Aşı karşıtlığı endişelendiriyor (ÖZEL HABER)

Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca, “ Aşı reddi hem ülkemizde hem de dünyada yaygınlaşıyor. Aşı reddinin yaygınlaşması Polio (Çocuk Felci), kabakulak, boğmaca, difteri, kızamık, su çiçeği vb. hastalıkların artmasına da neden olur” diye konuştu.

Aşı karşıtlığı endişelendiriyor (ÖZEL HABER)

Son dönemlerde aşı üzerine yapılan tartışmalar artarken, aşı reddi tüm dünyada tartışılan bir konu haline geldi. Uzmanlar her fırsatta aşı reddinin yanlışlığına vurgu yapıyor. Üstelik aşı reddi nedeniyle uzun yıllardır görülmeyen hastalıkların yeniden ortaya çıkmasından endişe ediliyor. Ülkemizde özellikle aşıyla önlenebilir hastalıklarda şu an ciddi biri artış görünmüyor ama uzmanlar aşı karşıtlığının yaygınlaşması durumunda aşıyla önlenebilir hastalıklarda artış yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu vurguluyor.

“AŞI REDDİNE KARŞI TOPLUMSAL HASSASİYET GÖSTERİLMELİ”

Aşı reddine ilişkin  değerlendirmede bulunan  Konya  Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca, aşı reddine karşı toplumsal bir hassasiyet gösterilmesi gerektiğine vurgu yaptı.  Seyit Karaca, “Aşı reddinin önlenebilmesi için sadece sağlıkçıların değil sosyal faktörlerin, eğitimcilerin, din adamlarının da devreye girmesi gerekiyor. Maalesef sağlık alanına dair yanlış kanaatler çok hızlı yayılıyor. Buna dönük bir takım adımların atılması gerekiyor. Öncelikle aşıyla ilgili medyada yaratılmaya çalışan olumsuz algının ortadan kaldırılması gerekmekte.dedi.

Ülkemizde özellikle aşıyla önlenebilir hastalıklarda şu an için ciddi bir artış görülmüyor, ancak bu ileride önlenebilir hastalıklarda bir artış yaşanmayacağı anlamına gelmiyor diyen Dr. Karaca konuşmasını şöyle sürdürdü : “Bugün bulaşıcı hastalıklar ve çocuk hastalıkları açısından ülkemiz iyi bir noktada ama maalesef hem ülkemiz hem de Avrupa’da aşı karşıtlığı artıyor. 14 Mart Tıp Bayramı etkinliği çerçevesinde Halk Sağlığı Genel Müdürü’müzün de katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdik. Hem Konya hem de ülkemiz genelinde aşı reddinin artış gösterdiğine dair bir takım değerlendirmelerde bulunduk.  Potansiyel risk taşıyan çocuk çağı hastalıkları açısından aşı yapılması çok önemli.  Aksi takdirde aşı karşıtlığının yaygınlaşması durumunda Polio (çocuk felci),  kabakulak, boğmaca, difteri, kızamık, suçiçeği vb. hastalıklarda artış yaşanması kaçınılmaz

AŞI REDDİNİN SEBEPLERİ

Aşı reddinde yaşanan artışın nedenlerini sıralayan Seyit Karaca, “ Aşı karşıtlığı tamamen kulaktan dolma ve bilimsel hiçbir  dayanağı olmayan bazı gerekçelerle artış gösteriyor. Kimi insanımız modern tıp uygulamaları yerine alternatif tıp olarak varsayılan ve halk arasında kocakarı ilacı olarak tabir edilen yöntemlerle aşıyı ret ediyor. Ama bu kocakarı ilaçları her tedavi için uygulanabilir değil. Bu yüzden vatandaşlarımız muhakkak hekimlere görünmeliler. Bazı vatandaşımız aşının yurt dışında üretiliyor olmasından dolayı aşı ve içeriklerine karşı güvensizlik duyuyor ama aşı üretimi yapılan firmalar aşıların içeriğinde bulunan formülleri Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği raporlara uygun olarak üretiyor.  Bu firmalar Dünya Sağlık Örgütü tarafından her 2 yılda bir rutin olarak tüm üretim aşamalarını içerisine alacak şekilde tepeden tırnağa denetimden geçiriliyor” ifadelerini kullandı.

Özel Haber : Müslüm Evci

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.