Mübarek günlerde hangi gün oruç tutulur?

Mübarek günler, mübarek geceleri takip eden günlerdir. Mesela, cuma gecesi, perşembe gününü cumaya bağlayan gecedir. Gelin hep beraber mübarek günlerde, hangi gün oruç tutmak uygun olur? sorusuna cevap arayalım

Mübarek günlerde hangi gün oruç tutulur?

BERAT GECESİ:

Şaban ayının 15. gecesidir. Bunun günü, bu geceyi takip eden gün, yani 15 Şaban olur. Oruç tutan, bu günde tutmalıdır. Eğer bugün, cuma veya cumartesi gününe gelirse, bir gün öncesi veya bir gün sonrasıyla tutmalıdır. Bir Hadis-i Şerif meali: "Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allah-ü Teâlâ buyurur ki: “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim.” Bu hâl, sabaha kadar devam eder." (İbni Mace)

MİRAÇ GECESİ:

Recep ayının 27. gecesidir. Bir Hadis-i Şerif meali: "Recebin 27. günü oruç tutana, 60 yıllık oruç sevabı verilir." (İ. Gazali, Ebu Musa el Medeni) Eğer bugün, cuma veya cumartesi gününe gelirse, bir gün öncesi veya bir gün sonrasıyla tutulmalıdır.

REGAİP GECESİ:

Receb ayının ilk cuma gecesidir. Perşembe günü oruç tutup gecesini de ihya etmek çok sevap olur. Bir Hadis-i Şerif meali: "Allah-ü Teâlâ, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder." (Gunye)

AŞÛRE GÜNÜ:

Muharrem ayının 10. günü, Aşûre günüdür. Aşûre günü de, tek olarak oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya sonrasıyla birlikte tutmalıdır. İki Hadis-i Şerif meali: "Aşûrenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, şehitler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuşur." (Şir’a) "Aşûre günü bir gün önce veya bir gün sonra da tutarak, Yahudilere muhalefet edin." (İ. Ahmed)

MEVLİD GECESİ:

Rebiul-evvel ayının 11 ve 12. günleri arasındaki gecedir. 11 veya 12. gününde oruç tutmak iyi olur. Peygamber Efendimiz, pazartesi günü oruç tutardı. Sebebini sorduklarında, "Bugün dünyaya geldim. Şükür için oruç tutuyorum" buyurdu. (Hak Sözün Vesikaları)

AREFE GÜNÜ:

Kurban Bayramı'ndan önceki gündür. Bir Hadis-i Şerif meali şöyledir: "Arefe günü tutulan oruç, bin gün (nafile) oruca bedeldir." (Taberani) Arefe günü oruç tutmak müstehabdır.

CUMA GÜNÜ:

Cuma günleri oruç tutmak çok sevaptır. Bir Hadis-i Şerif meali şöyledir: "Cuma günü, oruç tutan için, on ahiret günü oruç sevabı yazılır." (Beyheki) Cuma günü, tek olarak oruç tutmak, mekruh diyen âlimler de, olduğu için, cuma günü, tek olarak değil, perşembe veya cumartesi günüyle birlikte tutmalıdır. Bir Hadis-i Şerif meali: "Yalnız cuma günü, oruç tutmayın! Bir gün öncesi veya bir gün sonrasıyla tutun." (Buhari)

ZİLHİCCE AYINDA ORUÇ:

Zilhiccenin ilk 9 gününde oruç tutmalıdır. Bir Hadis-i Şerif meali: "Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutana, her günü için bir yıllık oruç sevabı verilir." (Ebul Berekat)

MUHARREM AYINDA ORUÇ:

İki Hadis-i Şerif meali şöyledir: "Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır." (Müslim, İbni Mace, Tirmizi, Nesai) "Nafile oruç tutacaksan Muharrem ayında tut; çünkü o, Allah’ın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, O günde Allah geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün tevbe edenlerin günahlarını da affeder." (Tirmizi) Zilhiccenin son günü ve Muharrem’in birinci günü oruç tutan, o senenin tamamında oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. (Ey Oğul İlmihali)

RECEB AYINDA ORUÇ:

Hadis-i Şeriflerde buyuruldu ki: "Haram aylar, Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem’dir." (İbni Cerir) "Haram aylarda perşembe, cuma ve cumartesi günleri oruç tutana iki yıllık ibadet sevabı yazılır." (Taberani) "Haram aylarda bir gün oruç tutup bir gün yemek çok faziletlidir." (Ebu Davud) "Receb ayında Allah-ü Teâlâ'ya çok istiğfar edin; çünkü Allah-ü Teâlâ'nın Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer." (Deylemi)

ŞABAN AYINDA ORUÇ:

Âişe validemiz buyuruyor ki: "Resulullah'ın, hiçbir ayda, Şaban ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şaban ayının tamamını oruçla geçirirdi." (Buhari) Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman Resulullah Efendimiz buyurdu ki: "Şaban, öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gâfil olurlar. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim." (Nesai) İki Hadis-i Şerif meali daha: "Ramazandan sonra en faziletli oruç, Şaban ayında tutulan oruçtur." (Tirmizi) "Şaban’da üç gün oruç tutana, Hak Teâlâ Cennette bir yer hazırlar." (Ey oğul ilmihali) Bünyesi zayıf olanın, Şaban ayının 15’inden sonra oruç tutmayıp, farz olan Ramazan-ı şerif orucuna hazırlanması iyi olur. Sağlığı yerinde olan ise, Şaban ayının çoğunu, hatta tamamını oruçlu geçirebilir.

ŞEVVAL AYINDA ORUÇ:

Şevval ayında oruç tutmak, çok sevaptır. Hadis-i Şeriflerde buyuruldu ki: " Şevval ayında altı gün oruç tutan, yeni doğmuş gibi günahsız olur." (Taberani)  "Ramazandan sonra, Şevvalde de altı gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır." (İbn-i Mace)

PAZARTESİ VE PERŞEMBE:

Pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmak, diğer günlere göre daha sevaptır. Bir hadis-i şerif meali: "Ameller, pazartesi ve perşembe günleri arz olunur. Ben de, amelimin oruçluyken arz olunmasını isterim." (Tirmizi)

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.