Kendi yöntemleriyle hastaları tedavi ediyor

Türkiye’nin sayılı Podiatri uzmanları arasında yer alan Eczacı Reyyan Şalvarcı, el ayak ve sağlığı merkezinde kendi yaptığı ilaçlarla hastalarına ameliyatsız çözüm sunuyor.

Kendi yöntemleriyle  hastaları tedavi ediyor

Reyyan Şalvarcı kimdir?

Konya doğumlu Reyyan Şalvarcı orta ve lise öğrenimini Konya Karatay Anadolu Lisesi’nde bitirdikten sonra ’99 yılında Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni kazandı. Eczacılık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı.

20 Aralık 2008 tarihinde 3TO-Spangentechnik Zertifikat uzmanlığını Almanya’dan aldı. 3-8 Eylül 2009 tarihinde 69.World Congress of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences 2009’u başarıyla bitirdi. 2009 yılında Özel LCC’den Medikal El ve Ayak Uzmanlığı’nı alarak Podiatri mesleğini yapmaya başladı. 13-14 Şubat 2012 tarihlerinde Türk Eczacılar Birliği Eczacılık Akademisi’nden Kozmetik ve Dermakozmetik uzmanlığını aldı.

El, ayak sağlığı merkezi hakkında bilgi verir misiniz?

Sağlık merkezimizde; el, ayak, cilt ve saç sağlığı üzerine tedavi edici uygulamalar yapıyoruz. Ancak ağırlık olarak el ve ayak sağlığı uygulamaları gerçekleştiriyoruz. El ve ayak sağlığıyla alakalı aklınıza gelebilecek her türlü problem; batık tırnak, mantar, siğil, nasır, topuk çatlağı, topuk dikeni, taban çökmesi ve çocuklarda yürüyüş bozukluğu gibi sorunlara çözüm sunuyoruz. Ayrıca felçli ve yatalak hastalarımıza ve açık yarası olan diyabet hastalarına evde de hizmetler veriyoruz. Bununla ilgili mobil uygulamalarımız da var. Bu şekilde el ve ayak ile akla gelen tüm problemlere çözüm sunmaya çalışıyoruz. Ciltle ilgili de aynı şekilde akne, skar tedavileri yapıyoruz. Cilt hastalarımın çoğu uzun süreli olup, kontrol amaçlı da halen gelmeye devam eden kişilerdir. Birtakım sebeplere bağlı olarak ciddi saç dökülmelerine müdahale ediyoruz. Yine kendi hazırladığım ilaçlarla belirli bölgelerde saç dökülmesiyle ilgili yaptığım tedaviler var.

En çok hangi hastalıkla karşılaşıyorsunuz? Neden kaynaklanıyor?

Daha çok batık ve mantar hastalığıyla karşılaşıyoruz. Tabii bu hastalıkların en büyük sebebi

askerde giyilen botlar veya ailede varsa ortaya çıkabiliyor. Ama yüzde 99’u askerde giyilen botlardan kaynaklanıyor. Askerde uzun saatler nöbet tutulduğu için mantar problemi ortaya çıkabiliyor.

Hastalarınızı nasıl tedavi ediyorsunuz?

Yaptığımız tedavilerde cerrahi müdahale söz konusu değil. Cerrahi operasyonsuz çözüm sağlıyoruz. Tırnak çekme ve anestezi gibi yöntemleri kullanmıyoruz. Ameliyatsız çözümü sağlıyoruz ve bunu da öneriyoruz.

Türkiye’de şeker hastalarının sayısı artıyor. Bu beraberinde el veya ayaklarda şeker bağlı yaralar da oluşmasına neden oluyor. Bu grup hastaları için neler yapıyorsunuz?

Hem kalp hastalıklarında hem de diyabetik rahatsızlıklarda oldukça yatkın bir ülkeyiz. Şeker hastalarının; şeker seviyelerine, deri kalitelerine ve kardiyo vasküler sistemdeki rahatsızlıklarına bağlı olarak oluşan yaralarda farklılılk gösterebiliyor. Bacaklarda gelişen ödemler, yatalaksa açılan yaralar, bir diken batması veya yanlış tırnak kesiminde şeker hastalarında ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Daha yeni yeni sağlık camiamızda “diyabetik ayak” olarak bir branş açılmaya başlandı. Tabii şeker hastalarının uzuvlarını kaybetme durumları çok yüksek oluyor. Parmak veya ayak kesimi dediğimiz istenmeyen sonuçların yaşanmasını asla istemiyoruz. Normal bir hastada 1 haftada kapanan yara şeker hastalarında daha uzun süreleri bulabiliyor. Hastalarımızı; bu konuda bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Çok fazla diyabetik hastam var. Dolayısıyla ayaklarımıza daha çok özen göstermemiz gerekiyor. Bir sıkıntı varsa bunu geciktirmeden tedavi etmek lazım. Eğer hücre ölümü gerçekleşmediyse uzuvları kaybetmemek için elimizden geleni yapıyoruz.

İLAÇLARI KENDİM HAZIRLIYORUM

Nasıl uygulamalar yapıyorsunuz?

Yaranın öncelikle çok büyük bir titizlikle temizlenmesi gerekiyor. Yaralar temizlendikten sonra oraya ilaç uyguluyoruz. Eczacı olduğum için ilaçları kendim hazırlıyorum. Bu ilaçları belli periyotlarda büyük bir sabırla uygulamak gerekiyor. Daha sonra düzenli kontrollerle en sonuca ulaşıyoruz. Ancak insanlar genelde çok şey yapıp, son noktada beni buluyorlar. Tedavide geç kalmamak kesinlikle çok önemli diyebilirim.

Sizin yaptığınız ilaçları herkes yapabiliyor mu?

Hayır, uyguladığım ilaçlar tamamen kendi geliştirdiğim ürünlerdir. Yani sırrı yalnızca bende diyebilirim.

SAĞLIK ALT YAPISI OLMAYANLAR UZMANIM DİYOR

Podiatri ülkemizde aslında çok kendini gösteren bir alan değil. Son zamanlarda bir artış gösterdi. Kimlere Podiatri uzmanı diyebiliriz?

Podiatri uzmanı Türkiye’de çok az sayıda var. Şu an iki senelik üniversite bitiren ya da 3 aylık bir sertifika alan uzmanım diyor. Dünyada Podiatri iki üniversitede okutuluyor. Güzellik uzmanları da dâhil olmak üzere hiçbir sağlık alt yapısı olmayan insanlar, Podiatri uzmanı olduklarını söylüyorlar. Bilinçsizce yapılan tedaviler sonucunda ortaya istenmeyen sonuçlar ortaya çıkıyor. Bunun önlemi nasıl alınır, bilmiyorum. Toplumun bilinçlenmesi gerekir sen bana bu işlemi yapıyorsun ya da bu ilacı yazıyorsun kimsin deyip kimlik sorması gerekir. Denetimler doğru yerde doğru kişiler yapılmalıdır. Halkın da şüphe duyduğu kişileri ihbar etmesi gerekir. Türkiye’de klinik standartlarına sahip tek birimim. Sağlık alt yapısına sahibim. Şu anda kayıtlı 10 bin hastamız var. Elbette herkes memnun kalmak zorunda değil, ben de herkesi sevmek zorunda değilim. Ancak yaptığınız işlerin yüzde 90’ında başarı sağlayıp insanlar sizi tercih ediyorsa bu da seçilmeniz gerektiğinin göstergesidir. Elimizden geldiğince bizden yana tüm sorunları çözüp, insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.( Melek Sarıtaş)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.