Bu resimde kaç renk görüyorsunuz?

Renk körü değilsek tüm renkleri görebildiğimizi düşünürüz. Peki ya size bunun gerçek olmadığını, fazladan 99 milyon renk görebilen insanlar olduğunu söylesek, ne düşünürdünüz?

Bu resimde kaç renk görüyorsunuz?
Yayınlanma:

Konya Bilim Merkezi, bilimi seven, anlamaya çalışan, günlük hayatta bilimsel gerçeklerin yol göstericiliğinden faydalanan, bilim üretmeye istekli, yenilikçi bireylerin topluma kazandırılmasında önemli bir rol üstleniyor. Bu kapsamda faydalı bilgiler paylaşan Bilim Merkezi sosyal medya hesabından ilginç bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda şu bilgiler yer aldı: “Renk körü değilsek tüm renkleri görebildiğimizi düşünürüz. Peki ya size bunun gerçek olmadığını, fazladan 99 milyon renk görebilen insanlar olduğunu söylesek, ne düşünürdünüz?

Bilim insanlara, söz konusu yüksek renk algısına sahip olan bu kişilere “tetrakromat” ismini verdiler.

Bu insanlar fazladan bir koni hücresine sahiptir. Genellikle bu ekstra koni, kırmızı renge duyarlıdır ve normal kırmızı koniden farklı bir renk spektrumunu algılar. Bu da demek oluyor ki, tetrakromatlar bizlerin göremediği ince renk ayrımlarını yapabilirler.

Örneğin, aynı gibi görünen iki kırmızı, onlar için keskin bir farka sahip olabilir ????

İnsanların çoğu “trikromat”tır ve bu 3 koni hücresi kombinasyonlarını düşününce normal bir insanın 1 milyon farklı rengi algılayabildiği öngörülür.

Renk körü olan insanların ise genellikle 2 adet çalışır koni hücresi çeşidine sahip olduğu tespit edilmiş bu durum da onların yalnızca 10.000 farklı ton ayırt edebildiğini gösterir

Kendinizi test edin ve tetrakromat olup olmadığınızı öğrenin

Yukarıda verilen görselde kaç renk görüyorsunuz?

● Eğer gördüğünüz renk sayısı 20 ve daha az ise gözünüz de iki koni hücresi bulunabilir.

● Eğer gördüğünüz renk sayısı 20– 32 arasında ise gözünüzde üç koni hücresi bulunmaktadır. Testi yapan insanların bir kısmı bu şekildedir.Kendinizi test edin ve tetrakromat olup olmadığınızı öğrenin

● Eğer gördüğünüz renk sayısı 32 – 39 arasında ise gözünüzde dört koni hücresi
bulunmaktadır. Tetrakromat olabilirsiniz.

● Eğer gördüğünüz renk sayısı 39 üzerindeyse gözleriniz sizi yanıltıyor olabilir. Çünkü resimde 39 renk bulunmaktadır.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.