Üçüncü doz aşılama için hibrit model

Bakan Koca, aşı tedarik sürecinin planlandığını gibi devam ettiğini ve kısa bir süre içinde yeni aşıların geleceğini belirti. Üçüncü doz aşıda etkinlik ve koruyuculuk tespiti için gönüllülerden başlanarak hibrit modelin uygulanabileceğini söyledi.

Üçüncü doz aşılama için hibrit model

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sabah Gazetesi  Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu'na konuştu.

Bakan Koca ayrıca, üçüncü doz aşılama için hibrit model üzerinde durduklarını söyledi.

Aşılama tedariğinde herhangi bir sorun olmadığını söyleyen Koca, haziran ayında 20'li yaşlara kadar düşüleceğini bir kez daha söyledi.

YENİ PARTİ AŞILAR YOLDA

Haziran ayı için planlanan 30 milyon doz BionTech aşısının yaklaşık yarısının teslim edilidiğini söyleyen Bakan Koca, tedarik sürecinin planladığını gibi ilerlediğini ifade etti. Çin'den yeni aşıların geleceğini söyledi. Koca, "Bugün itibarıyla 3.5 milyon doz Sinovac aşısının da Türkiye'ye gelmesini bekliyoruz. Çin'den izni çıkan aşının yeni partisinin toplamda 14.5 milyon doza ulaşması öngörülüyor" dedi.

Böylece Sinovac aşısı olmayı bekleyen vatandaşların taleplerinin karşılanacağını belirtti.

HİBRİT AŞILAMA MODELİ UYGULANACAK

3.doz aşıda etkinlik ve koruyuculuk tespiti için gönüllülerden başlanarak hibrit modelin izlenebileceğini söyleyen Bakan Koca detayları anlattı.

İlk 2 dozu Sinovac aşısı olan bir gruba yine Sinovac, diğer gruba BioNTech, diğer gruba da yerli aşının yapılacağını söyledi.

Fahrettin Koca hibrit modelin nasıl uygulanacağına şöyle devam etti:

"Aynı şekilde ilk 2 dozda BioNTech tercih edenler içinden gönüllü bir gruba da 3. dozda Sinovac, BioNTech ve yerli aşı vurulacak. Böylece 3. dozda hangi hibrit modelle en yüksek koruyuculuk sağlandığı dikkate alınarak yaygın ve yoğun uygulamaya geçilecek"

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIKTA AŞININ ÖNEMİ

Toplumsal bağışıklığın oluşması için nüfusun yüzde 60'ının aşılanması gerekiyor. Bakan Koca, bu oranın yüzde 70'lere çıkmasının daha da anlamlı olabileceği görüşünde.

"Bu nedenle koruyuculuk etkisi de dikkate alınarak geniş kitlelere tercihine bağlı olarak ilk doz BioNTech aşısı yapılması ve toplumsal bağışıklığın hızla artırılması düşünülüyor." diyor Sağlık Bakanı Koca.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.