Yokuş’tan Konya Büyükşehir Belediyesine Suç Duyurusu

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, , Konya Büyükşehir Belediyesinde 2018 yılı Sayıştay faaliyet raporunda yer alan suistimal ve yolsuzluklara ilişkin, Konya Adliyesinde Nöbetçi Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurunda bulundu.

Yokuş’tan Konya Büyükşehir Belediyesine Suç Duyurusu

Yokuş, Konya Adliyesine yaptığı suç duyurusunun ardından Adliye önünde yaptığı açıklamada “ Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığının 2018 yılı Sayıştay Raporlarıyla ilgili suç duyurusunda bulundum. Bilindiği gibi 2018 yılı Sayıştay Raporlarında Konya Belediyesinin başta Bedestenhan olmak üzere Akyokuş’ta yapılan köprü ve bazı harcamalarıyla ilgili oldukça ciddi isnatlar vardı.

Sayıştay’ın görevi Kamu Hizmetlerinin denetimini yapmak ve bu denetim raporlarını Meclise yollamaktır. Bir milletvekili olarak bu raporlar hakkında suç duyurunda bulunmamın nedeni de maalesef bu raporların meclise gelmemesidir. İktidar maksatlı olarak Sayıştay raporlarını meclise getirmiyor. Yaklaşık 2 ay önce mecliste Sayıştay raporlarında yer alan Konya Büyükşehir Belediyesindeki yolsuzluklarla ilgili Meclis Genel Kurulunda konuşma yaptım. Ancak o günden bugüne ne hükümetten ne de Belediyeden bize bir açıklama yapılmadı. Bu durumda suçu kabullendiklerini gösteriyor.

Belediye harcamalarının çoğu devletin kaynaklarından yapılmaktadır. Yani yetim hakkıdır. Konya Büyükşehir Belediyesindeki yolsuzluk iddiaları gibi Meram Belediyesinde de aynı iddialar vardır. Bu iddialarla ilgili de yakın zamanda yine Adalete başvuru yapacağım. Türkiye’de Sayıştay Raporlarını meclise getirmeyen bir hükümetin olduğu ve Konya’da yapılan yolsuzlukların kapatılması yönünde olağan üstü çaba sarf eden belediye yetkililerini görüyoruz.

Konya halkından vekalet alan bir milletvekili olarak görevimin şuuru içinde, Sayıştay raporundaki usulsüz harcamalarla ilgili dilekçe hazırlayarak başvurumu yaptım. Konya halkından aldığım yetki ile görevimi yapıyorum. Konya halkının hakkını ve hukukunu her yerde savunmaya devam edeceğim. Benim tüm Konyalılardan ricam şudur. Hangi ilçe de kasaba da köyde olurlarsa olsunlar, kamu hizmetlerinde gördükleri yanlışlıkları, aksaklıkları bizlere bildirmeleridir. İktidar ve Belediyeler seçilmiş icra heyetidir. Bizler de denetim seçilmiş vekiller olarak denetim görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Umuyorum ki adalet doğru tecelli eder. Ağır iddialar içindeki Büyükşehir Başkanları ve başkanlığının elbette ki aklanmasından yanayım. Ancak Sayıştay Raporlarını inkara kalkışıp bizleri yalancılıkla suçladılar. İsterdim ki Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir bey, meclisteki konuşmam üzerine ya da bu raporlar üzerine kendisi aklanma talebinde bulunsaydı.” Şeklinde ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.