MİT personeline istifa hakkı

Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye (KHK) göre, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) fiili kadrosuna atanan personel, teşkilata yazılı olarak müracaat etmek suretiyle istifa edebilecek.

MİT personeline istifa hakkı

696 sayılı "Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması  Hakkında Kanun Hükmünde Kararname" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Söz konusu KHK ile 2937 sayılı "Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli  İstihbarat Teşkilatı Kanunu"nun 14. maddesinde değişiklik yapıldı.

Buna göre, MİT fiili kadrosuna atanan personel teşkilata yazılı olarak  müracaat etmek suretiyle istifa edebilecek.

İstifa müracaatında bulunan personel hakkında uhdesinde bulunan bilgi,  belge ve kayıtlar, yürüttüğü faaliyetler, takip ettiği iş ve işlemler ile  kullanımında bulunan kaynak ve diğer hususlara ilişkin olarak teşkilat tarafından  bir rapor oluşturulacak ve bu rapor sonucuna göre işlem yapılacak.

MİT'te göreve başladıkları tarihten 5 yıl geçmeden istifa edenlerin,  görevle ilişkilerinin kesildiği tarihten 5 yıl geçmedikçe devlet memurluğuna  alınmaması uygulaması devam edecek.

İstifa işlemleri tamamlanmadan görev yerini terk eden, görev yerinden  veya görevi icabı bulunmak zorunda olduğu yerden izinsiz veya mazeretsiz olarak  kesintisiz 10 gün süreyle ayrılan MİT personeli, yürütülecek idari soruşturma  sonucuna göre devlet memurluğundan çıkarılacak. Bu kişilere iki yıldan 4 yıla  kadar hapis cezası verilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.