Konya Teknik Üniversitesi Yapay Zeka Uygulama ve Araştırma Merkezi, 3 yılda 3 proje tamamladı

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN), 2020 yılında kurulan Yapay Zeka Uygulama ve Araştırma Merkezi (KTÜN YAZMER) ile yapay zeka alanında önemli çalışmalar yürütüyor. Merkez, 3 yılda tamamladığı 3 projeyle yapay zekanın gücünü gösterdi.

Konya Teknik Üniversitesi Yapay Zeka Uygulama ve Araştırma Merkezi, 3 yılda 3 proje tamamladı
Yayınlanma:

KTÜN YAZMER Müdürü ve Yazılım Mühendisliği Dr. Öğretim Üyesi Engin Eşme, yapay zekanın insanların hayatını kolaylaştırma çabası ile düşünme, algılama, nesnel gerçeklikleri algılama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerini gerçekleştirebilecek cihazlar olduğunu söyledi.

Eşme, yapay zekanın kodlama sistemiyle istatistikli, danışmanlı-danışmansız, sınıflandırma ve tahminleme yöntemleriyle programlandığını belirterek, yapay zekanın uygulama alanlarını ise sağlık, enerji, sanayi, askeri, tarım, sanat, finans, kamu ve eğitim olarak sıraladı.

3 YILDA 3 PROJE
KTÜN YAZMER, 3 yılda tamamladığı 3 projeyle yapay zekanın gücünü gösterdi. Bu projelerden ilki, güvenlik alanındaki patlayıcı devre tespit cihazı oldu. Bu cihaz, havaalanlarında bir takım elektronik cihazların içerisine uzaktan kontrollü patlayıcı devrelerin tespiti için kullanılıyor.

İkinci proje ise, tarım alanındaki delta robot eklentili otonom cihaz oldu. Bu cihaz, delta robotun gezerken veri toplayıp veriler değiştirilince de yabancı otları görmesi, çapalama yapması ve ilaçlama yapması için kullanılıyor.

Üçüncü proje ise, teknoloji alanındaki Kalkınma Odaklı Stratejik Araştırma Merkezi (KOSAM) oldu. KOSAM, yapay zeka alanındaki araştırmaları geliştirmek ve sektöre katkı sağlamak amacıyla kuruldu.

AYAKKABI SEKTÖRÜ İÇİN PROJE RAFA KALDIRILDI
KTÜN YAZMER, ayakkabı sektörü için de bir proje geliştirdi. Ancak bu proje, iş birliği bulunamadığı için rafa kaldırıldı. Eşme, ayakkabı sektörü için de proje geliştirdiklerini ve iş birliklerine açık olduklarını belirterek, başka şehirlerden de destek beklediklerini söyledi.

Eşme, KTÜN YAZMER'in gelecek hedefleri hakkında da bilgi verdi. Eşme, merkezin yapay zeka alanındaki araştırmaları geliştirmeye ve sektöre katkı sağlamaya devam edeceğini söyledi.

Eşme, "KTÜN YAZMER, yapay zeka alanındaki araştırmaları geliştirmek ve sektöre katkı sağlamak amacıyla kuruldu. Merkez, 3 yılda önemli çalışmalar yürüttü. 3 proje tamamlayan merkez, gelecekte de yapay zeka alanındaki çalışmalarını sürdürecek" dedi.

Haberlerin size WhatsApp aracılığıyla ulaşması için aşağıdaki linki tıklayıp Anadolu'da Bugün Son Dakika sistemine ve Özel Kanal'a dahil olabilirsiniz.

ANADOLU'DA BUGÜN WHATSAPP SON DAKİKA SİSTEMİNE KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

DAHA ÇOK ÖZEL HABER İÇİN WHATSAPP KANALINA KATILIN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.