Okul çağında çocuğu olan aileler dikkat! O ürünler tehlike saçıyor

Okulların açılmasına az bir süre kalırken, bu dönemde kırtasiye ürünlerinin satışlarının arttığı, öğrencilere yönelik satış yapan mağazaların raflarını yeni ürünlerle doldurduğu söylenebilir.

Okul çağında çocuğu olan aileler dikkat! O ürünler tehlike saçıyor
Yayınlanma:

Okulların açılmasına az bir süre kalırken, bu dönemde kırtasiye ürünlerinin satışlarının arttığı, öğrencilere yönelik satış yapan mağazaların raflarını yeni ürünlerle doldurduğu söylenebilir.

Her okul döneminde çocukların rüyalarını süsleyen ve çoğu zaman eğlenceli gibi görünen bu kırtasiye ürünleri, aslında çocukların sağlığını bozabilen tehlikeler içeriyor.

Piyasaya çeşitli şekillerde giren ve özellikle de Uzak Doğu kökenli ucuz ve kalitesiz boya, oyun hamuru, kokulu silgi gibi kırtasiye malzemelerinin, bu özellikleri nedeniyle çocuklar tarafından bilinçsizce tüketiliyor.

1200x627-kirtasiye-yardimi-basvurusu-e-devlet-kirtasiye-yardimi-nedir-ne-kadar-kimlere-verilir-kirtasiye-yardimi-basvur-1661777090587.jpg

Okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocuklar, kullandıkları kırtasiye malzemelerini kontrolsüzce ağızlarına götürebilmekte, kullandıktan sonra ellerini ağızlarına veya gözlerine sürebilmektedir. Oysaki bu ürünlerde yer alan boya ve uçucu kimyasal maddeler, çocukların sağlığı için büyük bir risk oluşturmakta. Hangi maddeden üretildiği belli olmayan ve güvenlik sınırlarını aşan kimyasal madde katkılı bazı ürünler, uzun vadede sonuçları daha net ortaya çıkarıyor.

"KİMYASALLARA MARUZİYET ÖLÜME BİLE YOL AÇABİLİR"

Uzmanlar bu konuda, son derece toksik etkileri olduğu bilinmesine karşın azor, kanserojen, alerjen boya maddeleri, ağır metaller, formaldehit gibi kimyasallara maruz kalmanın sonuçlarının da üzücü olabildiğini söylüyor. Bunlar, bünyesi hassas bazı çocuklarda deride döküntüler tarzında alerjik reaksiyonlar gösterebilir ve solunum sıkıntısına, hatta ölüme yol açabilir.

thumbs-b-c-9b90306d8a6d4946464e9db12c715357.jpg

PEKİ KIRTASİYE ÜRÜNÜ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Kırtasiye malzemelerinde üretim tarihi, yeri ve kullanım amacı mutlaka yer almalıdır. Kırtasiye ürünlerinde olmazsa olmaz sertifikalar vardır. Ürününe ve üretildiği ülkeye göre değişkenlik arz etmekle birlikte ürünlerin CE / EN 71 / ISO / TSE gibi belgelerine dikkat edilmelidir. Yurt dışında ithal edilen ürünlerde CE veya EN belgeleri vardır. Bu yüzden TSE ve ISO belgelerine gerek yoktur ancak Türkiye'de üretilmiş bir ürün ise mutlaka TSE damgalı ve yaş grubuna uygun ürünler tercih edilmelidir. Bu sayede basit ve ucuz ürünlere olan talebin de azalması sağlanarak, çocukların sağlığıyla oynanmasının önüne geçilebilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.