Belediyeler çiçek, böcekle oyalanıyor!

Saadet Partisi Konya İl Başkanı Hüseyin Saydam; “Şehrin birçok eksiği varken, yapılması gereken birçok yatırım varken belediye başkanlarımız gereksiz işlerle vakit geçiriyorlar. Son iki aylık ve daha önceki süreçte çiçek, böcek, tarla, köy ziyareti, tebrik, çekiliş, göle ördek salınımı, bisiklete binme programı, açık hava sineması gibi boş işlerle vakit geçirdiler. Asıl yapmaları gereken, birikmiş, şehrin birçok problemi var.” dedi.

Belediyeler çiçek, böcekle oyalanıyor!

Saadet Partisi Konya İl Başkanı Hüseyin Saydam, partisinin il teşkilatında bir basın toplantısı düzenledi. Saydam, konuşmasının başında; “Dün itibariyle, davamızın büyüklerinden, Erbakan hocamızın yol arkadaşlarından ve Çorum Belediyesi Eski Başkanımız Prof. Dr. Arif Ersoy’u kaybettik. Konya Teşkilatı olarak Allah’tan rahmet diliyoruz. Mekânı cennet olsun.” dedi.

ADALET AÇISINDAN ZAYIF BİR KARNE VERİYORUZ!

Konuşmasının ilk bölümüne, yeni eğitim – öğretim yılını tebrikle başlayan Saydam; Öncelikle yeni bir öğretim yılı başladı. Tüm eğitim camiasına, öğrencilerimize, milletimize hayırlı olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum. Tüm herkese kolaylıklar diliyorum. Bütün meselelerde olduğu gibi eğitimde de maalesef üzülerek söylüyorum geri geri gidiyoruz. Eğitim bir disiplin işidir, disiplin olmayınca eğitime dair her şeyimiz alt üst oldu. Ekseriyetle çocuklarımıza, geleceğimize yazık oldu ve olmaya da devam ediyor. Maalesef eğitimde de bilimi, tekniği almak yerine vahşi batının kokuşmuş, yozlaşmış değerlerine sarılıyoruz. Ve geldiğimiz nokta, aldığımız sonuçlar ortada.

Dün itibari ile Adli Yıl açılışı da gerçekleşmiş oldu. Yeni adli yılın da ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Ülke olarak son yıllarda adalet açısından zayıf bir karne veriyoruz. İnşallah bazı keyfiliklerden vazgeçilir. Herkes için adaletin işletildiği bir yıl olur.” dedi.

MİLLETİN FAYDASI DEĞİL, AK PARTİ’NİN BEKASI GÖZETİLİYOR!

Saydam, konuşmasını; “18 yıllık bir iktidar var. Bu 18 yıllık iktidar yaptığı her icraatı, milletin faydasına olsun diye değil de AK Parti’nin bekasına olsun diye adım atan bir iktidar. Her yaptıklarını, yapacaklarını büyük bir sansasyonla duyurup arkası boş çıkan icraatlar silsilesi. Tecrübeyle sabit. Yıllardır konuşuyoruz. Örneğin duble yollar. Bugün özellikle Karadeniz’de yapılan duble yollar en ufak bir afette dağıldı gitti. Bu hükümetten önce yapılan kısımlar sapasağlam dururken, bunların yaptıkları son sellerde birer birer yıkıldı. Yolun bir kısmını sel aldı gitti. Anadolu’da da örneği çok. Daha yakın zamanda yapılmış ancak hala tamiri devam eden yollar var. Eğitim de böyle, adalet de böyle, dış politikamız da böyle, ekonomimiz de böyle. Ekonomide de atılan adımlarla devindikçe batıyoruz. En son ÖTV ye gelen güncelleme bunun bir ispatı. Yani hiçbir şey söyledikleri gibi değil. Bizim gördüğümüz ve yaşadıklarımızla, onların söylediklerinin hiçbir alakası yok.” şeklinde sürdürdü.

ŞEHİR VİRÜS PATLMASI YAŞANIYOR!

Konya’daki güncel vaka sayıları ve önlemlerle ilgili de konuşan Saydam; “Tüm bunlarla birlikte özellikle şehrimizde virüs patlaması yaşanıyor. Bir çaresizlik havası hâkim ama bir uçtan da covid’le mücadele de sürüyor. Tabi ki burada asıl mücadeleyi sürdüren sağlık çalışanlarımız. Allah yardımcıları olsun. Bu mücadelede emeği geçen herkese, doktordan, hemşiresine, ambulans şoföründen, filyasyon ekiplerine, temizlik görevlisinden idari personele kadar herkese teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Allah kolaylık versin. Güç kuvvet versin. Bu zorlu süreçte canla başla çalışarak bir vazife ifa ediyorlar. Allah sağlık çalışkanlarımızı ve tüm milletimizi korusun.

Şu günlerde yapılan gerek Sağlık Bakanımızın gerek İl Sağlık Müdürümüzün gerekse sosyal medyaya ve basın mensuplarımızın yaptığı çalışmalar sonucunda medyaya yansıyanlar, diğer taraftan bizim şahit olduklarımız şehrimiz açısından bizim yaşadıklarımız durumun hiç te iç açıcı olmadığını gösteriyor. Bizim gördüğümüz kadarıyla sağlık çalışanlarımız hem bedenen hem de ruhen süreçten çok yorulmuşa benziyor. Bu da süreci daha da olumsuz etkileyeceği anlamına geliyor. Biz hem hükümetin hem de yerel yöneticilerin yeterli önlemi almadığı kanaatindeyiz. Aslında zamanında bazı önlemler alınmış olsaydı bu kadar vaka sayısı ile karşılaşmayabilirdik ve bu süreci normal seyrinde, infiale sebep olmadan, sağlık çalışanlarını yormadan yumuşak bir geçişle atlatabilirdik. Ama maalesef birçok konuda olduğu gibi bu konuda da söyledikleri ile yaptıkları birbirini tutmuyor. Bu da vatandaş nezdinde işin ciddiyetini kaçırıyor. Vatandaşımızda yapılananlara bakarak işi gevşetiyor. Geldiğimiz nokta bu.” dedi.

HİZMET SEKTÖRÜNÜN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI!

Koronavirüsün en fazla toplu ulaşımda yayıldığını belirten Saydam; “Son süreçte ciddi bir hayat pahalılığı oluştu. Vatandaşımızın aldığı maaşlar cebinde eridi. İnsanımız daha fazla geçim derdine düştü. Çalışma hayatı son hızla devam ediyor. Bu sebeple toplu taşıma araçları hâlâ günün yoğun saatlerinde tıka basa gidip geliyor. Kanaatimce virüs en fazla burada yayılıyor. Aynı havayı onlarca kişi soluyor. O kişiler de virüsü evlerine, işyerlerine taşıyorlar. Bu şekilde çoğalıp gidiyor. Belediye bu işin en başında acilen otobüs sayısını artırmalıydı. Satın almalıydı diyeceğim de zannedersem mevcudun yakıt parasını zor karşılıyorlardır. En azından şehirde bulunan turizm firmalarından halk otobüsü kiralayıp yoğun saatlerde yoğun bölgelere daha sık otobüs gönderip seyrek yolcu ile yayılım azaltılmalıydı. Hâlâ vakit geçmiş değil. Yapabilirler.

Normalleşme ile düğün salonları, kafeler, restoranlar açılmak zorunda kaldı. Çünkü şehirde bu sektörlere çok fazla yatırım yapıldı. Çok sayıda çalışanı var. Masrafları her yönüyle çok fazla. Zaten 3 ay kadar kapalı kaldı. Çok sıkıntı çektiklerini zannediyorum. Daha fazla tahammül edecek güçleri kalmadı. Süreçte bir kısmı da kapanmak zorunda kaldı. Bu sektörlere ekonomik olarak destek olunup kapalı kalması sağlanmalıydı. Dışarıda açık havada zorunlu olan maske mesafe bu ortamlarda tamamen kalkıyor. 4’erli veya daha kalabalık gruplar aynı masada kapalı ortamda yemek, çay, kahve sebebiyle virüs yayılmaya devam ediyor. Ama iktidarın bu sektörleri de sübvanse edecek gücü yok. Bu sebeple kendi seyrine bırakıp, maske mesafe hijyen demeye devam ediliyor.” şeklinde konuştu.

ŞEHRİN ÇOK BÜYÜK BİR TRAFİK PROBLEMİ VAR!

Konuşmasının devamında, belediyelerin oyalanacak işlerden öteye gitmediğini belirten Saydam; “Belediyeler gezici sağlık ekipleri sağlayıp sağlık sistemine destek ve yardımcı olabilirlerdi bu süreçte. Ancak bütün bunlar imkanla ekonomiyle alakalı. Bugüne kadar milletten topladıklarını gereksiz yatırımlara boşa verdiler. İsraf ettiler. Şimdi bırakın sağlık sistemine yardımcı olmayı yapmaları gerekenleri bile yapacak durumda değiller. Şu anki belediye başkanlarımız bir yıldan fazladır görev yapıyorlar. Ben son iki ayını sizlerin dikkatine sunuyorum. Gazetelerin yaptığı haberleri biriktirip derledik. Hemşerilerimizin dikkatine sunuyorum. Şehrin birçok eksiği varken, yapılması gereken birçok yatırım varken belediye başkanlarımız gereksiz işlerle vakit geçiriyorlar. Son iki aylık ve daha önceki süreçte çiçek, böcek, tarla ziyareti, köy ziyareti, tebrik, çekiliş, göle ördek salınımı, bisiklete binme programı, açık hava sineması, billboard çalışmalarını unutmayalım. Şehrin trafik problemi var. Çözüm için hiçbir adım atılmıyor. Ana arterlerde bazı yerler yapılmaya başlanmış yarım bırakılmış, sanayilerin hiç bakımı yok, yol kenarları çöpten geçilmiyor, kış yaklaşıyor hava kirliliği problemi ortaya çıkacak. Ama maalesef kimse bir adım atmıyor, daha doğrusu atamıyor.

Şehir her ne kadar düzenli gibi görünse de her geçen gün dağılıyor. Bugün önemli ve acil gördüğümüz bir meseleyi daha gündeme getirmek istiyorum. Hepimizin malumu yakın zamanda Şehir Hastanesi faaliyete geçti. Yaklaşık 1 aydır faaliyet gösteriyor. Diğer hastaneler covid rahatsızlığına da baktıkları için Şehir Hastanesi’nin temiz kalacağı daha önce açıklanmıştı. Şu an ne durumda bilemiyoruz. Haliyle covid rahatsızlığı dışında rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız bu hastaneye yöneldiler. Bazı vatandaşlarımız hastaneye ulaşmak için Adliye önündeki çevre yolunu karşıdan karşıya geçmek zorunda kalıyorlar. Kamyon ve tırların yoğun olarak kullandığı işlek ve geniş bir cadde. Daha önce hastane açılmadan aylar önce buraya mutlaka bir altgeçit veya üstgeçit yapılmalı diye söylemiştik ama kimse kulak asmadı. Önlem burada da alınmadı. Allah muhafaza burada herhangi bir kaza olsa bu vebalin altından kimse kalkamaz. Buna bir an önce çözüm bulunmalı.” dedi.

BECEREMEDİKLERİ İŞTE BİR GÜNAH KEÇİSİ BULUYORLAR!

Saydam, konuşmasının son bölümünde ise; “Ben kısa vadede bunları yapabilecekleri kanaatinde değilim. Ancak tarihe not düşmek adına bunları ifade ediyorum, söylüyorum. Ölümden başka hiçbir konu çaresiz değil, çözümsüz değil. Tabi ki istek şart, iyi niyet şart, liyakat şart, bunlar sorumluluk isteyen işler. Eğer yapılamıyorsa, yapılmıyorsa, yapılamayan işler kendi çaresizlikleri. Vatandaşa da bu şekilde lanse ediyor, ‘insanımız kötü’ bu sebepten böyle oluyor diyorlar ve inandırıyorlar. Beceremedikleri her işte bir günah keçisi buluyorlar. Sonra da her şeyi vatandaştan bekliyorlar. Biz kendi işimizi kendimiz halledeceksek o zaman size ne ihtiyaç var. Bu organizasyonları yapmayacaksanız biz niye seçeriz idarecilerimizi. Yapılacak işlerimiz için sizin telkininize ihtiyacımız yok. Allaha şükür genel itibari ile aklı başında insanlarız. Yapabileceklerimizi yapıyoruz. Siz de yapmanız gerekenleri yapın.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.