Konya’da Veteriner Hekimler Günü çoşkusu

Konya’da “Antibiyotik Direncine Karşı Farkındalıktan Mücadeleye” temasıyla Dünya Veteriner Hekimler Günü düzenlenen etkinlikle kutlandı

Konya’da Veteriner Hekimler Günü çoşkusu

Dünya Veteriner Hekimler Günü kapsamında Ramada Otel’de düzenlenen akşam yemeği, Konya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Aşkın Yaşar, oda yönetim kurulu üyeleri ve odaya bağlı veteriner hekimlerin katılımıyla gerçekleşti.

 

HAYVANCILIKTA KATMA DEĞER YÜKSELMELİ

 

Açılış konuşmasını yapan Başkan Yaşar, her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü kutladıkları Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü bu yıl yurtdışı programı nedeniyle bir hafta gecikmeli olarak kutladıklarını söyledi. Yaşar, “Konya, büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığında ve dolasıyla ile süt ve et üretiminde de %5, yumurtacı tavuk üretiminde %12 ve yumurta üretiminde %16’lık bir orana sahip. Ülkemizin 56 milyar TL hayvansal ürünler değeri içerisinde Konya 1,4 milyar TL yani %2,5’luk bir pay ile hayvancılıktan elde etmesi gereken katma değeri üretemediği ortadadır. Kısacası ucuza üretiyor, işlenmemiş hayvansal ürün olarak satıyoruz. Konya’nın havyacılıktaki katma değer oranını yükseltmesi gerekir” dedi.                   

BÖLGEDE MARKA DEĞERİ OLMALI

 

Yapılan her işe katma değer yani akıl, zekâ, fikir, sanat ve tasarım katacaklarını, katmak zorunda olduklarının altını çizen Başkan Yaşar, Konya’da evlerde de kullanılabilecek ölçülerde 0,5, 1 ya da 2 litrelik likid yumurta üretimi ve satışının ve bölgeye özgü 10-20 çeşit marka değeri olan peynir ya da sucuk gibi et ve süt ürünlerinin neden olmadığını sorguladı.

 

 

“BİLİNÇSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMI; GÜNÜ KURTARIR GELECEĞİ KARARTIR”

 

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği ve Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı’nın bu yıl kutlamaların “Antibiyotik Direncine Karşı Farkındalıktan Mücadeleye” temasıyla kutlanması yönünde karar aldıklarını belirten Yaşar, Antimikrobiyel ilaçların bulunuşu ve kullanımı hayvan ve insan sağlığı için önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Fakat bu ilaçların insan ve hayvan sağlığı alanlarında aşırı ve yanlış kullanımı antimikrobiyel direnç oluşumunu çarpıcı biçimde hızlandırdığını ve her geçen gün tehlike arttığını dile getiren Yaşar, başta bakanlıklar olmak üzere, veteriner hekimler ve ilgili sektörlerle birlikte antimikrobiyel direnç ile topyekûn savaşma zamanı olduğunu ifade ederek konuyu “bilinçsiz antibiyotik kullanımı; günü kurtarır geleceği karartır” sloganıyla gündemde tutacaklarını vurguladı.

 

Başkan Yaşar, daha güzel günlerde birlikte olmak ve kutlamak dileğiyle, tüm meslektaşlarının anlamlı günlerini kutlayarak konuşmasına son verirken etkinlik kapsamında veteriner hekimlik mesleğine katkıları olan kişilere onur ve hizmet plaketleri verilmesinin ardından kura çekimleri ve canlı müzik keyfiyle hekimler gönüllerince eğlendi. (R.Cihan Kaya)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler