Konya’nın tek mum atölyesi

Konya’nın tek mum atölyesi Sille Mum Evi, geçen zamana inat teknolojiye karşı ayakta durmayı başarıyor. Muma gönül veren Usta Mustafa Kolcu, kendi mesleği ziraat mühendisliğini yapmak yerine baba mesleğini sürdürüyor

Konya’nın tek mum atölyesi

İbrahim Kolcu sizi tanıyabilir miyiz?
Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden 2005 yılında mezun oldum. Çocuklu yıllarımda da babamın imalatçı olmasından dolayı okul tatillerinde daima atölyede çalıştım. Babamın tek oğlu olduğum için bu işi devam ettirmemi istedi. Başka bir işle uğraşmamı istemedi. Şu anda da birlikte devam ettiriyoruz. 2005 yılından beri mesaimin fiilen hepsi burada geçmiş oluyor.

Mum atölyesini ne zaman açtınız? Geçmişten günümüze ne değişti?
Babam mum atölyesini 1977 yılında açmış. 40 senedir, bu işle uğraşıyoruz. Geçmişte mum aydınlanma aracıydı. Elektrik sık kesildiği için mum çok kullanılan bir üründü. Babamda zaten sırf bu yüzden bu işe yönelmişti. Her geçen yıl mum kullanımının azaldığını görüyoruz. Çünkü artık tamamen elektriğe bağlıyız. Artık elektrikler gitse bile gelişen teknolojiyle birlikte şarjlı ışıldaklar, led lambalar kullanılıyor.

konyanin-tek-mum-atolyesi--(2).jpg

Mum artık ne amaçla kullanılıyor? Neler yapıyorsunuz?
Mum artık bir aydınlanma aracı olmak yerine farklı şekil ve renklerde dekorasyon olarak kullanılıyor. Yaklaşık 8 yıldır, dekoratif ürünler üretiyoruz. Kendi imkânlarımızla aksesuarlar yapıyoruz. Odun parçalarından ağaçlardan mum yakılan aksesuarlar, farklı mum şamdanları, kokulu mumlar, farklı boyut ve şekillerde mumlar yapıyoruz. Dekoratif mumlara olan ilgi artıyor. İşimizin biteceğine inanmıyorum her ne kadar muma olan ihtiyaç azalsa da artık dekoratif ürün olarak kullanılıyor.

Konya’da tek üretim yapan mum atölyesi misiniz?
Evet. Ticari kaydı var mıdır, bilmiyorum bir işletmenin olduğunu duyuyoruz. Tabii merdiven altı imalatların olduğunu da biliyoruz. Çok kapsamlı piyasaya ürün veren bir imalathane değil de birkaç kadının bir araya gelerek yaptığı ya da yan ürün olarak yapan firmalar var. Ancak bu ticari bir boyuta ulaşmış değil. Konya’da bulunan tek imalathane diyebiliriz. İç Anadolu Bölgesi’ne hitap ediyoruz. Ülkemizin her yerine de ürün gönderiyoruz. 

konyanin-tek-mum-atolyesi--(4).jpg

Yurt dışına da gönderiyor musunuz?
Dönem dönem gönderdik. Ancak dünya pazarında Çin, tüm sektörleri etkilediği gibi bu sektörü de etkiliyor. Çin’den gelen çok fazla sayıda dekoratif ürün var. Rekabet şansımız zor oluyor. Biz daha çok onlarla rekabeti kaliteyle ve içine atılan güzel kokularla sağlamaya çalışıyoruz. 

Mum yapmanın incelikleri nelerdir?
Aslında çok basit bir mantığa sahip diyebiliriz. Ham mademiz elimize katı olarak gelir. Mumun ham maddesi parafindir. Petrolün içinden çıkan yan ürünlerden bir tanesidir. Petrol rafine edilir, ayrıştırılır. Katı olarak gelen maddeyi eritip, kalıplara veya makinelerimize dökerek şekil almasını sağlarız. Donduktan sonra kalıptan çıkartır boyanması gerekirse boyanır, paketlenip satışa hazır hale getirilir. 

konyanin-tek-mum-atolyesi--(5).jpg

Kokulu olan mumları nasıl yapıyorsunuz?
Mumların için uçucu yağlar ve esanslar atıyoruz. Parafin katı bir yağ böyle olduğu için onun içine attığımız her şeyde yağ bazlı oluyor. Parafin içine kullandığımız boyalar esanslar bunların hepsi yağda karışan malzemelerdir. Bitkilerden elde edilen uçucu yağlar var. Onları tercih ediyoruz. Daha kalıcı oluyor, ortama koku veriyor.  Ucuz olan parfümlü kokular var ancak onları tercih etmiyoruz. Yandığı zaman kanserojen etki oluşturduğu söyleniyor. Kaliteli malzemeler kullanıyoruz çünkü insanlar ikinci defa bizi tercih etsinler diye.

Mum üretimi maliyetli bir iş mi?
Evet, maliyetli çünkü ham mademiz petrol, ülke olarak dünyaya bağımlı olduğumuz için kurdaki oynamalardan anında etkileniyoruz.  Bu yüzden iş maliyetli oluyor. Ülkemizde işçiliği Çinli kıyaslayacak olursak işcilik pahalı olduğu için de maliyetlerimiz artıyor.

konyanin-tek-mum-atolyesi--(6).jpg

Sille’de olmaktan memnun musunuz?
Bulunduğumuz yerle özdeşleştik. Konya’da sadece mum imalathanesi Sille’de bulunduğu için insanlar burayla biraz özdeşletirdi. Sille’nin belediye tarafından yeniden restore edilme ve canlandırma çalışmaları bizi çok memnun etti. Aldığımız bilgilere göre yakın zamanda bulunduğumuz bina ve çevresi de restore edilecek. Haliyle o zaman buranın daha farklı bir çehreye bürüneceğine inanıyorum. Geleceğe dair farklı projelerimiz var. Atölyemiz, yeniden restore edildiğinde insanlara çeşitli sürprizlerde sunmuş olacağız. Mesela,  insanlar buraya geldiklerinde mum yapmak istiyorlar. Şu anda öğrenci gruplarına sadece bunu sağlayabiliyoruz. Bireysel olarak gelenleri bu isteklerine cevap veremiyoruz. Ama inşallah önümüzdeki dönemlerde bu isteklerini yerine getireceğiz. Tabii daha farklı planlarımız var. Zaman içerisinde imkanlar dâhilinde bunları gerçekleştireceğiz. 

 En çok hangi ürünler tercih ediliyor?
Konya bölgesinde olunca daha çok semazenle ilgili mumlar ürettik. İnsanlar genelde Konya’da bir hatıra olsun düşüncesiyle daha çok Hz. Mevlana’nın ve semazen figürlerinden oluşan ürünleri tercih ediyor. Başlarda mumun yanması nedeniyle bu figürlerin uygun olup olmadığı konusunda tereddütlerimiz vardı. Ancak semazen arkadaşlarımızın Mevlana Hazretleri’nin hayat felsefelerinin muma benzediğini kendi yanıp etrafındaki insanları aydınlatan bir yapısı olduğunu anlattılar. Hz. Mevlana’nın kişilik olarak da mumu andırdığını ifade edince bizde bu düşünceden hareketle Hz. Mevlana ile ilgili ürünler üretmeye başladık. Gösterilen ilgiden de memnunuz.

Özel olarak sipariş vermek isteyen oluyor mu?
Evet, bu taleple çok karşılaşıyoruz. Ama özel formlara sahip bir ürün, istendiği zaman onlara tek tek kalıp çıkartıp ona model yaptırmak gerekiyor. Bu çok maliyetli bir iştir. Özel ürün isteyip hazırlatıp bir 15 liralık bir mumun arka planda özel tasarım isteyen ve buna 300 TL ödeyen insanlar da oluyor. Ama çok az oluyor. Çünkü maliyetli bir iş. Öncelikle heykeltıraş bir arkadaşa objeyi ve istediğimiz ölçüleri belirtip ondan bir maketini alıyoruz. Daha sonra ondan biz kalıp çıkartıp oraya mum döküyoruz. Ancak onunla ilgili de hayallerimiz var. Teknoloji biraz pahalı biz imkânlarımız dâhilinde imkân olursa teknolojiyi kullanıp şu anda gelişen siensi makineleri var, üç boyutlu işlem yapan cihazlar var. Onlardan alıp biz de insanların hayallerini gerçekleştirebiliriz. Şu an imkânlarımız o yatırımları yapmaya müsait değil. Belki ilerleyen zamanlarda, bunları inceleyip takip ediyoruz. Bunların hepsi mümkün inşallah yapacağız. / Melek Sarıtaş

 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.