Bakan Yanık'tan nafaka tartışmalarına yanıt!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, "Kadınlara yönelik işlenen suçların katalog suçlar kapsamına alınması ve bir ağırlaştırıcı sebep olarak düzenlenmesi TCK sistematiğinde bir ilk" dedi.

Bakan Yanık'tan nafaka tartışmalarına yanıt!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, katıldığı bir televizyon programında, TBMM Genel Kurulunda kabul edilen kadına ve sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesine ilişkin kanunu değerlendirdi.

Takdiri indirim ve yargılamada iyi hal indirimlerinin uygulanma biçimlerinin uzun zamandır tartışma konusu olduğunu hatırlatan Yanık, "Dolayısıyla bunlara karşı bir cevap da geliştirilmiş oldu. Bu düzenlemenin çok önemli bir özelliği de kadına yönelik şiddet vakalarının aslında kategorik bir suç tanımına alınmış olması." dedi.

Yapılan düzenlemeyle kadına karşı işlenen kasten öldürme, kasten yaralama, işkence, eziyet gibi suçların cezalarının artırılacağını vurgulayan Yanık, şunları söyledi:

"Yani suçun kadınlara karşı işlenmesi artık ağırlaştırıcı sebep. Bu önemli yeni bir durum. Nikahlı veya boşanmış eşe karşı işlenen tehdit suçlarının alt sınırı 9 aya çıkarıldı. Fiziksel veya iletişim araçlarıyla yapılan ısrarlı takip suçlarında tutuklama kararı verilebilecek. Eşe veya boşanılan eşe karşı kasten yaralama suçları, katalog suçlar kapsamındaki tutuklanma imkanı bu sebeple geldi. Dolayısıyla bu anlamda kadınlara yönelik işlenen suçların katalog suçlar kapsamına alınması ve bir ağırlaştırıcı sebep olarak düzenlenmesi TCK sistematiğinde bir ilk. Yeni düzenlemede bunun kadar önemli hususlardan bir başkası, kadına yönelik saldırılarda somut pişmanlık emaresi içermeyen hiçbir durum indirim sebebi olmayacak. Normal şartlarda mahkemelerin takdiri indirim hakları vardır. Hukuk mantığı içinde bu son derece olağan ve doğrudur. Kadına yönelik şiddet vakalarında kamuoyunun 'kravat indirimi' diye algıladığı şeyden bahsedelim. Mahkemenin karşısına gelmiş sanık, kılığını kıyafetini düzeltmiş, kravat takmış. 'Ben çok pişmanım efendim' diyor ama mahkemenin karşısında zaten 'Ben pişman değilim' diyen çok azdır. Dolayısıyla bunların samimi pişmanlık emaresi olmadığı, sadece mahkemeden indirim alabilmek için yapılmış davranış biçimleri olduğunu zaman içinde biz çok tecrübe ettik."

"İNDİRİMDEN YARARLANMAK İÇİN PİŞMANMIŞ GİBİ YAPIYORSA..."

Pişmanlığın mümkün olduğunu ve yasa tarafından korunması gerektiğini ifade eden Bakan Yanık, "Ama bunun bir yolu ve göstergeleri vardır. Sanık, samimi olarak pişmansa indirimden yararlansın. Hukuk mantığı bize bunu emreder. Ama mahkemenin karşısında sadece indirimden yararlanmak için pişmanmış gibi yapıyorsa, o zaman bu imkanı ona tanımamamız lazım. Yeni düzenleme bize onu getirmiş oldu. " diye konuştu.

Israrlı takip konusuna da değinen Bakan Yanık, iletişim araçlarının çoğalmasıyla ısrarlı takibin arttığına işaret ederek, "Israrlı takip mağdurun hayatını karartan, günlük rutinini bozan, eğitim, iş ve sosyal hayatını engelleyen ve neredeyse yok etmeye kadar götüren sosyal ve fiziksel ablukadan bahsediyoruz. Israrlı takibin hem suç kapsamı hem de tutuklama sebeplerinden birisinin arasına alınması bu anlamda çok önemli, özellikle kadınlar açısından." değerlendirmesinde bulundu.

"NAFAKA SÜRELİ OLARAK HÜKMEDİLEBİLİR, SÜRESİZ DEĞİLDİR"

Nafaka konusundaki soru üzerine Bakan Yanık, şunları dile getirdi:

"Kişisel olarak şunu söyleyeyim. Bu konuda bir sıkıntı var evet fakat şurayı gözden kaçırmamamız lazım. Nafaka ile alakalı temel tartışma noktası bir mahkeme nafakaya hükmederken süresiz olarak mı hükmetmelidir yoksa süreli olarak da hükmedebilir mi? Asıl temel hukuk tartışması buradan kaynaklanıyor. Ben yıllardır ve bakanlıktan sonra da birkaç konuşmamda ifade ettim, nafaka süreli olarak hükmedilebilir, süresiz değildir. Bir defa bunu söyleyelim. Kamuoyunda gruplar var, 'O zaman yasal düzenleme yapılsın.' Şu andaki yasal düzenleme zaten buna müsait. Şunu diyecekseniz 'En fazla 2-3 yıl'. Bu da başka mağduriyetlere ve haksızlıklara sebep olur."

Yanık, nafaka başlığının manipülatif, bağlamından ve hukuk gerçeğinden kopuk biçimde tartışıldığını ifade etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum