Diyabet hastalarına bayram uyarısı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Hilmi İpekçi, diyabet hastalarının bayram süresince nelere dikkat etmesi gerektiğiyle ilgili önerilerde bulundu.

Diyabet hastalarına bayram uyarısı

Diyabet hastasının dengeli ve sağlıklı beslenmeleri gerektiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. İpekçi, “Diyabetliler geleneksel bayram gıdalarından olan baklava, börek gibi yüksek karbonhidrat içeren besinlerden uzak durmalı. Hastalarımızda çok sık rastlanan bir durum var. ‘Bayramda da diyet mi olur?’ diyerek mevcut dengeyi bozacak ve ölçüyü kaçıracak şekilde beslenme söz konusu olabiliyor. Aslında evde diyabetli bir birey varsa yemekler ona göre dizayn edilmeli, yemek saatlerine özen gösterilmeli, ara öğünler bayram telaşesinde unutulmamalı” dedi.

Yrd. Doç. Dr. İpekçi, basit şeker içeren tatlılardan uzak durulması ve tatlı ihtiyacının mümkün olduğunca meyve ile karşılanması gerektiğini, tatlı yapılacaksa tatlandırıcılarla yapılmış sütlü tatlıların tercih edilmesinin doğru olacağını vurguladı.

TATLANDIRICILARA DİKKAT

Yrd. Doç. Dr. Süleyman Hilmi İpekçi, tatlandırıcılarla ilgili şunları söyledi:

“Tatlandırıcılar az miktarlarda alındığında sakıncalı değildir. Ancak nasıl olsa şekeri yükseltmiyor diye çok tüketilirse doğru olmaz. Uzun süre, yüksek miktarda tatlandırıcı tüketimi bazı kanserlerle ilişkilendirilmiştir. Ama haftada bir gün tatlandırıcı ile yenen bir porsiyon tatlının sakıncası yoktur.”

Bayramlarda diyabetli hastalarda en büyük sıkıntının aşırı yemeye bağlı şeker yükselmeleri ve komalar olduğunu ifade eden İpekçi, “Diyabetli hasta, zararlı olacak bir yiyecek için hayır demeyi nezaketsizlik olarak görmemeli, çevredeki insanlar diyabetli bireylere yemek konusunda ısrar etmemelidir. Yükselen kan şekerini düşürebilmek için egzersiz yardımcı bir çözümdür ama diyeti bozarak alınan fazla karbonhidrat ve kalorinin egzersizle verilebileceği yanlış bir düşüncedir. Bir örnek verecek olursak, 1 çikolata yiyen kişi bunu harcamak için en az yarım saat koşmalıdır. Diyabetli bir hastanın yarım saat koşabilmesi fiziken çok zordur, zaten uygun da olmaz. Kan şekeri sürekli yüksek gidiyorsa hastanın kendi kendine bunu düzeltmeye çalışması yerine doktoru ile görüşerek yardım alması daha uygundur. Yemekten sonra yürüyüşe çıkılması kasların glikoz harcamasını artırarak şekerin dengelenmesine faydalı olacaktır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.