MEB’de öyle bir tabir yok

Eğitim Bir-Sen Konya Şubesi Başkanı Nazif Karlıer, kiralık öğretmen diye bir usulün olmadığını belirterek, sözleşmeli ve ücretli öğretmen uygulaması olduğunu söyledi.

MEB’de öyle bir tabir yok

Nazif Karlıer, bazı internet sitelerinde yer alan ‘kiralık öğretmen dönemi başlayacak’ gibi haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek zaten sözleşmeli ve ücretli öğretmen uygulamalarının olduğunu kaydetti. İsim değişikliğinden ziyade iyileştirmeler yapılabileceğini vurgulayan Karlıer, “Daha önce okullarda çalışan öğretmenlerimiz sözleşmeli çalışırlardı. Dershane de ki öğretmenlerimizle sözleşme yaparlardı ona göre de ücretlerini de alırlar. Şimdi yine özel okula dönüştürülen dershaneler ve eski okullar yine aynı şekilde sözleşme yaparak çalışmalarına devam edecekler. Bunların özellikleri bellidir. Bunlarla da sözleşme yaparlar, ücretleri Milli Eğitim Bankalığı ile (MEB)  eşdeğer olmaz daha azda olabilir fazlada olabilir. Kiralık öğretmen gibi bir öğretmen usulü yoktur. Ama kendi aralardaki yapmış oldukları sözleşmeli öğretmen vardır. MEB’de ise ücretli öğretmen vardır. Vermiş oldukları ders sayısı kadar ek ders ücreti alırlar. Ek ders ücretleri de kanunen belirlidir. Tüm girdikleri derslerin karşılığı ücret alırlar” dedi. 

“İYİLEŞTİRİLEMEYE GİDİLEBİLİR”

Karlıer, kiralık öğretmen diye bir tabirin olmadığını belirterek, “Özel okullarda kiralık değil sözleşme yaparak bunun karşılığında da kendi araların yaptıkları anlaşma çerçevesice ücret verirler. Kiralık öğretmen diye bir tabir yoktur. Belki şöyle bir şey olabilir. Başka bir kurumdan alınabilir ama özlük hakları bir önceki kurumda kalır. Kendi okullarında çalıştırmak üzere böyle bir anlaşma yaparlar buna da kiralık öğretmen diyebilirler belki. MEB’de öyle bir tabir yok. Bu farklı bir şey. Bakanlığın böyle bir şeye müsaade edip etmeyeceğini bilmiyoruz çünkü buna çalışma hayatındaki kanunlarda ne kadar izin verir bilmiyoruz. Bu çok hoş bir tabir değil. Zaten var olan bir şey. İsmini değiştirmek yerine iyileştirmeye gidilebilir. Zaten özel okullarda MEB’e bağlı okullardır. Denetimleri MEB tarafında yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

(Adnan YILDIRIM)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.