Adil bir şekilde yargılanmanın en güzel örneği sergilenmektedir

AK Parti Sözcüsü Ünal, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yeni iç hukuk yolları açarak adil bir şekilde yargılanmanın 1,5 yıldan beri en güzel örneğini sergilemektedir." dedi.

Adil bir şekilde yargılanmanın en güzel örneği sergilenmektedir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal, İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki binada yapılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında, aralarında Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da bulunduğu 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin 135'i tutuklu 143 sanığın yargılandığı davanın 13. duruşmasını izledi. 

Çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulunan Ünal, ana muhalefet partisinin bu davaları itibarsızlaştırmak için yürüttüğü bir süreç olduğunu söyledi. 

Bu sürecin 16 Temmuz sabahında başladığını ve bugüne kadar devam ettiğini vurgulayan Ünal, şöyle konuştu:

"Ana muhalefet 'Gerçek darbeciler yargılanmıyor.' ya da 'tiyatro', 'kontrollü darbe' gibi ifadelerle diğer taraftan o gece ülkesini korumak için sokağa çıkan kahramanlara karşı itibarsızlaştırma ifadeleri gibi ifadelere maalesef devam ediyor. Buradan şunun bilinmesini istiyorum ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 16 Temmuz gününden itibaren insan hakları sözleşmesine riayet ederek, uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirerek, yeni iç hukuk yolları açarak adil bir şekilde yargılanmanın 1,5 yıldan beri en güzel örneğini sergilemektedir."

"Şeffaf bir şekilde bu yargılamalar devam ediyor"

Mahir Ünal, izlediği davanın da şeffaf bir şekilde, kayıt alınarak yürütüldüğüne işaret ederek, eğer herhangi bir mağduriyet varsa adalet sisteminin bu konuda üzerine düşeni yaptığını ifade etti.

Buna rağmen Türkiye'de bir kesimin, uluslararası Türkiye düşmanı yapılarla bu davaları ve 15 Temmuz'u itibarsızlaştırmak için mahkemeler, hakimler ve savcılarla ilgili kara propaganda yürüttüğüne değinen Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buradan onlara sesleniyorum: Bu ülkenin hakimleri ve savcıları tarafsız ve bağımsız bir şekilde bu davaları takip ediyorlar ve gerekli yargılamayı gerçekleştiriyorlar. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ortaya koyduğu şartlara uygun bir şekilde, şeffaf bir şekilde bu yargılamalar devam ediyor. Biz de bu yargılamaların takipçisiyiz. Şehit yakınlarımızın, gazilerimizin her daim yanındayız. Çünkü biz o gece bu ülkeyi yeniden ellerimizle hep beraber kurtardık. Bugün Başbakanımız da açıkladı, bu yıl sonuna kadar bu yargılamalar tamamlanacak ve bu yargılamalar tamamlandıktan sonra adil bir şekilde sonuçlandırılacak ve bu alçaklar hak ettikleri cezaları alacaklardır. Biz yargımıza güveniyoruz, ülkemize güveniyoruz, ülkemizin geleceğine güveniyoruz."

Yargılamaların adil bir şekilde devam ettiğine de işaret eden Ünal, "Bu darbe girişiminde bulunan alçaklar bunun hesabı vermektedirler ve bunun hesabı sorulmaktadır. Herhangi bir şekilde birilerinin bu davaları itibarsızlaştırmaya dönük içeride ve dışarıda ortaya koydukları propaganda, bir kara propagandadan ibarettir. Bizim birinci ve öncelikli gündemimiz, bu davalar devam ettiği sürece bu davaları takip etmek ve bu davaların takipçisi olmaktır." ifadelerini kullandı.

"11 bin 400 kişiye yakın bir tespit söz konusu"

AK Parti Sözcüsü Ünal, Mor Beyin mağdurlarının itibarlarının iadesinin nasıl yapılacağına ilişkin soru üzerine şunları söyledi:

"11 bin 400 kişiye yakın bir tespit söz konusu. Bu konuda şu anda ilgili kurumlar ve bakanlıklar gerekli çalışmaları yapıyor, Adalet Bakanlığı gerekli çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalar yapıldıktan, bu ayıklamalar gerçekleştikten sonra yeni bir KHK ile burada ortaya çıkmış bir mağduriyet varsa bu mağduriyetler giderilecektir."

"Sistematik bir propaganda var"

Mahir Ünal, 15 Temmuz darbe girişimine karşı mücadele edenlerin haklarının korunmasına yönelik çıkarılan KHK'ya ilk tepkinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldiğinin hatırlatılması üzerine de şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Zaten 15 Temmuz'dan hemen sonra sistematik bir propagandaya başladılar. O propaganda da şudur: Öncelikli bu darbe girişimini 'tiyatro', 'sonuçları ön görülemeyen darbe', 'kontrollü darbe' gibi ifadelerle sistematik olarak itibarsızlaştırmaya çalıştılar. Bugün burada bulunmamızın temel sebebi de şu: Özellikle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 34 şehidimizin, 260 gazimizin olduğu o köprüde cereyan eden olaylarla ilgili bir kafa karışıklığı oluşturmak için özellikle CHP'nin, daha doğrusu Kılıçdaroğlu'nun CHP'sinin yürüttüğü sistematik bir propaganda var. İşte o gece orada bazı masum askerlerin öldürüldüğü yönünde birtakım propagandalar yürütüyorlar. Şimdi şunu bilmeleri gerekir ki, eğer bu aziz millet o gece kendilerine silah doğrultan bu alçakların elinden silahları alıp onları katletseydi, binlercesini katlederdi. Ama bu aziz millet, o gece o silahlara dokunmadı, o silahları devlete teslim etti, o hainleri de emniyete teslim etti. Yani bu millete iftira ederek, bu milletin o gece gösterdiği kahramanlığı itibarsızlaştırmaya çalışarak... 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde o gece ne olduğunu kameralardan biz anbean biliyoruz, dakika dakika biliyoruz."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal, o gece kimin ateş ettiğini, nasıl ateş ettiğini, hangi tankın hangi pozisyonda olduğunu ve içinde kaç kişinin olduğunu bildiklerini vurgulayarak, "Ama Kemal Kılıçdaroğlu bir kez olsun o köprüde şehit olanların yakınlarıyla ilgilenmedi, gazilerimizle ilgilenmedi. Adeta kendisine görev verilmiş gibi bu davayı itibarsızlaştırmak, bu dava sürecini itibarsızlaştırmak, yargıyı itibarsızlaştırmak, uluslararası alanda, özellikle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde bu davayı itibarsız hale getirmek için sürekli bir propaganda dili kullanıyor. Burada biz kesinlikle Kemal Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarını iyi niyetli görmüyoruz, hatta art niyetli de görmüyoruz, açık bir şekilde ihanet içerisinde görüyoruz." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.