Avrupa'da erkeklerle seks yapan erkekler korkusu! Maymun çiçeği vakaları patlayabilir

Araştırmacılar, maymun çiçeği virüsünün bu şekilde yayılması halinde vakaların kısa bir sürede 10'a katlanabileceğini söyledi.

Avrupa'da erkeklerle seks yapan erkekler korkusu! Maymun çiçeği vakaları patlayabilir

Avrupa'nın dev ülkesi İngiltere’de yapılan yeni bir çalışma maymun çiçeği salgının 10 kat büyüyeceği korkusunu yaymaya yetti. Çalışma, Covid-19 salgını sırasında, İngiltere’de hükümete danışmanlık yapan SAGE üyeleri arasında yer alan London School of Hygiene & Tropical Medicine’nde epidemiyolog olan Prof. Dr. John Edmunds tarafından yürütüldü.

CİNSEL BİRLİKTELİK VERİLERİ İNCELENDİ VE...

Edmunds ve ekibi, her on yılda bir yapılan 45 bin kişiden oluşan bir anketten toplanan İngiltere’deki cinsel birliktelik verilerini inceledi. 31 Mayıs'ta yapılan modelleme sırasında, dünya çapında 25'ten fazla ülkede 728 doğrulanmış ve şüpheli vaka bildirildi. O zamandan beri, dünya çapında yaklaşık 2 bin enfeksiyon kaydedildi.

ERKEKLERLE SEKS YAPAN ERKEKLER

Araştırmanın sonuçları, cinsel davranışta müdahaleler veya değişiklikler olmadan, erkeklerle seks yapan erkekler arasında 'büyük bir salgın' görülmesinin 'büyük bir olasılık' olduğunu gösterdi. Büyük bir salgın, halihazırda tespit edilenlerin yanı sıra en az 10 bin vaka daha kaydedilmesi olarak tanımlandı.

ARTIŞ KORKU VERİYOR

Diğer taraftan bilim insanları bulgularının, "orantısız derecede fazla" cinsel partneri olan bireylerden oluşan küçük bir grup aracılığıyla maymun çiçeğinin vakalarının sürekli artmasını açıkladığını vurguladı.

Çalışmanın yazarları, “Maymun çiçeği virüsü her zaman bu topluluk arasında 'önemli bir bulaşma potansiyeli' riskine sahipti. Ancak, son birkaç on yılda Afrika dışında çok az vaka kaydedildiği için başlayamadı. Ancak, bu grubun birçoğu enfekte olursa (erkekler ile cinsel ilişki yaşayan erkekler), diğer gruplar arasında da sayısı 10 bine varan ekstra vaka tespit edilebilir” değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.