Gayrimenkul satışı artacak

TÜİK verilerine göre Konya’da azalan konut satışlarını Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay değerlendirdi. Altınay gayrimenkul satışının yakın zamanda tekrar istenen seviyeye geleceğini söyledi.

Gayrimenkul satışı artacak

TÜİK Konya Bölge Müdürlüğü verilerine göre 2017 yılı Haziran ayı itibariyle Konya’da toplam konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %13,4 ve bir önceki aya göre %29,2 oranında azalarak 2 bin 005 adet oldu. Konya 2 bin 005 konut satışı ile Türkiye genelindeki toplam konut satışlarından %2,1 pay alarak 11’inci sırada yer aldı. Konya’da konut satışının Haziran ayındaki bu düşüşünü Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay Anadolu’da Bugün’e değerlendirdi.

DÜŞÜŞÜN SEBEBİ RAMAZAN AYI

Altınay, düşüşün Ramazan ayına bağlayarak, “TÜİK’in verilerine göre Türkiye’de 2016 Haziran ayına göre 2017 Haziran ayında konut satışları yüzde 8,1 oranında düştü. Bu düşüşle birlikte kredi ile konut alan vatandaşlar da 3,2 oranında bir düşüş söz konusu. Bunun belli başlı nedenleri var; Ramazan ayından çıktık, insanlar şuan tatil yapıyor, ekin harman sezonu olduğu için çiftçilikle uğraşan kişiler var, tüm bunlar düşüşte bir etkendir. Geçen yılın aynı ayına göre kıyaslayınca düşüş biraz daha fazla ama bu hep böyle kalacaktır anlamında değil. Yarınlarımız aydınlık vatandaşlar içini rahat tutsun. Biz Emlakçılar Odası olarak gayrimenkul sektöründe her türlü yatırımı yapmalarını tavsiye ediyoruz. Yastık altında bekleyen paranın bize çok fazla bir getirisi olmuyor. Altında dövizde çok fazla inişli-çıkışlı grafik var. Gayrimenkul sektöründe zaman zaman durağanlık olur ama elbet yükseliş olacaktır. Tüm vatandaşlarımızı gayrimenkul sektörüne yatırım yapmaya bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

EV SAHİPLERİ BÜYÜK EVE GEÇMEK İSTİYOR

Konya’daki konut satışlarının sebeplerini de açıklayan Sedat Altınay, en fazla satış sebebinin daha büyük eve geçiş amacı olduğuna dikkat çekerek, “Bazı vatandaşlar oturdukları evin kendilerine küçük gelmesinden, biraz daha büyük eve geçmek için üzerine ya kredi çekerek ya da birikimi varsa birikimini üzerine koyarak daha geniş, hayat standartları daha yüksek site tarzı evlere geçiyorlar.  Bir diğer amaç da ihtiyaç fazlası olan evlerini satıp kendi ticari işlerinde değerlendirenler var. Memur olanlar da buradan satıp gittikleri yerlerden ev alıyorlar.” dedi.

DEMİRBAŞ GİDERLERİ EV SAHİPLERİNİN BELİNİ BÜKÜYOR

Kiralık evlerin durumunu da değerlendiren Başkan Altınay, “Satılık evin çoğalmasındaki bir diğer sebep demirbaş giderinin fazla olması. Evini kiralayan vatandaş beyanda bulunuyor. Bu beyanın esasına göre yılda kiranın iki aylık kısmı gelir vergisi olarak veriyor. Son dönemde mantolamayla ilgili masraflar ve demirbaş giderleri artınca bu da ev sahibine bir külfet getiriyor. Yaklaşık 4 aylık masraf çıkınca ev sahibi evi satma yoluna gidiyor. Kiralıklarda ki sorunu çözebilmemiz için bütün vatandaşlar gayrimenkul yatırımı yapması gerekiyor. İhtiyaç fazlası paralarını konut yatırımına yönlendirmemiz halinde bu sorun ortadan kalkacaktır. Devletimiz çok etkin önlemler alıyor; KDV oranının düşürülmesi, damga vergisinin sıfırlanması ve tapu harçlarında indirime gidilmesi hareketliliği sağlayacaktır. Tabi inşaat maliyetlerinin artması bina maliyetlerinin artmasına sebep oluyor.” ifadelerini kullandı.

ARSALAR İMARA AÇILMALI

Konya’da imar arsası azlığından yakınan Sedat Altınay şu ifadeleri kullandı; “Konya’da imarlı arsa yok denecek kadar az kaldı. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ilçe belediye başkanlarımıza sesleniyorum; Konut öneri alanı içerisinde yer alan tarla vasfındaki arazilerin de bir an önce imara açılmasıyla bu hareketliliğin sağlanacağı kanaatindeyiz. Belediyelerimiz arsa üretirse hem maliyetler düşecek hem de vatandaşlarımızın önü açılacağı kanaatindeyiz.” Mehmet Bedenli

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.