Dilucu Sınır Kapısı'na tır parkı müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Dilucu Sınır Kapısı'na 400 araçlık tır parkı yapıyoruz. Bununla sınır kapısı daha faal hale gelecek." dedi.

Dilucu Sınır Kapısı'na tır parkı müjdesi

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Iğdır'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'u, Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı'nda Iğdır Valisi Enver Ünlü, MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz, MHP Iğdır İl Başkanı Ersoy İçer, Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı İsa Yaşar Tezel ve kurum müdürleri karşıladı.

Buradan beraberindekilerle Iğdır Valiliğine geçen Kurum, Şeref Defteri'ni imzaladıktan sonra Valilik'te basına kapalı "İl Değerlendirme Toplantısı"nı gerçekleştirdi.

Kurum, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Iğdır'ın bölgede üç ülkeye sınırı olması hasebiyle tüm dillerin, dinlerin, ırkların ortak yaşadığı ve bu ortak yaşama duygusunun tüm Türkiye'ye örnek gösterildiği bir il olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Tüm Türkiye'de 10,5 milyon vatandaşımızın faydalandığı imar barışından Iğdır'ımızda yaklaşık 23 bin 500 vatandaşımız faydalandı ve yapı kayıt belgelerini aldı. Artık tapu süreçlerini yürütüyoruz ve imar planlarını da yaparak vatandaşlarımızın oturduğu yerlerin tapularını vermek suretiyle mülkiyetini vatandaşlarımıza verme projesini kararlılıkla sürdürüyoruz. Sosyal donatıların eksik olduğu, yolların dar olduğu, parkların olmadığı şehrimizdeki alanları da kısa zamanda rehabilite edip yaşanabilir bir mahalle, semt için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu anlamda imar barışından faydalanan vatandaşlarımızın da mağduriyetini gidermiş olduk."

Millet bahçesi müjdesi

Kentte Millet Bahçesi Projesi'ne başladıklarını hatırlatan Kurum, "Projeyi en kısa sürede yapıp, içinde millet kıraathanelerinin, yürüme ve bisiklet yollarının olduğu millet bahçesini en kısa sürede Iğdırlı vatandaşlarımıza kazandırmak istiyoruz. Vatandaşımıza hizmet edecek, tüm birimlerin olduğu yeni Hükümet Konağı Projesi'ne ilişkin arsa tahsisini ve takas yöntemiyle ihale yapım sürecine ilişkin onayımızı verdik. Yeni hükümet binasını ilimize kazandırarak milletimize daha iyi şartlarda hizmet sunabilmenin önünü açmış olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Kentin en önemli sorunlarından birinin kanalizasyon ve atık su arıtma tesisi olduğunu aktaran Kurum, bu sorunu çözmek için yaptıkları 180 milyon liralık Atık Su Arıtma ve Kanalizasyon Projesi hazırlıklarında sona geldiklerini anlattı.

Dilucu Sınır Kapısı'na tır parkı müjdesi

Projeye 2019 yılı içerisinde başlayacaklarını ve 2022 yılında tamamlamayı planladıklarını ifade eden Kurum, şunları kaydetti:

"Proje bittiği zaman şehrin atık su arıtma problemi şehirdeki o pis kokularla ilgili problemleri çözmüş ve Iğdır'ımızı tertemiz şehir haline getirmiş olacağız. Başlayacağımız bu proje 2022 yılında tam anlamıyla bitecek ve bittiğinde 123 bin kişiye destek ve hizmet verecek. İçme suyu problemini de çözeceğiz. Dilucu Sınır Kapısı'na 400 araçlık tır parkı yapıyoruz. Bununla sınır kapısı daha faal hale gelecek. Şehir içi trafiği de tırlar geçtiği için oldukça yoğun. Güney Çevre Yolu Projemiz var, projemiz tamamlandı, geçici kabul aşamasında, bununla müteakip yatırım programına alınmasıyla projeyi hizmete almayı planlıyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.