Elon Musk'ın Twitter'ı Devralışıyla Yepyeni Bir Çağ X Platformu ve Uygulama Yasaklarıyla Büyük Değişim

Elon Musk'ın Liderliğindeki Twitter, Teknoloji Dünyasını Şoke Ederek Yeni Bir Çağa Geçiyor X Platformu ve Üçüncü Taraf Uygulama Yasaklarıyla Değişen Twitter Ekosistem

Elon Musk'ın Twitter'ı Devralışıyla Yepyeni Bir Çağ X Platformu ve Uygulama Yasaklarıyla Büyük Değişim
Yayınlanma:

Elon Musk, Twitter'ı devraldığında teknoloji medyasındaki birçok kişi, platformun 17 yıllık geçmişine zarar verebilecek bir dizi senaryo üzerine spekülasyon yapmıştı.

Kimileri, maliyet düşürme çabalarının Twitter'ın altyapısında kalıcı hasarlar bırakabileceğini veya toplu istifaların istikrarsızlığa neden olabileceğini öne sürdü. Ancak, Musk'ın alışıldık şekilde, öngörülerin boşa çıktığı görüldü. Twitter bu yıl kapanmadı, ancak gidişat herkesin tahmin edebileceğinden daha sıkıcı ve absürt oldu.

Musk, Twitter'ı zaman içinde işlevsiz hale getirerek, gerçek zamanlı bilgiye güvenenleri yavaşça engelleyerek, ödeme yapmak istemeyenlerin konuşmalarını keserek, kullanıcıların zaman çizelgelerini spam içerikli mavi çek dalkavuklarıyla doldurarak ve şirketin adını "X" olarak değiştirerek öldürdü. Gerçek Nazi'leri, aşırı sağ trolleri ve Alex Jones'u platforma geri alarak ve antisemitizmi daha da yükselterek, siteyi terk eden en büyük reklamverenleri ve önde gelen kullanıcıları kaybetti. Sonun başlangıcı Ölüm sarmalının, Musk'ın 14 ay önce Twitter Genel Merkezi'ne ikinci kez girmesiyle başladığını iddia edebilirsiniz; ancak herkesin tanıdığı platform, üç ay sonra Musk'un aniden üçüncü taraf istemci uygulamalarını yasaklamasıyla ölmeye başladı. API'sinin geri kalanı aşırı derecede pahalı bir ödeme duvarının ardına gizlendi.

36de7dd0-561b-11ed-95ed-mertsahin-demircioglu.webp

Twitter, uzun süredir diğer sosyal medya platformlarından farklıydı çünkü nispeten açık bir platforma sahipti. Araştırmacılara Twitter'daki tüm kamuya açık konuşmaların tam geçmişine erişebilecekleri araçlar sağlamıştı. Geliştiricilere kendi uygulamalarını oluşturmak için platformunu kullanma özgürlüğü tanımış, bu da üçüncü taraf Twitter istemcilerinin güçlü bir ekosistem oluşturmasına neden olmuştu.

Ancak giderek toksik hale gelen bir platformdan kaçanlar yalnızca reklamverenler değil. En büyük ve en çok takip edilen hesapların birçoğu son haftalarda paylaşım yapmayı bıraktı. X'in altyapısı yavaş yavaş çökmeye devam ediyor ve rastgele özellikler sürekli bozuluyor. Bu arada, tüm bunlar yalnızca X'in rakiplerini ve özellikle Meta'nın sahip olduğu Threads uygulamasını güçlendirdi. Threads yükselişte ve yaz sonu lansmanına rağmen Apple'ın yılın en çok indirilen uygulamaları listesinde dördüncü sıraya yerleşti. Trafik ve etkileşimde istikrarlı düşüşler gören X ise listede yer almadı.

Mertşahin Demircioğlu

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.