Bu sınıfın öğrencileri "ikiz" ve "üçüz"

Konya'da bir etüt merkezinde 3'ü ikiz, biri üçüz 9 öğrencinin aynı sınıfta buluşması ilgi çekiyor

Bu sınıfın öğrencileri "ikiz" ve "üçüz"

Konya'da bir etüt merkezinde aynı sınıftaki 3'ü ikiz, biri üçüz 9 öğrenci, ilgi odağı haline geldi.

Meram ilçesindeki etüt merkezinin bir sınıfında sadece, üçüzler 10 yaşındaki Nehir, Asya ve İdil İlhan ile 9 yaşındaki ikizler İsmail ve Emine Kayıhan, Fatma Rübeyda ve Havvanur Yümünlü, Fatma Erva ve Eslem Berra Altuntaş eğitim alıyor. 

 Görenlerin ilgisini toplayan öğrenciler, okul sonrası etüt merkezinde akıl ve zeka oyunları ile dikkat hafıza gelişimi eğitimlerini eğlenceli şekilde geçiriyor. Ailelerinin "tek yumurtadan" olup olmadığını bilmediği üçüz öğrenciler ile tek erkek öğrenci İsmail, sınıfın en dikkat çekenleri...

- "İlginç bir sınıf"

Merkezin kurucu müdürü Bayram Büyükbaş, bu kadar ikizin bir arada toplanmasının kendilerini de şaşırttığını söyledi.

İkizler için, diğer kurucu müdür Hayati Büyükbaş ile ne yapabileceklerini düşünürken üçüzlerin gelmesiyle şaşkınlıklarının katlandığını ifade eden Büyükbaş, eğitim açısından ayrı sınıflara almaya çalışsalar da ikiz ve üçüz kardeşlerin birbirlerinden ayrılmak istemediklerini dile getirdi.

Kendisinin de tek yumurta ikiz kızları olduğunu, eğitim hayatlarında onların da birbirlerinden ayrılmak istemediğini anlatan Büyükbaş, şöyle konuştu:

"Mecburen hepsini aynı sınıfta topladık. İlginç bir sınıf oldu. Çocuklar daha uyumlu oldu. Motivasyonları oldukça yüksek. Öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin şaşırdığı farklı bir grup oluşturduk. Öğretmenlerimiz de karıştırmaya başladı. Özellikle üçüzler için yaka kartları kullanıyoruz. İkizler her ne kadar tek yumurta olmasa da birbirlerine benziyorlar."

- Üçüzler, sınıfın ilgi odağı

Üçüzler Nehir, Asya ve İdil İlhan, gösterilen ilgiden memnun olsalar da bazen sıkıldıklarını dile getirdi. 

Kardeş olarak aynı sınıfta olmanın avantajını yaşadıklarına işaret eden üçüzlerden Nehir İlhan, şunları anlattı:

"Ailemiz bizi küçükken çok karıştırıyormuş. Bebekliğimizde yaka kartı kullanıyorlarmış. Büyüdük, bu sefer yetişkinler ve arkadaşlarımız bizi karıştırıyor. İsimlerimizi karıştırıyorlar. Her yeni ortamda 'İkiz misiniz, üçüz müsünüz' diye soruyorlar. Üçümüzün sınıf haricinde çok iyi anlaştığı söylenemez. Çözümsüzlükler de herkesin istediği sırayla oluyor. En çok anlaşmazlık, birimizin istemediğini diğerleri istiyor. Ya da üçümüz de farklı şeyler isteyip, düşünebiliyoruz. Aynı kıyafetleri giymek istemiyoruz."

Fatma Erva ve Eslem Berra kardeşlerin annesi Emine Altuntaş, oluşturulan özel sınıftan memnun kaldıklarını söyledi.

Çocukların eğlendiğini aktaran Altuntaş, öğrencilerin motivasyonları açısından doğru verilen bir karar olduğuna inandığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.