Güvenli estetik için nelere dikkat edilmeli?

Konya'da merdiven altı estetik yaptıranların sayısında ciddi artış yaşandığını belirten Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Öztan, hekimi olmayan merkezlerde girişimsel estetik işlem yaptırmaktan kaçınılması gerektiğini ifade etti.

Güvenli estetik için nelere dikkat edilmeli?

Estetikle güzelleşmek ama güzelleşirken de bunu ucuz yollarla yapmak isteyenler, kendilerini hekim olmayan kişilere teslim ettiğinde maalesef sonu hüsranla sonuçlanabiliyor. Günden güne çoğalan estetik mağdurlarının azalması için Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Öztan halkı uyardı. Estetik ve kozmetik sektörünün hızla büyüyen bir sektör haline geldiğini ifade eden Op. Dr. Mehmet Öztan, işin uzmanı olmayan kişilerin bu sektörün içerisinde yer almaya başladığını söyledi.

“GÜZELLİK MERKEZİNDE BİR HEKİM VARSA O HEKİMİN İSMİ MUTLAKA YAZACAKTIR”

Son zamanlarda Türkiye’de hekim olmayan kişilerin tıbbi işlemler yaptığını belirten Öztan, Konya’da da bu durumun ayrı bir sorun oluşturduğunu belirtti. Öztan, “Hekimlerin yapması gereken cerrahi  işlemler  (botoks-dolgu-PRP-mezoterapi-gençlik aşısı gibi) hekimi olmayan bazı güzellik salonları bünyesinde kaçak yollarla yapılmaya başlandı. Hekimi olmayan güzellik salonları tıbbi işlemleri yapmaya yetkili değillerdir.  Kullanılmaması gereken ürünler kullanıldığı için ve  fiyat düşüklüğü sebebiyle  insanlar bu tarz merkezleri tercih etmeye başladılar. Vatandaşlar hastane veya sağlık kuruluşu dışında tıbbi bir işlem  yaptıracaklarsa öncelikle işletmede  tabelaya bakmalılardır. Çünkü güzellik merkezinde bir hekim varsa o hekimin ismi mutlaka yazacaktır. Eğer doktorun adı yazmıyorsa bu işlemi yapan kişi hekim değildir. Bu kurumlarda ben doktorum diyen insanlara diploması görülmeden ya da gerçekten hekim olduğu teyit edilmeden inanmamak gerekiyor. Çünkü ben doktorum diyerek vatandaşları kandırarak güven kazanılıyor ve bu tür işlemler gerçekleştiriliyor. Cerrahi bir işlem yapmakla yetkili olan tek meslek grubu hekimlerdir. Tıbben aykırı olacak işlemler merdiven altı yerlerde yapıldığı için son yıllarda mağdur kişi sayısında bir artış yaşanıyor ” dedi.  

“GİRİŞİMSEL İŞLEMLERİ YAPAN KİŞİ SAYISINDA SON 2-3 YILDIR CİDDİ BİR ARTIŞ YAŞANIYOR”

 Konya’da şu anda yetki alanı dışında en fazla dolgu işlemleri yapıldığını söyleyen Dr. Öztan,  enjeksiyon işlemlerinin çok ciddi sonuçlara yol açabileceğini belirtti. Yanlış yapılan bir dolgu işleminin körlüğe neden olabileceğini ifade eden Öztan, “Dolgu nadir olsa bile yanlış bir uygulamayla ölüme sebebiyet verebilir. Meme dokusuna dolgu adıyla enjekte edilen maddeler süt kanallarına zarar vererek emzirme yeteneğini yok edebiliyor, ciddi oranda kistlere neden olabiliyor. Doktor olmadan bu işlemi yapan  kişiler  cahil cesaretiyle bu tür uygulamaları  gerçekleştiriyorlar. Neden olacakları riskleri bilseler ellerinde enjektör almaktan çekineceklerdir. Tıp merkezi, poliklinik, muayenehane gibi kurumlar Sağlık Müdürlüğü  tarafından, güzellik salonları  ise belediyeler tarafından denetleniyor. Belediyeler tıbbi uygulamaları denetleyemediği için Sağlık Müdürlüğünü ilgilendiren tıbbi işlemler kaçak  yollarla yapılmaya başlandı. Serbestlik ve  denetimsizliğin getirdiği bir cesaretten faydalanarak cerrahi veya girişimsel işlemleri yapan kişi sayısında son 2-3 yıldır ciddi bir artış yaşanıyor. Mağdur olan hasta birebir resmi makamlara, kurumları yazılı olarak  şikayet ederse o zaman Sağlık Müdürlüğü işletmeleri denetliyor. Ama şikayet olmayınca rutin bir denetleme söz konusu olmuyor. Çok fazla mağdur hasta gördüm ama hiçbiri şikayette bulunmuyor. Şikayet olmayınca da kurumlar mevzuat gereği harekete geçemiyor. Bu kişilere gereken ceza kesilse, denetim yapılsa bu işlemleri yapabilecek cesarete sahip olabileceklerini düşünmüyorum” diye konuştu.

Haber Editörü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.