‘Sokağa çıkma yasağı ilan edilsin’ (Özel Haber)

Tüm dünyada etkisini gösteren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası vatandaşlar ve esnaf salgına karşı en etkili çözümün sokağa çıkma yasağının getirmesi olduğunu söyledi.

‘Sokağa çıkma yasağı ilan edilsin’ (Özel Haber)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağı ile ilgili olarak, "Vatandaş kendi olağanüstü halini ilan ederse daha üst bir tedbir almaya şimdilik gerek olmayabilir." ifadelerini kullanmasının ardında vatandaşlar yasağın getirilmesini istediler. Koranavirüs tüm dünyada etkisini gösterirken Türkiye’de de artarak devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı son bilgilere göre son vakalarla birlikte koronavirüs salgınındaki vaka sayısı 1.872, ölü sayısı ise 44 oldu. Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulaşan kişi sayısı 410 bini aşarken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 18 bin 295, iyileşenlerin sayısı ise 107 bin oldu. Tüm bu gelişmelere rağmen Türkiye’de ve Konya’da bazı bölgelerde vatandaşlar dışarı çıkma uyarılarını dikkate alırken, bazı bölgelerde bu kurala uyulmadığı da görülüyor. Konya’da da tüm uyarıları ve tedbirlere rağmen birçok alanda insanlar sokağa çıkmaya devam ediyor. Vatandaşlar ve esnaf ise bu durumun bir an önce son bulması için biran önce sokağa çıkma yasağının hükümet tarafından alınmasını tavsiye ettiler.

BARIŞTIRAN: 1 AY YASAK GETİRİLSİN

Cadde Kuruyemiş İşletme Sahibi Soner Barıştıran, 15 gündür işlerin durma noktasında olduğunu söyleyerek, “Türkiye’de binlerce esnafın hali bu şekilde. İnsanlar sokağa çıkmama uyarılarına uysalar da bazı vatandaşlar bu uyarıları dikkate almıyorlar. Virüsün yayılmaması için insanların dışarı çıkmaması gerekiyor. Yasak gelmediği sürece insanlar dışarı çıkmaya devam edecekler. Esnaf olarak da en çok bu durumlardan bizler etkileniyoruz. Hem işlerimiz yok denecek kadar az, hem de tedirginlik yaşıyoruz. 3 ay böyle yaşayacağımıza 15 gün veya 1 ay sokağa çıkma yasağının getirilmesi daha mantıklı olacağını düşünüyorum” dedi.

ÇALIŞ: TEDİRGİNLİK ORTADAN KALSIN

Döner salonu işletme sahibi Serkan Çalış da sokağa çıkma yasağının getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. İşlerin durma noktasında olduğunu söyleyen Çalış, birçok işletmenin zaten elemanlarına izin verdiğini de hatırlatarak, “Şu anda sokağa çıkma yasağı getirilmesi gerekiyor. 1 ay veya daha uzun sokağa çıkma yasağı getirilirse, salgın duracak ve insanlardaki tedirginlik ortadan kalkacak. Böylece 1 ay sonra herkes daha rahat olurken, işler de eski haline dönecek” diye tavsiyelerde bulundu.

KIRMIZILI KADIN’DAN KIRMIZI ALARM UYARISI

Konya’nın yakından tanıdığı Kırmızılı Kadın olarak bilinen 48 yaşındaki Sultan Özcan da insanların sokağa çıkmasına bir anlam veremediğini söyleyerek, “Ben korkumdan 15 gündür sokağa çıkmıyordum. İlk defa bugün çıktım ve birçok kişinin dışarda olduğunu gördüm. Devletimiz dışarı çıkmayın diyor ama insanlar bunu dinlemiyor. Dışarı çıkıldığı sürece virüs herkese bulaşacaktır. Devletin sokağa çıkma yasağını getirmesi gerekiyor” diye konuştu.

YAVUZ: HER ZAMAN RİSK ALTINDAYIZ

Melika Hatun Çarşısı sebze meyve esnafı Resul Yavuz, işlerin 3’te 2 oranında azaldığını söyleyerek, sokağa çıkma yasağının gelmesini dile getirdi. Yavuz, sürekli tedirginlik yaşadıklarını ifade ederek, “Pazarcılar ve esnaflar virüsten tedirgin olan grubun başında duruyor. Burada akşama kadar birçok insanla temas halindeyiz. Aynı zamanda tezgahımızı da açmak zorundayız. Türkiye’de sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinde hem virüs salgını ortadan kalkacak hem de tedirginlik bitecek. İşlerin durgunluğu da böyle sürüp gitmeyecek. 1 aylığına sokağa çıkma yasağı gelmesi gerekiyor” dedi. Öte yandan birçok vatandaş, sokağa çıkmaya devam ederken bazı bölgelerde de vatandaşların kalabalık yerlerden uzak durduğu gözlendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.