KPSS mağduru öğretmen: Hak yerini bulsun!

Konya'da özel bir okulda matematik öğretmenliği yapan Ahmet Kemalettin Yetişen, 2010 yılındaki KPSS'de 83 puan almasına rağmen atanamamıştı

KPSS mağduru öğretmen: Hak yerini bulsun!

Konya'da özel bir okulda matematik öğretmenliği yapan Ahmet Kemalettin Yetişen, 2010 yılında yapılan KPSS'deki usulsüzlükler nedeniyle atanamadığını belirtti.

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü mezunu Ahmet Kemalettin Yetişen (41), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2010 yılında devlet kadrosunda öğretmenlik yapmak istediği için sınava girdiğini söyledi.

KPSS'ye 2009 yılında da girdiğini anlatan Yetişen, bu sınava çok fazla çalışamadığını, aldığı sonucun da anormal olmadığını ifade etti.

Yetişen, bir sonraki yıl KPSS sınavına çok iyi hazırlandığını dile getirerek, "Bu sınavda netlerim artmasına rağmen sıralamam düşmüştü. Maalesef o yıl sadece eğitim bilimlerinde şaibe varmış gibi o sınav yenilendi. Halbuki istatistiksel olarak incelendiğinde, sınavın diğer bölümü de çok şaibeli" dedi.

- "Kitapçığı kirletmeden ful çekmişler"

Yetişen, 2010 yılındaki KPSS'de netlerini artırmasına rağmen sıralamasının düştüğünü, bunun da kafasında bazı şüpheler uyandırdığını vurgulayarak, o sınavda başarılı olanların geçmiş yıllarda aynı başarıyı gösterip göstermediğinin araştırılması gerektiğinin altını çizdi.

Sınavda kopya çektiği ileri sürülen kişilerin geçmiş sınavlarında başarılı olmadığını savunan Yetişen, "Hayatlarında matematik ve Türkçe'de hiç başarı elde edememiş kişiler, kitapçığı kirletmeden ful çekmişler. Daha önce bu kişilerin hiç böyle netleri yok ama o sınavda kitapçığa çizik atmadan ful çıkarmışlar. O yıl hak kaybımın olduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı.

- 83 puanla atanamadı

Sınav sonrasında kendisiyle beraber bazı arkadaşlarının bir daha KPSS'ye girmediğine işaret eden Yetişen, şöyle konuştu:

"2010 yılındaki KPSS'de 83 puan almama rağmen atanamadım. O sınavda şaibe olmasaydı, atanırdım. Daha sonra kendimize başka bir yol çizdik ve özel sektörde mesleğimizi yapmaya devam ettik. İstediğimiz bir şey hukuksuz şekilde elimizden alınmış oldu. O sınavda matematik, tarih ve Türkçe'de ful çekemeyecek insanlar çok iyi sonuçlar aldı. İstatistik uzmanları incelerse daha fazla kişinin dikkat çekici sonuçlar aldığı görülür. Bence bin kişi falan değil, 2-3 bin kişi haksız yere öne geçti. Uzmanlar önceki 2-3 sınavı incelerse büyük kaymalar olduğunu görebilir. O yıl onlara ne olmuş da başarılı olmuşlar, bunlar incelenmeli."

- "Hak yerini bulsun"

Yetişen, soruşturmanın başlatılmasıyla süreci yakından takip ettiğini ifade ederek, "Haksızlığa uğradım. 2009 yılındaki KPSS'de daha az net yapmama rağmen sıralamam 2010'dakinden daha iyiydi. O sınavda şaibe olduğu ortada. Hakkımı gasbedenlerden ahirette davacıyım. Emeklerimi çalanlara hakkımı helal etmiyorum" dedi.

Emeklerinin, alın terinin çalındığını ifade eden Yetişen, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sınav sonrasında yaşadığımız bazı sıkıntılar da oldu. Derdimi kimseye anlatamadım. 'Netlerim arttı ama sıralamam geriledi' dediğimde bazıları buna inanmadı. Bugün bu soruşturmayla gerçekler ortaya çıkıyor. Hak yerini bulsun. Öbür dünyada da davacı olacağım. Ahiretteki haklarımdan vazgeçmedim."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.