Konya'da Obezite Tanı ve Tedavi Merkezi faaliyete geçti

Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde fazla kilolarından kurtulmak ve sağlıklı bir yaşam biçimine kavuşmak isteyen kişilerin başvurabileceği ‘Obezite Tanı ve Tedavi Merkezi’ yeniden hizmet vermeye başladı.

Konya'da Obezite Tanı ve Tedavi Merkezi faaliyete geçti

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ömer Faruk Erkoçak, “Kronik hastalıkların en önemli tetikleyicilerinden biri maalesef Obezite. Ülkemizde ve ilimizde giderek artan bir sorun olarak karşımıza çıkan obezite, ciddi oranda tehlike arz ettiği için İl Sağlık Müdürlüğümüzün de talimatları ile merkezimizi hızlı bir şekilde faaliyete geçirmiş bulunmaktayız. Obezite ile ilgili sorunlar yaşayan vatandaşlarımızı Obezite Tanı ve Tedavi Merkezi’mize bekliyoruz” dedi.

16 yaşını doldurmuş her bireyin Obezite Merkezine doğrudan başvurabildiğini vurgulayan Prof. Dr. Erkoçak, “Merkezimiz, hastanemizin ek binasında hizmet vermektedir. Ülkemizde aktif olarak obezite salgınını tanıma, önleme ve tedavi etme yollarını inceleyen az sayıdaki merkezden biri konumundadır. Obezite Merkezimize başvuran tüm hastalar ilk önce uzman hekim, psikolog, diyetisyen ve fizyoterapist tarafından değerlendirilmektedir. Bu görüşmelerden sonra gerekli görülen hastalar diğer uzman hekimlere konsülde edilmekte ve obezite tedavisi programına katılımı onaylanan hastalar merkeze kabul edilmektedir. Merkezimizde; diyet, egzersiz, tıbbi tedavi ve davranış terapisi uygulanmaktadır.” şeklinde konuştu.

Başhekim Erkoçak, “Merkezimizin amacı; sadece hizmet birimlerinde kilo vermek değil, sağlıklı yaşam ve beslenmeyi alışkanlık ve yaşamsal bir davranış haline getirmek ve özellikle hastalarda verilen kilonun geri alınamamasını sağlamaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.

Obezite Tanı ve Tedavi Merkezi’nin sağlık açısından önemine değinen İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç da, “Beyhekim Sağlık Kampüsü, Konya sağlığı adına çok önemli bir rol üstlenmektedir. Yapmış olduğumuz istişareler neticesinde Konya’da kamu hastanelerimizde böyle bir hizmetin vatandaşlarımıza ücretsiz sunulabilmesinin önemli olduğu kanaatine ulaşmıştık. Hastane yönetimimizin ve sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmaları sayesinde böylesine güzel bir merkezi vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş olduk. Obezite çağımızın sorunu ve bu sorun multidisipliner bir yaklaşım gerektiriyor. Bu nedenle ekibimizde çeşitli branşlardan çok değerli hocalarımız yer alıyor” diyerek merkezin çok önemli bir sağlık sorununa çare olacağını söyleyerek hayırlı olması temennisinde bulundu.

OBEZİTE MERKEZİNDE UYGULANAN TANI VE TEDAVİ PROSEDÜRÜ

Obezite Merkezimize başvuran tüm hastalara eğitim programı hakkında detaylı bilgi verilir. Programa dâhil olmak isteyen hastalar merkezimizde Sorumlu Uzman Hekimimiz Dr. Merve Yılmazer ve ilgili diğer uzmanlarımız (psikolog, diyetisyen ve fizyoterapist) tarafından değerlendirilir. Eğitimler modül şeklinde olup;

Modül 1- Programa Kayıt ve Ön Tarama

Modül 2- Sağlık Taraması

Modül 3 - Eğitimler- Grup Eğitimleri- Bilinç Değişimi

Modül 4 - Planlamalar- Aktivite, Beslenme, Biyoloji ve Bilinçaltı Değişimi

Modül 5 - Davranış Değişimi - Hedef Kiloya Ulaşma

Modül 6 - Çevresel Değişim – Hedef Kiloyu Koruma

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.