Apple, AB'de iPhone kullanıcılarına diğer kaynaklardan uygulama yükleme izni verecek

Apple'ın Perşembe günü Kaliforniya'da duyurulan yeni politikası, App Store'un açılışından bu yana ilk kez Apple'ın kullanıcıların kendi App Store'u için onaylanmamış uygulamaları indirmelerine izin verdiği anlamına geliyor.

Apple, AB'de iPhone kullanıcılarına diğer kaynaklardan uygulama yükleme izni verecek
Yayınlanma:

Apple, Avrupa Birliği'ndeki iPhone kullanıcılarının yakında yalnızca Apple'ın kendi App Store'undan değil diğer platformlardan da uygulama yükleyebileceklerini duyurdu.

Apple'ın Perşembe günü Kaliforniya'da duyurulan yeni politikası, App Store'un açılışından bu yana ilk kez Apple'ın kullanıcıların kendi App Store'u için onaylanmamış uygulamaları indirmelerine izin verdiği anlamına geliyor.

Apple'ın yeni AB'nin yeni Dijital Piyasalar Yasası'na (DMA) yanıt olarak gönülsüzce duyurduğu diğer kaynaklardan uygulama yükleme seçeneği, Android'de mümkün olduğu gibi çok daha geniş çeşitlilikte uygulamaların indirilmesi olasılığının önünü açıyor.

Apple, Apple Pay'e rakip olan diğer ödeme yöntemlerine ve daha önce Apple tarafından izin verilmeyen Web tarayıcıları için alternatif teknolojilere de izin vereceğini söylüyor. Bu yeni seçeneklerin kullanılabilmesi için cihazda en son işletim sistemi sürümü iOS 17.4'ün yüklü olması gerekmektedir.

AB, Apple'a uygulama yükleme konusunda daha fazla seçenek sunma zorunluluğu getiriyor

AB'nin yeni kurallarına göre, "geçit denetleyicileri" olarak adlandırılan büyük ve baskın sağlayıcıların diğer sağlayıcıların uygulama mağazalarını yasaklamasına izin verilmiyor.

Apple, uygulama kurulumu üzerinde kısmi kontrol elinde tutacak

Ancak Apple, gelecekte, kendi App Store'unun dışında gerçekleşse bile, uygulamaların kurulumu üzerinde kısmi kontrolü elinde tutmaya hazırlanıyor.

Android'in aksine, tarayıcınıza herhangi bir uygulamayı indirip yükleyemezsiniz. Bunun yerine, iPhone sahiplerinin kimliği doğrulanmış pazar yerlerini (esasen diğer uygulamaları yüklemek için tasarlanmış iPhone uygulamaları) kullanmaları gerekiyor. Ancak bunu ancak Apple onaylarsa yapabilirler.

Muhtemelen Apple, içeriğin yasadışı olarak yayınlanmasına olanak tanıyan veya Apple için gelir kaybı riski taşıyan uygulamaların kurulumuna izin verirse bu tür platformları App Store'dan çekmeye devam edebilir.

Apple, AB dışındaki kullanıcıları nasıl belirleyecek?

Peki, Apple bir iPhone veya iPad kullanıcısının AB dışında kalıp kalmadığını nasıl kontrol edecek? iOS ya da iPadOS’in bir cihazın dışarıdan yüklemeye uygun olup olmadığını belirlemek için kontrol ettiği birtakım bilgiler var. Bunlar;

  • Apple ID fatura adresi
  • Kullanıcının mevcut konumu (yalnızca ülke, net konum tespiti yapılmayacak)
  • iOS ayarlarında belirlenen mevcut bölge
  • Cihaz sınıfı

Bu sistem ayrıca cihazın geldiği ülkeyi de kontrol ediyor. iPhone hakkında menüsüne eklenen yeni bölümle kullanıcı da bunu kontrol edebiliyor.

Apple'ın yeni politikası, iPhone kullanıcılarının uygulama seçeneklerini genişleteceği ve rekabeti artıracağı için olumlu karşılanıyor.

Mertşahin Demircioğlu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.