Seydişehir’e ilk Kent Müzesi kazandırılıyor

Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından II. Grup Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilen Adile Baysal Kültür ve Sanat Evi, Seydişehir’in ilk Kent Müzesi oluyor.

Seydişehir’e ilk Kent Müzesi kazandırılıyor

2021 yılında Seydişehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında Tarihi Kentler Birliği tarafından destek almaya hak kazanan Adile Baysal Kültür ve Sanat Evi, Rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmaları tamamlanarak Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı.

Teşhir Tanzim Projesi ve Ön Fizibilite Raporu da Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından destek alan Adile Baysal Evi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel müze statüsünde kent müzesi olarak kullanılabilmesi için Konya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından da destek almaya hak kazandı.

Destek kapsamında geçtiğimiz günlerde Seydişehir Belediyesi tarafından ihalesi yapılan proje, 90 gün içerisinde tamamlanacak ve Seydişehir’in ilk Kent Müzesi Adile Baysal Evi olacak.

Seydişehir’in en önemli ihtiyaçlarından biri olan Kent Müzesi’nin yakın zamanda Seydişehir’e kazandırılacağını belirten Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “Gökhüyük Bölgesinde yapılan kazı çalışmaları neticesinde 7 bin yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan Seydişehir’imiz, bu anlamda çok köklü bir tarihe sahiptir. Böylesi bir tarihi gün yüzüne çıkarmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığımız, Tarihi Kentler Birliği, MEVKA ve YİKOP tarafından destek almaya hak kazanan Adile Baysal Evimiz, Seydişehir’imizin ilk Kent Müzesi olacak. Projemizin ihalesini geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdik ve 90 gün içerisinde projenin tamamlanmasını hedefliyoruz. 1 milyon TL’si YİKOB tarafından hibe olmak üzere 1 milyon 475 bin TL ile ihalesini gerçekleştirdiğimiz Kent Müzemizde Seydişehir’in tarihi, kültürü, gelenekleri, örf ve adetleri, müzede sergilenen eserlerle gelecek kuşaklara taşınacak. Müzemizin şimdiden Seydişehir’imize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.