Kanseri Yenebiliriz

Çağımızın en büyük hastalığı olan kanser, doğru bir yaşam biçimi ve erken teşhis ile tedavi edilebilir bir hastalık. 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle açıklama yapan Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Konya Şubesi Başkanı Seyit Karaca, kanser hastalığının günümüzde çok yaygın olmasının sebeplerinin başında, sağlıksız beslenme, sağlıksız ortamlarda çalışma ve tütün ürünlerinin geldiğini ifade etti.c

Kanseri Yenebiliriz

Kanser Hastalığı’ndan kurtulmanın mümkün olduğunu ifade eden Dr. Seyit Karaca, “Kanser hastalığı,tüm dünyada önemi her geçen gün artan bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Erken teşhis edilebildiğinde %100 e varan tedavi imkânı olan ve en önemlisi “önlenebilir” bir hastalıktır.Kanser hastalığı nedenlerinin %10’u genetik, %90’ı ise çevresel faktörlerdir. Nedir çevresel faktörler; Tütün, tütün ürünleri, Alkol, Obezite, Enfeksiyonlar, Çevresel kirleticiler, Radyasyon, Güneş ışınları, Meslekî nedenler en başta yer alanlarıdır. Görüldüğü gibi kanser kalıtsal bir hastalık olmaktan daha ziyade, kişinin yaşam tarzı ile  oldukça ilişkilidir.Türkiye’de yılda 170 bin kişi “kanser" teşhisi alıyor ve bunların 3’te 2’si tütün, tütün ürünleri ve obezite zemininde gelişmektedir .Cumhurbaşkanımızın himayelerinde tütün ve tütün ürünlerine karşı yürütülen mücadele neticesinde tütüne bağlı kanser görülme sıklığı azalmaya başlamıştır. Bu nedenle de, bu mücadele kararlı bir şekilde devam ettirilmelidir.”dedi.

 Kanser hastalığına karşı verilebilecek en güzel mücadelenin sağlıklı yaşam adına spor faaliyetlerine katılmak ve hareket halinde olmayı sağlamak olduğunu ifade eden Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu  Derneği Konya Şubesi Başkanı ve Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca, “Dünya Kanser Önleme Fonu(WCRF/AICR), kanserin önlenmesine yönelik kılavuzlarında şunları önermektedir: Tütün, tütün ürünleri ve alkol den uzak durun Her gün en az 30 dakika fiziksel aktivite yapın, Normalin altına inmeden mümkün olduğu kadar zayıf kalın, Şekerli içecekler tüketmeyin. Yoğun enerjili gıda, özellikle şeker ilavesi fazla ve yoğun yağ içeren besinlerin tüketimini sınırlandırın, Çok çeşitli sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar ve fasulye gibi bakliyatlar yiyin” diye konuştu.

Hafta vesîlesiyle Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Konya Şubesi hakkında da kısa bir değerlendirme yapan Karaca, şunları söyledi“ 2004 yılında rahmetli Dr.Talha Demirağ ağabeyimizin gayretleri ile kurulan bir şubeyiz. Genel Merkezimizle koordineli bir şekilde hizmet yapmaya gayret ediyoruz. Dr.Seyit Karaca, Dr.Eyüp Çetin, Dr.Seyfettin Abuoğlu, Ahmet Şenkeleş, Hasan Çelik, Fikret Küçükmumcu ve Hakan Armutcu’dan oluşan yönetim kurulumuz uyumlu bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Geçmiş dönemlerde hizmet eden tüm yönetim kurulu ve diğer kurulların üyelerine teşekkür ediyorum. Ahirete irtihal edenlere rahmet, yaşayanlara sağlıklı bir baki ömür temennî ederim. Dernek binamız Selçuklu Belediyesi Umut Evi’nde faaliyetlerine devam ediyor. Yer konusu ve çalışmalarımıza desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay ve Selçuklu Belediye Başkanlığına seçilen Ahmet Pekyatırmacı’ya teşekkür ediyorum. Kanser haftası münasebetiyle çeşitli etkinliklerimiz olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler