Cuma gününün önemi ve fazileti

Cumanın özelliği nedir? Cuma günü Müslümanlar için neden kıymetlidir? Cuma gününün özelliğini sizler için araştırdık

Cuma gününün önemi ve fazileti

Sual: Cuma gününün önemi nedir?

Bir hadis-i Şerif meali şöyledir: "Allah katında günlerin efendisi Cuma’dır. O Kurban ve Ramazan Bayramı günlerinden de faziletlidir. Cuma gününde şu beş özellik vardır: Hazret-i Âdem o gün yaratıldı. O gün yeryüzüne indirildi. O gün vefat etti. O günde öyle bir an vardır ki, günah veya akrabalarla ilişkiyi kesme konularında olmamak şartıyla kul Allah-u Teâlâ’dan bir şey isterse Allah-u Teâlâ mutlaka onu verir. Kıyamet o gün kopacaktır. Allah’a yakın hiç bir melek, hiçbir gök, hiçbir yer yoktur, hiçbir rüzgar, hiçbir dağ ve taş yoktur ki, kıyametin kopmasına sahne olacağı için Cuma gününün heybetinden korkmasın. (Buhari, i. Ahmed)"

CUMA GECESİ EDİLEN DUALAR GERİ ÇEVRİLMEZ

Cuma, müminlerin bayramıdır. Bugün yapılan ibadetlere en az, iki kat sevap verilir. Bugün işlenen günahlarda, iki kat yazılır. Hadis-i şeriflerde buyruluyor ki: "Sevaplar içinde Cuma günü ve gecesinde yapılandan daha kıymetlisi, günahlar içinde de, Cuma günü ve gecesinde işlenilenden daha kötüsü yoktur. (Ramuz) Cuma günü günah işlemeden geçerse, diğer günler de selametle geçer. (İ.Gazali) Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine, “Selam size, bugün Cumadır” derler.(Deylemi) Cuma diğer Cuma’ya kadar ve fazladan üç gün içinde işlenen günahlara kefaret olur. Çünkü iyi bir amel işleyene on kat sevap verilir. (Taberani) Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allah-u Teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar: Kadir Gecesi, Arefe Gecesi, Berat Gecesi, Cuma Gecesi ve günleri (Deylemi) Cuma günü gusleden kimsenin günahları affolur. (Taberani) Cuma günü sabah namazından önce, “Estagfirullah el azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubüileyh” okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa, bütün günahları af olur. (İbn-i Sünni) Cuma günü veya gecesi ölen mümin, şehit olur, kabir azabından kurtulur (Ebu Nuaym) Ana-babanın kabrini, Cuma günleri ziyaret eden kimsenin günahları af olur, haklarını ödemiş olur. (Tirmizi) Cuma günü 80 salavat getirenin, 80 yıllık günahı affolur. (Dare Kutni) resini okuyanın günahları affedilir, (İsfehani) Cuma günü veya gecesi Duhan Suresi’ni okuyana cennette bir köşk verilir. (Taberani)

ÖZÜRSÜZ CUMAYA GİTMEMEK HARAMDIR

Kendisine Cuma namazı farz olan her Müslüman'ın alışverişini bırakıp namaza gitmesi farzdır. Özürsüz Cumaya gitmemek haramdır. Ezan okunurken de, alışveriş yapmak mekruhtur. Hâlbuki alışverişin kendisi helaldir. Yani alınan mal mekruh değil, helaldir. Fakat ezan okunurken alışveriş yapılması mekruhtur. (Dürer) Hadis-i şeriflerde buyruluyor ki: Allah-u Teâlâ, bugünden itibaren kıyamete kadar size Cuma namazını farz kıldı. Adil veya zalim bir imam zamanında küçümseyerek veya inkâr ederek Cuma namazını terk edenin iki yakası bir araya gelmesin! Böyle bir kimse tevbe etmezse, onun namazı, zekatı, haccı, orucu ve hiçbir ibadeti kabul olmaz, (İbn-i Mace) Allah’a ve ahirete inanan, Cuma namazına gitsin! (Taberani) Cuma namazını kılmayan kimsenin kalbi mühürlenir iyilik yapamaz olur, gafil olur. (Müslim) Cuma namazına giderken ayakları tozlanan kimseye cehennem ateşi haramdır. (Tirmizi)

CUMA GÜNÜ ORUÇ TUTANA, ON AHİRET GÜNÜ ORUÇ SEVABI VERİLİR

Cuma namazından sonra, yedi defa İhlas ve Muavvizeteyn okuyan kimseyi, Allah-u Teâlâ, bir hafta, kazadan, beladan, kötü işlerden korur, (İbn-i Sünni) Büyük günah işlenmediği müddetçe, beş vakit namaz ile Cuma namazı, öteki Cuma’ya kadar aralarda işlenen günahlara kefarettir. (Müslim) Cuma namazı kılınmayan çok küçük köylerde ve kâfir ülkelerinde, cemaatle öğle namazı kılınır ve ikamet okunur. Cumanın sahih olduğu yerlerde, öğleyi cemaatle kılmak ve ikamet okumak mekruh olur. (Redd-ül Muhtar, Fetava-i Abdurrahim) Mahkumlara Cuma namazı farz değildir. Öğle namazını cemaatle kılabilirler. Cuma namazı yalnız erkeklere farzdır. Cuma günü oruç tutmak müstehaptır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: "Cuma günü oruç tutana, on ahiret günü oruç sevabı verilir. (Beyheki) Bazı âlimlere göre de yalnız Cuma günü oruç tutmak mekruhtur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: Yalnız Cuma günü oruç tutmayın! Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutun. (Buhari) Sünnet ve mekruh olduğu bildirilen bir işi yapmamalıdır! Bunun için Cuma günü orucu perşembe veya cumartesi ile birlikte tutmalıdır! (Redd-ül Muhtar) 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.