Yeni Kovid-19 semptomları: Yaşa ve cinsiyete göre değişiyor

İngiliz bilim insanları koronavirüs semptomlarının yaşa ve cinsiyete bağlı olarak farklılık gösterdiğini ortaya çıkardı.

Yeni Kovid-19 semptomları: Yaşa ve cinsiyete göre değişiyor

Koronavirüsteki semptom bilmecesi çözüldü. İngiliz bilim insanlarına göre semptomlar yaşa ve cinsiyete göre farklılık gösteriyor.

60-79 yaş aralığındaki bireylerde göğüs ağrısı, kas ağrısı, nefes darlığı ve koku kaybı en belirgin Kovid-19 belirtileri arasında yer alıyor. 80 yaş ve üstü hastalarda ise ishal, boğaz ağrısı, göğüs ağrısı, kas ağrısı, göz ağrısı ve titreme görülüyor.

Semptom bildiriminin ilk üç gününe bakıldığında, 16-39 yaş arası kişiler çoğunlukla koku kaybı, göğüs ağrısı, karın ağrısı, nefes darlığı ve göz ağrısı yaşadığı tespit edildi.

Pandemi boyunca virüsün önemli bir göstergesi olarak kullanılan ateş, herhangi bir yaş grubunda erken bir enfeksiyon belirtisi olarak bulunmadı.

ERKEKLERİN ÖLME İHTİMALİ DAHA YÜKSEK

Erkeklerin koronavirüse yakalanmaları durumunda ölme ihtimalinin iki kat daha fazla olduğu da ortaya çıktı. 50 yaşın altındaki kadınların uzun süreli koronavirüsten mustarip olma olasılığı ise erkeklerden daha yüksek olduğu belirlendi.

ERKEK VE KADINLARDA KOVİD 19 BELİRTİLERİ

Yeni araştırma, erkeklerin nefes darlığı, yorgunluk, titreme ve ateşi bildirme olasılığının daha yüksek olduğunu, kadınların ise koku kaybı, göğüs ağrısı ve kalıcı öksürük bildirme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

Aşı olmuş Kovid-19 hastalarındaki en sık görülen semptom ise hapşırık olarak belirlendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.