FETÖ'cü sözde yönetici 'darbe' öncesi gıda alışverişi yapmış

FETÖ'nün Ege Bölgesi'nde yeniden yapılanması davasının gerekçeli kararında, örgütün sözde üst düzey bir yöneticisinin, 15 Temmuz'dan kısa süre önce yaptığı yüklü miktardaki gıda alışverişiyle darbe girişimine hazırlık yaptığına işaret edildi.

FETÖ'cü sözde yönetici 'darbe' öncesi gıda alışverişi yapmış

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Ege Bölgesi'nde "Altınşehir" adı altında yeni yapılanmasını organize ettiği iddiasıyla "Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan Halil Karagöz'e verilen mahkumiyet kararının gerekçesinde, darbe girişiminden haberi olan bir örgüt yöneticisinin, yüklü miktarda gıda alışverişi yaptığı bilgisine yer verildi. 

İzmir 15. Ağır Ceza Mahkemesi, "Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Halil Karagöz ve aynı davada "Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 9 yıl hapis cezasına mahkum edilen sanığın eşi Meryem Karagöz ile ilgili verdiği hükmün gerekçeli kararında, FETÖ'nün sözde üst düzey yöneticilerinin darbe girişiminden önceden haberdar olduklarına dair bazı detaylara dikkati çekti.

FETÖ'nün sözde Bornova il imamı Halil Karagöz'ün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından eylemlerine devam ettiği belirtilen kararda, sanığın örgüte eleman kazandırdığı, mevcut üyeler arasında iletişim sağladığı, örgüte para kaynağı sağlamak için mensuplarına kurdurttuğu derneklere ait mekanlarda "dikkati çekmeden" toplantılar düzenlediği aktarıldı.

"Halit Kara" kod ismini kullanan Halil Karagöz'ün, FETÖ'nün strateji ve hedefleri doğrultusunda hareket ettiğine kanaat getirildiği bildirilen kararda, bu şahsın aldığı talimatları yerine getirdiği, bizzat karar alma ve yerine getirme yetkisine sahip olduğu, bu durumun tanık ifadeleri ve ByLock yazışmalarıyla sabit olduğu belirtildi.

Gerekçeli kararda, sanıklara ait olduğu iddia edilen 448 bin dolar, 20 bin 881 lira ve 765 avronun hücre evlerinde yastık içerisinde saklanması, sanıkların bu paraların elde ediliş biçimini ve kaynaklarını açıklayamamış olması nedeniyle bunun örgüt adına toplanan para niteliğinde olduğunun altı çizildi.

"Az zaman değil, an kaldı"

Bazı üst düzey örgüt mensuplarının, FETÖ'nün darbe girişiminden önceden bilgisinin olduğuna dair tespitlere yer verilen kararda, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"FETÖ'nün ByLock üzerinden örgüt mensuplarına gönderdiği 'Az zaman değil, an kaldı' şeklindeki mesajla Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini devirme çalışma ve eylemleri içerisinde olduğu anlaşılmaktadır. Öte yandan örgütün sözde üst düzey yöneticisi (Altınşehir yapılanmasında yer alan kişi), ikametine çok miktarda market alışverişi yapıp erzak poşetleriyle gelince eşi, 'Neden bu kadar çok alışveriş yaptın?' şeklinde soru sormuştur. Bunun üzerine sözde yönetici, 'Önümüzdeki hafta darbe olacak. Ondan dolayı yüklü miktarda kuru gıda, erzak aldım. Ancak bunu kimseye söyleme, hiçbir yerde konuşma, telefonda dahi bu konudan bahsetme' diye cevap verdiği tespit edilmiştir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.