Hz. Musa’nın Kızıldeniz’i geçişinin sırrı

Hz. Musa ve ona tabi olanların, Mısır’dan çıktıktan sonra izledikleri yol ve Kızıldeniz’i nasıl ve nereden geçtikleri tarih boyunca merak konusu olmuş ve bu konuda birçok bilimsel araştırma yapılmıştır. Denizin yarılması mucizesi günümüzde bilimsel olarak da açıklanmaktadır

Hz. Musa’nın Kızıldeniz’i geçişinin sırrı

Zulmün ve adaletsizliğin çok yaygın olduğu bir ortamda doğan Hz. Musa, hayatının her döneminde Allah’ın korumasıyla birçok mucize yaşamıştır. Bunlar arasında en bilinenlerinden birisi hiç şüphesiz asasıyla denizi yarmasıdır. Hayatı hakkında Kuran'da, en fazla açıklama bulunan peygamberlerden biri Hz. Musa’dır. Yüce Allah, çeşitli ayetlerde Hz. Musa’nın doğumundan başlayarak, hayatının sonuna kadar yaşadığı tüm mücadeleyi detaylı olarak bildirmektedir.

OLAYLAR KURANDA DETAYLI OLARAK BİLDİRİLMİŞTİR

Tarihi kaynaklara göre; Hz. Musa’nın en büyük mücadeleyi yaşadığı kişi ise, hiç şüphesiz firavunlar arasında en zalim diktatörlerden biri olan 2. Ramses’tir. 2. Ramses’in kendi halkına ve topraklarında yaşayan diğer halklara uyguladığı zulüm, daha Hz. Musa doğmadan başlamıştır. Ramses’in zalimliklerinin en bilineni ise, Hz. Musa’nın doğduğu dönemde büyücülerinin de yönlendirmesi ile yeni doğan erkek çocukların öldürülmesini emretmesidir. Allah, doğumuyla birlikte firavun tarafından öldürülmek istenen Hz. Musa’yı, mucizevi bir şekilde firavunun sarayına yerleştirmiş, peygamberlik dönemine kadar da orada yaşatmıştır. Peygamberlik vazifesi verildikten sonra, İsrailoğulları ile birlikte Mısır’dan çıkışı, Kızıldeniz’in mucizevi şekilde yarılması ve daha sonra yaşanan tüm olaylar Kuran'da detaylı olarak bildirilen diğer kıssalardır.

MISIRDAN ÇIKIŞ VE KIZILDENİZ’E VARIŞ

Yapılan arkeolojik araştırmalarda, Mısır’dan çıktıktan sonra Kızıldeniz’e kadar izlenen yolun yanı sıra, firavun ile Hz. Musa ve kavminin karşı karşıya kaldıkları yerde tespit edilmiştir. Ancak firavunun Allah’ın salih bir elçisi olan Hz. Musa’ya ve beraberindekilere duyduğu öfke, firavunun sonunu hazırlamış ve Allah’ın emriyle firavun ve ordusu Kızıldeniz’de boğulmuştur. İşte tüm bu bilimsel bulgular, Kuran'ın Allah’ın sözü olduğunun delillerinden sadece bir tanesidir. Kuran’da bildirildiği üzere Allah, tam bu sırada denizi yararak Hz. Musa ve İsrailoğulları’nı kurtarmıştır. Firavun ve adamları ise azgın suların altında boğulmuşlardır. Bunun üzerine Musa’ya: “Asanla denize vur diye vahyettik. (Vurdu ve) Deniz hemencecik yarılıverdi de her parçası kocaman bir dağ gibi oldu. Ötekileri de buraya yaklaştırdık. Musa’yı ve onunla birlikte olanların hepsini kurtarmış olduk. Sonra ötekileri suda boğduk. Şüphesiz, bunda bir ayet vardır. Ama onların çoğu iman etmiş değildirler. Ve hiç şüphesiz, senin Rabbin, güçlü ve üstün olandır, esirgeyendir.” (Şuara Suresi, 63–68)

BİLİM, HZ. MUSA’NIN MUCİZESİNİ KANITLIYOR

Bilimsel araştırmaların sonucunda, Hz. Musa’nın Kızıldeniz’i geçtiği yer olarak belirlenen bölge, coğrafi açıdan dağlarla çevrili bir konumdaydı, ayette de belirtildiği gibi gidilebilecek tek yer önlerindeki Kızıldeniz idi. Ve arkalarında firavunun ordusu vardı. Kuran'da bildirildiği üzere, Allah Hz. Musa’ya asasını kullanmasını emretmişti. Hz. Musa da bu emre uymuş ve bu vesile ile deniz Hz. Musa ve beraberindeki İsrailoğulları’nın karşı sahile geçeceği şekilde yarılmıştı. Ancak aynı yolu izleyerek karşı sahile geçmeye çalışan firavun ve ordusu, denizin kapanması ile boğularak helak olmuştu. Bu bilgiler ışığında yola çıkan bilim adamları birçok araştırma ve incelemeden sonra, denizin nasıl ikiye ayrıldığı konusunda çarpıcı sonuçlarla karşılaştılar. Araştırmaların sonuçları Kuran'da bahsedilen olayla tamamen aynıydı. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.