Usta sanatçılar Konya’da buluştu (Özel Haber)

Hz. Mevlana'nın 746. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında, Mevlana Kültür Merkezi’nde ziyaretçilerle buluşan birbirinden değerli atölye çalışmaları tam not alıyor

Usta sanatçılar  Konya’da buluştu (Özel Haber)

Hazreti Mevlana'nın 746. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında Mevlana Kültür Merkezi’nde sergi ve atölye çalışmaları ziyaretçilerle buluşuyor. Türkiye’nin birçok kentinden Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanan sanatçılarca yapılan çalışmalar büyük ilgi görüyor. Mevlana Kültür Merkezi’nde; hat, cam üfleme, ipek dokuma, saraç, ebru, telkari, metal hat oymacılığı ve ney gibi birçok sanat sergileniyor. Sergi, 17 Aralık Şeb-i Arus gecesine kadar devam edecek. 

KONYALI HATTATIN ESERLERİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR 

Sergilerdeki en dikkat çekici çalışmalar arasında Konyalı ünlü Hattat Sanatçısı Hüseyin Öksüz’ün eserleri yer alıyor. Öksüz’ün standında kendisinin ve öğrencilerinin yaptığı eserler ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Hattat Öksüz’ün öğrencilerinden Abdurrahman Depeler, birbirinden güzel hatların burada sergilendiğini ifade ederek, hat yazılarının da ünlü tezhip ustalarının sanatıyla göz alıcı güzelliğe büründüğünü dile getirdi. 

NEYZENLERİN NEYİ BURADA 

Tasavvuf müziğin baş enstrümanı ney de sergide ziyaretçilerle buluşuyor. Konyalı ünlü ney yapım ustası Ali Erol tarafından yapılan neyler, büyük ilgi gören sanatlar arasında yerini alıyor.  Kültür Bakanlığı tarafından onaylı Ney Yapım Ustası Sanatçı Ali Erol, herkesin ney öğrenmesini tavsiye etti. Ney sesinin ve üflemesinin insan ruhuna büyük etkileri olduğunun altını çizen Ney Ustası Erol, “Günümüzde özellikle gençler tarafından ney üflemeyi öğrenmek büyük ilgi odağı oldu. Ney üflemeyi öğrenenler yakınlarına da kesinlikle tavsiye ediyor. Ney, insan sesine en çok benzeyen enstrümanlardan bir tanesidir. Bunların yanında yeni ney üflemeye başlayanlar, bilinmeyen yerlerden ney alarak mağdurluk yaşıyorlar. Ney alırken en çok dikkat edilecek konulardan bir tanesi de neyi üfleyecek kişinin nefesine uygun olmasıdır. Ney alırken ya satıcının neyden anlaması lazım, ya da alıcının yanında iyi bir ney ustası olması gerekiyor” dedi. 

TELKARİ SANATI DOĞDUĞU YERDEN GELİYOR

Sergide bulunanlar arasında Anadolu sanat kültürü literatürünün en bilindiklerinden olan telkari sanatı da bulunuyor. Mardinli Telkari Sanatçısı Ali İmran Acabey, bu işin binlerce yıl önce Mardin’de ortaya çıktığını söyledi. Telkari sanatının Mardin’in kültürü olduğunu dile getiren Sanatçı Acabey, “Burada Mevlevi sanatlarının birçoğunun yanında telkari sanatı temsil etmemiz büyük mutluluk veriyor. Tüm meraklıları burayı gezmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu. 

METAL HAT TABLOLARI İLGİ ODAĞI 

Birçok sanatın sergilendiği Mevlana Kültür Merkezi’nde Konyalı Metal Hat Oyma Ustası Rahim Köseoğlu’nun yaptığı eserler de bulunuyor. Tarihi Bedesten Çarşı’nda atölyesi bulunan Sanatçı Köseoğlu, Şeb-i Arus törenleri sergisine uzun zamandır katıldığını söyledi. Konya’yı yaptığı sanat ile en iyi şekilde temsil etmeye çalıştığını ifade eden Köseoğlu, yurt dışı ve içi birçok fuara katılarak eserlerini tanıttığı bilgisini verdi. 

EBRU SANATI DUVARLARI SÜSLEMEYE DEVAM EDİYOR 

Destegül Güzel Sanatlar Merkezi Hocası Betül Koyuncu ve öğrencileri tarafından yapılan birbirinden güzel ebru sanatı eserleri ziyaretçilerle buluşuyor. Ebru Hocası Koyuncu ve öğrencileri, sanat eseri taşıyan ebru tablolarını ziyaretçilerin isteklere göre de yapıyor.

SARAÇ, İPEK DOKUMACILIĞI VE CAM ÜFLEME ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR 

Eskişehirli Saraç Sanatçısı Meryem Yılmaz, bitkisel tabaklama ile yapılan derilerden meydana getirdiği ürünlerini ziyaretçilerle buluşturuyor. Çanta, cüzdan ve çeşitli ürünler meydana getiren Yılmaz, sağlıklı yaşamak için deri kullanılmasını tavsiye etti. 

Hataylı İpek Dokuma Ustası Ali Büyükaşık’ın standı da büyük ilgi görüyor. Büyükaşık, Anadolu motifleriyle süslenen tamamen eski usulle dokunan ipek dokuma şal ve başörtüleri ziyaretçilerle buluşturmanın mutluğunu yaşadığını dile getirdi. 

İstanbul Beykoz’dan katılan Cam Üfleme Sanatçıları Cansu Acar ve Büşra Güngör de birbirinden güzel eserleri burada sergiliyor. 
Öte yandan Çanakkale Gelibolu Yarımadası’ndan katılan Atiye Lâçin’in, hurma, üzüm, kayısı ve çeşitli meyveler kullanarak yaptığı doğal Mevlevi tatlısı dikkat çekiyor. 

Muhabir: Servet Ramazan Çolak

Foto Galeri:

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.