28 Şubat döneminde Abdülhamit'ten kalan kitaplar çöpe atılmış

Sultan II. Abdülhamit döneminden kalan kitaplar, İstanbul Üniversitesi Prof. Kemal Alemdaroğlu’nun rektörlüğü döneminde 28 Şubat'ta çöpe atıldığı ortaya çıktı. Atılan eserlerin arasında nadir eserlerin olduğu da varmış.

28 Şubat döneminde Abdülhamit'ten kalan kitaplar çöpe atılmış

Prof. Kemal Alemdaroğlu’nun rektörlüğü döneminde, Alman İmparatoru İkinci Wilhelm’in Sultan Abdülhamit’e hediye ettiği kitaplar ve daha binlerce nadir eser çöpe atıldığı ortaya çıktı.

Murat Bardakçı, Habertürk'teki köşesinde 28 Şubat döneminde yaşanan kitap katliamını anlattı.

Prof. Kemal Gürüz’ün YÖK’ün Başkanı, Prof. Kemal Alemdaroğlu’nun İstanbul Üniversitesi’nin rektörü ve Prof. Meral Alpay’ın da Üniversite Kütüphanesi’nin başında bulunduğu 28 Şubat döneminde kütüphanenin “Nadir Eserler Bölümü”nde bulunan binlerce kitap çöpe atılmış.

Prof. Alemdaroğlu’nun rektörlüğü döneminde fakültelerin kıymetli eserlerin bulunduğu ve onbinlerce cildi barındıran seminer kitaplıkları “yer sıkıntısı” gerekçesi ve rektörün talimatı ile kapatıldı, kitaplar kolilere doldurulup mahzenlere atıldı.

1999 depreminde de İstanbul Üniversitesi kütüphanesinin Nadir Eserler Bölümü'ne ait binanın hasar gördüğünü hatırlatan Bardakçı, binanın hasar görmesi bahane edilerek buradaki kitaplar da boşaltıldı ve bina restorasyona alındı ve senelerce kapalı bırakıldığını aktardı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler