Hrant Dink davasında ara karar

Hrant Dink cinayeti davasında, mahkeme, sanıkların FETÖ ile irtibat ve iltisaklarının bulunup bulunmadığına ilişkin mevcut bilgi havuzundan inceleme yapılmasına karar verdi.

Hrant Dink davasında ara karar

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlileri ile ana dava hükümlülerinin de aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu, 14'ü firari 85 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıklar Ercan Gün ve dönemin jandarma istihbarat görevlisi Muharrem Demirkale'nin adli kontrolle tahliye edilmesine karar verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, mahkeme heyeti alınan taleplere ilişkin ara kararını açıkladı.

Buna göre mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Ercan Gün ve dönemin jandarma istihbarat görevlisi Muharrem Demirkale'nin adli kontrol ile tahliyesine karar verdi. 

Demirkale'nin Ankara'da, Ercan Gün'ün ise İstanbul'da haklarında açılan davalarda tutuklu olduklarını hatırlatan heyet, tahliye kararına "bu dosyadan tutukluluk halinin uzatılmasında zorunlu hal kalmaması, mevcut delil durumu ve tutuklu kaldıkları süre"yi gerekçe gösterdi.

Diğer tutuklu sanıklar Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer'in bu hallerinin devamına hükmeden mahkeme heyeti, ayrıca eski İstanbul Valisi Muammer Güler, Vali Yardımcısı Ergün Güngör ile eski MİT görevlilerinin de aralarında bulunduğu 11 kişinin bir sonraki duruşmada tanık olarak dinlenilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Tahliye edilmesine karar verilen sanık Muharrem Demirkale FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Ankara'da görülen davada; sanık Ercan Gün de İstanbul'daki bir başka davada tutuklu bulunduğu için cezaevinden çıkamayacak.

Tutuklu sanıklar eski emniyet müdürleri Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer'in, kuvvetli suç şüphesinin varlığı, isnat edilen suçların cezalarının ağırlığı ve bir kısım tanık beyanlarının halen tamamlanmaması gerekçeleriyle bu hallerinin devamına karar veren heyet, Zekeriya Öz ve Ekrem Dumanlı'nın da aralarında bulunduğu 13 firari sanık ile gıyabı tutuklama kararı verilen firari Fetullah Gülen hakkında çıkarılan yakalama emirleri infazının beklenmesini hükme bağladı.

Mahkeme sanıkların FETÖ irtibatını araştıracak

"Silahlı terör örgütü üyeliği/yöneticiliği" suçundan yargılanan tüm sanıkların FETÖ ile irtibat ve iltisaklarının bulunup bulunmadığına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına, mevcut bilgi havuzundan inceleme yapması için yazı yazılmasına karar veren heyet, jandarma görevlisi sanıklarla ilgili de FETÖ'nün Türk silahlı Kuvvetleri'ndeki kripto yapılanmasının deşifre edilmesi amacıyla yürütülen "ankesör" soruşturmasında adı geçen mahrem imam konumundaki kişilerce aranıp aranmadıkları yönünde sorgulama yapılması ve başsavcılıkça mahkemeye bilgisi verilmesine yönelik karar aldı. 

Dosyada emniyet görevlisi olan sanıklarla ilgili da ara karar oluşturan heyet, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 18 Nisan 2017 tarihli, "emniyetin mahrem yapılanması" soruşturmasında, FETÖ'nun emniyet genel müdürlüğü personeliyle ilgili yaptığı fişlemeleri barındıran ve örgütten ele geçirildiği anlaşılan mikro SD kartta yapılan incelemelerin tamamının araştırılmasına karar verdi. 

Sanıkların FETÖ tepe yönetimiyle irtibatlı olup olmadıkları ve örgüt içinde herhangi bir kategori veya sınıflandırma bilgilerinin bulunup bulunmadığı yönünden detaylıca araştırma isteyen heyet, sonuçların mahkemeye gönderilmesi için İstanbul Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğüne yazı yazılmasını karara bağladı. 

12 yıllık talep kabul edildi

Mahkeme heyeti, müdahil Dink ailesi avukatlarının, davanın görülmeye başlandığı 2007'den bu yana dile getirdiği, cinayetten önce Hrant Dink ile İstanbul Valiliğinde görüştükleri belirtilen dönemin İstanbul Valisi eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ve İstanbul Vali Yardımcısı Ergün Güngör ile bazı MİT görevlilerinin tanık olarak dinlenilmesi talebini kabul etti.

Dink ailesi avukatlarının tanık dinlenilmesiyle ilgili 11 Mart 2019 tarihli dilekçelerini dikkate alan heyet, Güler ve Güngör ile birlikte İstanbul Valiliğinde Hrant Dink ile yapılan görüşmede bulundukları belirtilen eski MİT İstanbul Bölge Başkanı Hüseyin Kubilay ve Başkan Yardımcısı Özel Yılmaz ile MİT görevlisi Handan Selçuk'un bir sonraki duruşmada tanık olarak dinlenilmesini kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti ayrıca, Adem Sağlam, Mustafa Kuletaş, Muhammet Kırmacı, Emre Altuntaş, Recep Koçpınar, Muhammet Bulgur ve Adem Polat'ın da tanıklığına başvurulmasını ve bu kişilere gelecek duruşmalarda hazır olmaları için davetiye çıkarılmasını hükme bağladı.

Ara karara göre Adem Sağlam, Mustafa Kuletaş, Muhammet Kırmacı ve Emre Altuntaş birinci gün, Recep Koçpınar, Muhammet Bulgur, Adem Polat ve Muammer Güler ikinci gün, Ergün Güngör, Hüseyin Kubilay Günay, Özel Yılmaz ve Handan Selçuk ise üçüncü günkü duruşmalarda dinlenilecek. 

Tanıklığına karar verilen eski İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı Necmettin Eren'in Türkiye'nin Kanada Büyükelçiliğinde bulunduğunu belirtmesi nedeniyle yurda dönüşünün beklenilmesine karar veren heyet, eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın avukatlarının, sanık hakkında davanın ortadan kaldırmasına karar verilmesi talebini de reddetti. 

Heyet duruşmayı sıralı yapılmak üzere 11,12 ve 13 Haziran'a erteledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.