EGM’nin genelgesi tartışma yarattı

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan kayıt yasağına ilişkin genelge tartışmaların odağı oldu. Genelgeye ‘Anayasa’ya aykırı’ itirazları gelirken, Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, “Hukuk devletinde Anayasa tarafından tanınan bir hakkın genelge ile sınırlandırılması mümkün değildir” dedi. Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici ise, yayımlanan genelgenin hukuki normlara açıkça aykırı olduğunu söyledi

EGM’nin genelgesi tartışma yarattı

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün toplumsal olaylarda görev başındaki polisleri kayıt yasağına ilişkin genelgesi tartışma konusu olurken, genelge ile ilgili ‘Anayasa’ya aykırı’ itirazları geldi. Konuya dair açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Anayasa’ya aykırılık kesinlikle söz konusu değil. Burada konunun 2 ayağı var. Birisi kişisel verileri koruma ikincisi de Anayasa’nın 20. maddesindeki özel hayatın gizliliği esasını ortaya koyar. Bu genelge basın özgürlüğünü engellemez. Basın çekme özgürlüğüne sahiptir ve çeker. Sayın Kılıçdaroğlu burada bir ölçü koyabilecek bir kişi değildir. Bunun demokrasiye aykırı olup olmadığının yerleri vardır. Orada Danıştay vardır, diğer tarafta Kişisel Verileri Koruma Kurulu vardır. Güvenlik özgürlük için vardır.” şeklinde konuştu.

“GENELGE İLE SINIRLANDIRMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Özel hayatın gizliliğini sağlanmanın yolunun hukuka bağlı kalmakla mümkün olduğunu kaydeden Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, “Hukuk devletinde Anayasa tarafından tanınan bir hakkın genelge ile sınırlandırılması mümkün değildir. Herkesin düşünce ve kanaatlerini her türlü şekilde açıklama ve yayma hakkı olduğu, bu hakkın kullanılması esnasında resmi makamların müdahalede bulunamayacağı Anayasa’nın 26. maddesinde açıkça ifade edilmiştir. Tüm vatandaşların özel hayatının gizliliği elbette sağlanmalıdır. Ancak bunun yolu; kapsamı ve uygulaması ciddi sorun teşkil edecek genelgeler yayınlamak değil, ancak ve ancak hukuka bağlı kalmakla mümkündür” diye konuştu.

“HUKUKİ NORMLARA AYKIRI”

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yayımlanan genelgenin hukuka aykırı olduğunu açıklayan Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün genelge ile yasak koyamayacağını söyledi. Konuya dair görüşlerini paylaşan Başkan Hasan Ekici, “Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge başta Anayasa olmak üzere temel hukuki normlara açıkça aykırıdır. İçişleri Bakanlığı genelgeyi derhal iptal ederek bu hukuksuzluğa son vermelidir. Emniyet Genel Müdürlüğü genelge ile yasak koyamaz” ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.