Siz ne kadar zenginleştiniz? Ülke ne kadar zenginleşti?

AB TV olarak sokağın nabzını tuttuk. Konyalılara son 20 yılda siz ne kadar zenginleştiniz, Ülke ne kadar zenginleşti sorusunu sorduk. Detaylar haberimizde.

Siz ne kadar zenginleştiniz? Ülke ne kadar zenginleşti?
Yayınlanma:

AB TV olarak sokağın nabzını tuttuk. Konyalılara son 20 yılda siz ne kadar zenginleştiniz, ülke ne kadar zenginleşti sorusunu sorduk. İşte vatandaşların düşünceleri…

“EMEKLİ OLDUM, YATAYIM, MAAŞIMI VERSİNLER DİYE BİR DÜNYA YOK.”

Ülke olarak zengin olduğumuzu belirten bir vatandaş: “Ne zengini kardeşim. Türkiye zenginleşti 20 yılda ben değil ki. Niye? Herkesin altında araba, ev var, giydiğimiz kıyafetler maşallah, kıyafet de beğenmiyoruz herkes zenginledi. Hiç kötü arabaya binen var mı, adam 15-20 bin liraya ev alıyor, arabayı beğenmiyor. 5 milyon liralık araba alıyor kötü diyor. Memleket böyle lüks yaşar mı? Şu anki halk zaten para kazanma yolunu bulmuş yani. İşine gelen iyi diyor işine gelmeyince kötü diyor. Ama şu anda milletin yüzde 80’inin durumu iyi. Konya inşaat sektörünü aldı gitti. Araba desen araba bulamıyorsun. Kötü araba da bulamıyorsun. Arkadaşlarım daha bunu görmüyor musunuz? Yaşantıya bakın, hiç böyle bir şey var mı? Emeklisi falan yok, emekli aynı kardeşim, emeklide para var. Adam çalışıyor 30 bin TL para alıyor. Emekliden de alıyor. Bak ben şimdi iş adamıyım kendim balık sektöründeyim adam bulamıyorum çalıştırmaya. 25-30 bin lira maaş veriyoruz adam bulamıyoruz. 3 gün geliyor 4. Gün kaçıp gidiyor. Paraya ihtiyacı olan çalışmaz mı? Çalışın ya. Benim yaşım 60, 8 yaşından beri çalışırım. Niye çalışıyorum; herkes çalışsın ben emekli oldum. Ehliyet al, geç otur yat. Yok, kardeşim öyle çalışacaksın 15 bin TL de olsa 10 bin TL de olsa çalışacaksın. Boş gezeni Allah sevmez. Onun için herkes çalışacak. Ben emekli oldum ben yatayım, devlet 20-30 bin TL maaş versin. Öyle bir dünya yok, hepimiz çalışacağız ve örnek olacağız. Müslüman dünyaya örnek olmalıdır.” dedi.

“ASLINDA HERKES ZENGİN, BATTIK DİYENLERİN HEPSİ BOŞ KONUŞUYOR.”

20 kat zenginlediğinin altını çizen bir vatandaş ise“Son 20 yılda Türkiye’de zenginler 20 kat zenginleşti. Orta halliler biraz geriye düştü. İnsanların sahtekârlığına bağlıyorum biraz. Neden biliyor musunuz? Çünkü insanlar kazandığı parayı da net söylemiyor kaybettiği parayı da. Biz alışmışız bedavadan kazanmaya. Geçmişlerden bugüne kadar şimdi gerçekten kazanmaya geçtiğimiz zaman herkesin zoruna gitmeye başladı. Aslında bizim ülkemiz çok zengin, yan yattık diyenlerin hepsi boş, aslında herkes zengin. Bunu sana istediğin şekilde de ispat ederim. Bu ülkeye 2023 yılında 651 milyon sıfır araba girdiyse bu ülkede durum çok iyidir. Bunu şöyle diyorlar bazen; onu krediyle aldı. Krediyle alan ödeyeceğini hesap ettiği için alır. Şimdi sen kendine güvenmezsen kredi çekebilir misin? Mutlaka bunu da böyle hesaplamak lazım. Ama bir algı var şu anda. Türkiye’de algı şu; battık, yandık, iş yok. Pekâlâ, Konya sanayisine gidelim. Tek tek her dükkânı gezelim. Bugün için benim kabaca tahminimi söylüyorum; 10-20 bin işçi gelsin 1 saatte iş bulur. Ücrete gelince şu andaki artışlarla karşılaştırdığın zaman yeterli değil. Ama bu artışların çoğu demek ki ilk sözüme gelecek. Zenginlerin açlığından. Neden açlığından? Bugün için Türkiye’de 6 aydır asgari ücret sabit değil mi? Dolar Euro da sabit ama neden her ay zam koyuyorlar. Hepsi bu işsizliğe bağlı değil mi? Herhangi bir esnafa gir herkes günlük parasını alıyor, restorana gir herkes satıyor. Bugün bir porsiyon et yemek 300 TL ama herkes yiyor. Olmayan bir şey yenebilir mi? Yenemez. Var olduğu için yeniyor. Dünyada 3 yıldır küresel bir kriz var, bunu herkes bilir, bir tek bizim vatandaşımız hariç. Aslında bizim hükümetimiz ve devletin şu anda dünya sıralamasında bana göre en başarılı devlet. Neden? Bu felaketten çok güzel bir şekilde çıkıyor. Şuradan sokağa çıkıyorsun 3- 4 tane emekli var benim gibi. Açız diyor. Zıkkımın kökünü ye, aç kal. Hiç de benim için önemli değil. Bugün aç kal. Avrupa'nın bizi kıskanmasının sebebi dünyada en büyük pazarını kaybetmesi. Hem silah hem araba. Otomobil üzerinden en büyük pazarını kaybediyor. Türkiye dünyada büyük bir pazardır. Şu anda Avrupa bunu kaybediyor. “ ifadelerini kullandı.

"NEREDEN GELİYOR BU PARANIN BOLLUĞU?”

Başka bir vatandaş ise “Olmadığından daha fazlası zenginleştik. Çünkü giyim yerleri, mağazalar, alış veriş merkezleri, her yer dolu. Nerden geliyor bu paranın bolluğu? Mutlaka bir yerden bir gelir var ki her yerde doluluk var. Valla neye bağlıyoruz biz de anlayamıyoruz. Burada bu mesleği yapıyoruz ama nereden geliyor biz de hayret ediyoruz bu kadar paraya. Burada çuval çuval paralar gidiyor, geliyor, görülüyor. Ama nereden geliyor nasıl kazanılıyor onu da bilmiyorum. Eskiden üst tabaka, orta tabaka, alt tabaka vardı. Şimdi orta tabaka kalktı alt ve üst var. Üsttekiler iyi alttakiler tabii ki zorluk çekiyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.