlerin çocuklarını olumsuz duygular hakkında konuşmaya teşvik ederek çocukların duygusal yetkinliklerini geliştirmelerine yardımcı olabileceklerini söylüyor. Bu; çocukların olumsuz duygulara neyin sebep olduğunu ve bunları nasıl uygun şekilde ifade edeceklerini anlamalarına yardımcı oluyor.

2. Süregelen cinsiyet temelli duygu dışa vurum kalıplarının dışına çıkabilmek önem taşıyor. Kızlar genellikle üzüntü gibi olumsuz duyguları ifade etmeye teşvik edilirken, erkeklerin üzüntülerini ifadeleri daha çok göz ardı ediliyor. Duyguların toplumdaki yansımasında ikilik görmek, çocuğu öfkeye ve anlaşılmamışlığa itiyor.

3. Duygusal dil açısından zengin çocuk hikayeleri okumanın, eğer çocuklar daha sonra hikayelerin içeriği hakkında bir akranla konuşmaya teşvik edilirse çocukların duygusal yeterliliğini geliştirdiği görülüyor. Benzer şekilde, duygu etiketleri ve nedenleri ile eğitim alan çocuklar da duygu bilgilerinde önemli gelişme gösteriyor.

4. Çocuklar mutlu olduğunda bu kolay görünse de, öfke nöbeti gibi olumsuz duygusal tepkiler karşısında daha zorlayıcı olabiliyor. Ancak, bir çocuğun duygusal tepkileri sizi kızdırsa veya üzse bile, çocukların olumsuz duygular sergilediğinde, genellikle sadece destek aradıklarını, bu yüzden belki de kısa bir konuşma ile uzun bir yol kat edebileceğini hatırlamak önemli.

5. Çocuklarla duygular hakkında konuşmak özellikle erkek çocuklar için çocukların duygusal yeterliliğine birçok fayda sağlayabilecektir. Bu yoldaki en önemli adımlardan biri de ebeveynin yıkılmaz bir kahraman gibi durmaması ve duygularını güldüğünü, ağladığını göstermesidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.