Astım Hastaları aman dikkat! Uzmanlar uyarıyor...

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Arif Keleşoğlu, astım hastalarının yaz aylarında dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Astım Hastaları aman dikkat! Uzmanlar uyarıyor...
Yayınlanma:

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Arif Keleşoğlu, astım hastalarının yaz aylarında dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Dr. Keleşoğlu, astımın akciğerleri tutan bir hastalık olduğunu ifade ederek “İnflamasyon diye adlandırdığımız mikropsuz seyreden bir iltihabi süreçtir. Çoğunlukla doğuştan gelen bir yatkınlık söz konusudur. Bu yatkınlığın üzerine alerjik bir reaksiyonun ya da bir enfeksiyonun eklenmesi ile ortaya çıkar. Öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı astımın belirtilerindendi” diye konuştu.

‘HAVUZ UYARISI’


Yaz aylarında yolculuk sürecinin de astım hastaları için sorun teşkil edebileceğine dikkat çeken Keleşoğlu, “Tatil yerlerine ve bağlı bulundukları şehirlere ziyaretler de sorun nedeni olabilir. Kara taşıtları ile uzun yolculuklar, araçlardaki klimaların bakteriyel ve mantar kökenli kirleticilerine uzun maruziyetler alerjik reaksiyonların tetiklenmesine yol açabilir. Yanı sıra, gidilen illere ait değişik flora ve fauna da astım hastalarında alerjik reaksiyonların tetiklenmesine yol açabilir. Astım hastalarının özellikle yoğun sıcaklarda ağızdan yapılan solunum nedeniyle, solunum yolu hücrelerinin aşırı su kaybetmesi yoluyla solunum yolu tahriş edicilerine karşı hassasiyetleri artabilir. Bu durum nefes darlığı ataklarına yol açabilir. Aşırı sıcaklarda dış mekanlarda bulunmamak ve yeterli su tüketmek faydalı olacaktır. Öte yandan kapalı havuzlara yüzmek, havuzların dezenfeksiyonunda kullanılan kimyasalların solunum yollarının tahrişine ve astım ataklarına yol açabilmektedir. Tatil yerlerindeki havuzları, özellikle de kapalı havuzları kullanmamak astım hastaları için daha sağlıklı olacaktır” dedi.


‘TEDAVİ SÜRECİNDE İSTİKRAR ÖNEMLİ’

Dr. Keleşoğlu astımın tedavi sürecinde istikrarın önemine de dikkat çekerek, şunları söyledi:
“Astım hastalığının kontrol edilmesindeki en önemli unsur tetikleyicilerden uzak durmak ve etkin bir tedaviyi sabırla sürdürebilmektir. Tedavi, çoğunlukla hekim tarafından başlanacak bronş genişleticiler ve kortizondan (bronkodilatör-kortikosteroid) oluşan inhaler (ilaçların solunum yoluna çekilmesini sağlayan solunum apereyi) ilaçlar ve beraberinde astım hapı veya alerji ilacıdır. Bunun dışında da kontrol altına alınamayan durumlarda aşı tedavisi, biyolojik ilaçlar ve diğer bazı bronş genişleticiler de kullanılabilir. Aslında astım çoğu durumda etkin korunma yöntemleri ve yeterli inhaler tedaviler ile başarılı bir şekilde kontrol altında tutulabilir.” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.