Yanlış beslenme damar tıkanıklarına neden oluyor

Yaşam koşullarındaki hareketsizlik, kötü beslenme, Genetik ve ailesel faktörler , obezite, hipertansiyon vb gibi ek risk faktörleri hastalığın şiddetini ve seyrini önemli ölçüde etkilemektedir.

Yanlış beslenme damar tıkanıklarına neden oluyor

Hastalıktan korunmak mümkündür. Bunun için beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor, özellikle yapay ve katkı maddesi içeren gıdalardan uzak durmalı, doymuş yağ oranı yüksek dietten kaçınmalıyız. Özellikle Hayvansal gıdaları tüketirken yağ oranı azaltılmış sağlıklı pişirme yöntemleri kullanarak tüketmeliyiz. Kızartma tarzı pişirme yöntemleri riski oldukça arttırmaktadır. Mümkünse sıvı yağ tüketilmeli zeytinyağı kullanımını tercih etmeliyiz. İşlenmiş şekerler içeren yüksek karbonhidratlı gıdalar ilerleyen süreçte obesiteye ve insülin direncine yol açabileceği için mutlaka uzak durulması gerekiyor. İnsulin vücudumuzda kan şekerini düzenleyen ve yağ metabolizmasında aktif rol oynayan bir hormondur. Metabolizmasındaki aksaklılar ilerleyen dönemde diabe, obesite gibi telafisi zor hastalılara yol açabilir. Sebze ağırlıklı gıda alımı mutlak suretle tercih edilmelidir.

Hareketsiz kalmak vücudumuza yapacağımız en büyük kötülüktür. Spor yapmak bazı insanlar için yaşlanma  tarzı olsa da bu herkes için geçerli olmayabilir. Önemli olan ihtiyaç duyduğumuz hareketi kendi yaşam tarzı içerisine yerleştirebilmektir. Bu nedenle aktif bir yaşam tarzı seçilmelidir. Bunun için özel otomobil kullanmak yerine mümkünse yürümeyi tercih etmek, asansör kullanmak yerine merdiven çıkmayı denemek , fırsat buldukça açık havada uzun yürüyüşlere çıkmak, bisiklet sürmek gibi hobiler edinmek bu yaşam tarzının en önemli başlangıçlarıdır.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.