Hobi kurslarıyla meslek sahibi oldu

Konya Olgunlaşma Enstitüsü’nde el sanatları öğrenerek ekmeğini kazanmaya başlayan Şerife Figen kendi evini atölyeye çevirerek burada ipek kozasından ürettiği ürünleri Türkiye geneline satıyor.

Hobi kurslarıyla meslek sahibi oldu

Şerife Figen, yaşadıkları maddi zorluklar nedeniyle çalışarak aile bütçesine destek olma kararı aldı. Kendisine uygun bir iş aramaya başlayan kadın, bir yakının tavsiyesi üzerine Konya Olgunlaşma Enstitüsü’nde hobi kurslarına başvurdu. El sanatları bölümünde ipek kozasından aksesuar yapma kursuna gelen Figen, kısa sürede el becerisini geliştirerek çeşitli aksesuarlar üretmeye başladı. İlk zamanlar ürettiği ürünleri kendi çevresine satan başarılı kadın,  ipek kozasından yaptığı ürünleri artık çevresine de öğretiyor. Şerife Figen şimdi ürettiği ürünleri hem şehir dışında hem dışında satarak geçimini sağlıyor.

Şerife Figen sizi tanıyabilir miyiz? Meslek öğrenme fikri nasıl ortaya çıktı?
Konya doğumluyum. 48 yaşındayım. Evliyim, 4 çocuğum var.  Ev hanımıydım, 4 yıl önce Konya Olgunlaşma Enstitüsü’nde hobi kurslarına başladım. Daha önce yapay çiçeklerini yapmayı biliyordum. Kursa başladıktan sonra kozanın da bu alanda kullanıldığını öğrendim. Hocalarım; Ümit Şahit ve Fatmanur Girgiç’in de yönlendirmesi ve teşvikiyle kozadan ürünler tasarlamaya başladım.

Mevlana Kültür Merkezi’nde stant nasıl açtınız?
Fatmagül hocam Kültür AŞ’ye yaptığım ürünleri göstermemi istedi. Çarşamba günü başvurduk, cuma günü stant açabileceğimizi söylediler. Tabii çok iyi oldu, orada yaptığım ürünleri sergileme ve satışa sunma imkânı buldum.

Hayatınızda neler değişti?
En başta özgüvenimi kazandım. Bir kadının isterse neler yapabileceğini gördüm. Kendimi yaptığım işlerle ifade edebilme imkânı yakaladım. Paramı kazanarak, kendi ayaklarım üzerinde durmayı öğrendim. Yeni insanlarla tanıştım. Bana maddi ve manevi olarak çok iyi geldi.
Yaptığım el emeği göz nuru işler benim her şeyim oldu.

Meslek sahibi olmayan insanlar için örnek oluyorsunuz. Ne tavsiye edersiniz?
Kadınlara yaşları ne olursa olsun bu yaşta ne yaparım diye düşünmesinler. Azimli ve kararlı olsunlar. Kendilerini mutlaka yetiştirsinler. Konya’da bu alanda güzel faaliyetler yapılıyor. KOMEK, Halk Eğitim Merkezleri ve Konya Olgunlaşma Entitüsü’nde kadınlara meslek sahibi olmaları için güzel olanaklar sunuluyor. Bunlar cüzi miktarda verilen kurslar, mutlaka değerlendirsinler. Maddi ve manevi sıkıntılar yaşıyordum, meslek öğrenmem bana terapi gibi geldi. Kendi işimi yaparken kendimi çok mutlu hissediyorum. Adeta insanı hayata bağlıyor diyebilirim. Kadın eğer isterse mutlaka başarır. Bizim günümüz, saatimiz yok diyorlar ama insan isterse her zaman vakit ayırabiliyor.  Kurslarda güzel vakit geçiriyoruz. Güzel arkadaşlıklar edindik. 4 sene oldu geleli. Kurs sayesinde aklımdakileri gerçekleştirdim. İnsanın başka şeylerle uğraşmaktansa kendisi için bir şeyler yapması daha güzel. Kadınlara tavsiyem kendilerini eve kapatmasınlar çok güzel işler üreterek ailelerine çok güzel bir gelecek sağlayabilirler

Meslek edindirme kurslarının sağladığı faydalar neler?
Belli şartları yerine getirdiğinizde usta öğreticilik yapabiliyorsunuz. KOMEK sertifika veriyor, kendi işyerinizi açabiliyorsunuz.

Sizin ileriye dönük planlarınız neler? Kendi atölyenizi açmak ister misiniz?
Halk eğitimlerinde usta öğreticilik yapmak isterim. Ama inşallah kendi atölyemi kurmak istiyorum. 

Çevrenizde öğrettiğiniz kişiler var mı?
Evimde iki kişiye ücretsiz yaptığım ürünleri öğretiyorum.

El işinden neler yapıyorsunuz?
Tespih, nişan tepsisi, gelin çiçeği, panolar, süsler, aynadan koza işlemeli kapılar yapıyorum. Aynı zamanda mevlütlerde dağıtmak için minik hediyeler yapıyorum.

İpek kozasını nereden temin ediyorsunuz?
Konya’da ipek kozası bulamıyoruz. Yalova’dan geliyor. İncilerimi de toptan bir şekilde 
İstanbul’dan getirtiyorum. Doğanhisar’da üretiliyor. Ancak keşke Konya’da biraz daha ilgili olsaydı. Koza Birlik’ten seminer için geldiler. Ancak ilgi yoktu.

El emeği göz nuru ürünleri yapmanın mutlak bir zorluğu vardır? Çok uğraştırıyor mu?
İpek kozasını önce kesiyorum, boyuyorum daha sonra boyuyorum. Her şeyini kendim yapıyorum. Ürünlerin tasarımını da kendim yapıyorum. En çok tespihlerimden ekmek yiyorum.

Yaptığınız ürünleri şehir dışında da satıyor musunuz?
Sadece Konya değil, Türkiye’nin her yerinde sipariş veren herkese gönderiyorum. Uygun fiyatlarda herkes temin edebilir. / Melek Sarıtaş

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.