Türkiye’nin ilk ve tek “Zaman Müzesi”

Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait eserler ile Roma dönemine kadar uzanan zaman kavramı ile ilgili çok eserlerin sergilendiği Türkiye’nin ilk ve tek Zaman Müzesi’ni hikâyesini müze sorumlusu Ahmet Konuş anlattı.

Türkiye’nin ilk ve tek “Zaman Müzesi”

Selçuk ilçesinde çeşitli kültürlerin bir arada yaşadığı antik dönem yerleşim yeri Sille’de tarihi yapılar yeniden restore edilerek turizme kazandırılıyor.2014 yılında Selçuk Belediyesi tarafından turizme kazandırılan Zaman Müzesi’ni ziyaret edenler ise geçmiş zamana yolculuk yapıyor. Zaman Müzesi’nin hikâyesini Müze Sorumlusu Ahmet Konuş’tan dinledik.

Sille Şapeli nasıl Zaman Müzesi’ne dönüştü?

Geçmişte Sille Şapel küçük bir kilise olarak kullanılmış. Ancak Rumlar gittikten sonra burası bir hayli yıkılıyor ve harabeye dönüyor. Selçuklu Belediyesi 2014 yılında kilise içinde bir şey olmadığı içinde bu yapıyı tekrar değerlendirebilmek adına bir Zaman Müzesi’ne dönüştürüyor.

Zaman Müzesine dönüştürme fikri nasıl ortaya çıktı?

Bu fikir şöyle ortaya çıkıyor; sille şapel zamanın bittiği yerde yani mezarlığın içerisinde bulunuyor. Yani doğum, ölüm ve zaman kavramından hareketle buranın Zaman Müzesi’ne dönüştürülmesi uygun görülüyor.

Müzedeki eserler nereden temin edildi?

Zaman Müzesi’ndeki eserler çeşitli antikacılar ve koleksiyonculardan temin edildi.

Sergilenen eserlerden söz eder misiniz?

Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait “zaman” ile ilgili birçok nadide eser sergileniyor. Müzenin ilgi çeken eserleri arasında; Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait özel tasarım saatler, Osmanlı paşaları tarafından düzenlenen ve genel kullanıma tanzim edilen ruznameler, cep ve masa takvimleri ve resmi dairelerde kullanılan el yazma- baskı takvimler sayılıyor. Ayrıca altın, gümüş köstekli cep saatleri, Türk Hava Kurumu’na ait illere göre coğrafik ve ekonomik verilerin bulunduğu cetvelli takvim, Roma dönemine ait arkeolojik güneş saati örneği ve halen Konya Hacı Hasan Camii Şerifi kıble duvarında bulunan Osmanlı dönemi güneş saati reprodüksiyonu gibi birçok kıymetli eser yer alıyor.

Müzenin en önemli özelliği nedir?

Türkiye’de ilk ve tek zaman müzesi olma özelliği taşıyor. Başka yerde yok.

İlk ve tek olma özelliği taşıyan Zaman Müzesi ödül aldı mı?

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen “Tarihi Kentler Birliği, Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması” kapsamında “Süreklilik Ödülü” aldı.

Müzeye gösterilen ilgi nasıl?

Zaman Müzesi artık herkesten tarafından biliniyor ve merak ediliyor. Dolayısıyla da insanlar, müzeyi görmek için geliyor. Son zamanlarda ilginin de çok yoğun olduğunu söyleyebilirim. Özellikle hafta sonları tabii bunda yazın gelmesinin de çok etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Yerli turistler mi yabancı turistler mi daha çok ziyaret ediyor?

Zaman Müzesi’ne daha çok yerli turistler geliyor. Yabancı turistlerin ilgisi daha çok Aya Eleni Kilisesi’ne oluyor.

 


Roma dönemine ait güneş saati ve Konya Hacı Hasan Camii Şerifi duvarındaki Osmanlı dönemi güneş saati.

 


Dünya usturlab. Osmanlı Dönemi rulo şeklinde matbu ruzname. Osmanlı Dönemi el yapımı ahşap Rubu Tahtası. Hicri 1311 tarihli takvimi devir daim takvim kitabı.

 


Osmanlı Dönemi masa saati. Cumhuriyet Dönemi özel tasarımlı masa saati. Türk Hava Kurumu tarafından yaptırılan illere göre coğrafi ve ekonomik istatistiki bilgiler içeren özel takvim. Osmanlı Dönemine ait ay gün cetveli masa saati. Osmanlı Dönemi Termometreli masa saati.

 


Hicri (1237) tarihli el yazma. Takvim 1927 basım takvimi Ragıp kitap takvimi. Takvimi Necumi Ahmet Şakir Paşa tarafından tanzim edilen ve bastırılan hicri (1309) tarihi önemli günler, aylar ve vakitler çizelgeli. Osmanlı Dönemi 7 yıllık cep takvimleri.Osmanlı Dönemi resmi dairelerde kullanılan özel günler cetveli takvimi.

 


Osmanlı Dönemi Bronz Usturlab.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.