Konya İl Başkanları Srebrenitsa’yı unutmadı

Siyasi partilerin Konya İl Başkanları Srebrenitsa’da soykırıma uğrayan Bosnalı Müslümanları unutmadı. Başkanlar yaptıkları açıklamalarda, hayatını kaybeden vatandaşları rahmetle andı

Konya İl Başkanları Srebrenitsa’yı unutmadı

Sırp birliklerinin Temmuz 1995’te 8 binden fazla Boşnak sivili öldürdüğü Srebrenitsa soykırımı, aradan 26 yıl geçmesine rağmen kurban yakınlarının ve Boşnak halkının kanayan yarası olmaya devam ediyor. Hayatını kaybedenler törenlerle anılıyor.  Siyasi partilerin Konya İl Başkanları, İkinci Dünya Savaşı’ndan yıllar sonra Avrupa’nın göbeğinde yaşanan Srebrenitsa soykırımının 26’ıncı yıldönümü dolayısıyla anma mesajları paylaştılar.

konya-il-baskanlari-srebrenitsayi-unutmadi.jpg

“NE KADAR ZAMAN GEÇERSE GEÇSİN UNUTULMAYACAK”

Tüm dünyanın gözü önünde gerçekleştirilen soykırımın unutulmayacağını vurgulayan AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, “Bundan 26 yıl önce dünyanın gözü önünde gerçekleşen Srebrenitsa soykırımı, ne kadar zaman geçerse geçsin asla unutulmayacaktır. Srebrenitsa’da soykırıma uğrayan Bosnalı kardeşlerimi rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun” ifadelerini kullandı.

konya-il-baskanlari-srebrenitsayi-unutmadi-001.jpg

“UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ”

Sırp birlikleri tarafından gerçekleştirilen soykırımın aradan yıllar geçmesine rağmen unutulmadığını ve gelecekte de unutulmayacağını dile getiren Milliyetçi Hareket Partisi Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, “Srebrenitsa katliamının yıl dönümünde Boşnak kardeşlerimizi rahmetle yad ediyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Unutmadık, unutmayacağız” dedi.

konya-il-baskanlari-srebrenitsayi-unutmadi-002.jpg

“UNUTMAMAK İNSANLIK GÖREVİDİR”

Srebrenitsa soykırımının kimlik ve inanç üzerinden yaratılan nefretin bir sonucu olduğunu kaydeden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konya İl Başkanı Barış Bektaş, “Kimlikler ve inançlar üzerinden yaratılan nefretin en acı sonuçlarından biri olan Srebrenitsa soykırımını unutmamak insanlık görevidir. Bu acıların sonlanması için barışın egemen olduğu bir dünya kurulmalı; Bosnalı kardeşlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz” diye konuştu.

konya-il-baskanlari-srebrenitsayi-unutmadi-003.jpg

“DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE YAŞANDI”

Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici ise mesajında, “Avrupa’nın göbeğinde, dünyanın gözleri önünde yaşanan Srebrenitsa soykırımında katledilen 8 bin 372 Boşnak kardeşimizi rahmetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun” ifadelerine yer verdi.

konya-il-baskanlari-srebrenitsayi-unutmadi-004.jpg

“İNSANLIK TARİHİNİN UTANÇ VERİCİ HADİSELERİNDEN BİRİ”

Yaşanan olayın insanlık tarihinin en utanç verici olaylarından biri olduğunu ifade eden Saadet Partisi Konya İl Başkanı Hüseyin Saydam, “Çeyrek asır önce Avrupa’nın gözü önünde yaşanan ve insanlık tarihinin en utanç verici hadiselerinden biri olan Srebrenitsa soykırımında katledilen Bosnalı kardeşlerimizi rahmetle anıyor, aynı acıların tekrar yaşanmamasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu. Fatih Talayhan

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.