Selçukya’da Büyük Tarihi Yalanlar Konuşuldu

Selçukya Kültür Sanat Derneğinin, bu haftaki konuğu ünlü tarihçilerimizden Prof. Dr. Alaattin Aköz , günümüzdeki tarih algısını anlattı.

Selçukya’da Büyük Tarihi Yalanlar Konuşuldu

Selçukya Sohbetleri Koordinatörü Devriş Ahmet Şahin’in : “Tarihi perspektifimiz , günlük hayatımıza yön veren temel ögelerden biri ama bunu sağlıklı ya da gerçekçi oluşturamadığımız , toplumsal yapımızdaki farklıklara bakınca daha iyi anlaşılıyor. Bu yüzden konuyu uzmanlarından dinlemekte fayda görüyoruz “ diye başlattığı program S.Ü. Edebiyat Fakülesi Tarih Bölümü , Yeniçağ Tarihi Öğretim Üyesi Pof. Dr. Alaattin Aköz’ün Tarih, Tarihçilik ve tarihi algılamamızdaki sorunları anlattığı söyleşi ile devam etti:

Aköz : “Bazı meslekler var ki toplumun tamamının ortak mesleği gibidir: Bunlardan biri de tarih…

Ve en kolay meslek olarak kabul edilir hatta birkaç cümle bilmek bu mesleği icara etmek için yeterli gibidir. Ama mesuliyet kısmına gelince hiç kimse bunun mesuliyetini üstlenmez. Yanlış bir cümle söylersiniz bir şey olmaz insan hayatına doğrudan görünür bir etkisi yoktur ilk başta görülemez çünkü.

Fakat bunların tahribatı bir tıp hekimin hastasını yanlış teşhis ile öldürmesinden daha kötüdür. Tahribatı derindir ve süreklidir, fark edilmez ama uzun zaman yayılır nesillere sirayet eder.” Diye başladığı konuşmasını “ Tarih bilgisinin yetersiz ve araştırma gerçeği öğrenme merakının düşük olduğu toplumlarda, kurgu ve senaryonun kaçınılmaz olduğu roman ve film , dizi gibi aslında tarihi kaynak olmayan çalışmalar halk tarafından tarihi bilgi gibi okunuyor. Bu yüzden tarihi doğru yansıtma konusunda yazar ve senaristlerin de sorumluğunun olduğunu düşünüyorum” dedi.

Selçukya Kültür Sanat Derneği Başkanı Av. Fatma Şeref Polat verilen bilgiler için teşekkür ederken,

“ Hocamızın örneklerinden anlıyoruz ki yanıldığımız yanlış anladığımız o kadar tarihi bilgi var ki zannediyorum tarih algımızı düzeltebilirsek toplumumuzdaki bir çok sorunu temelden düzeltmiş olacağız” dedi. Prof. Dr. Alaattin Aköz’e Selçukya Kültür Sanat Derneğinin hazırlamış olduğu teşekkür plaketi ise Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Muşmal tarafından takdim edildi.
Program hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.