Osmanlı döneminin asırlık kerpeteni! Türkiye'nin İlk Diş Sağlığı Müzesi'nde sergileniyor

Osmanlı döneminde üretilen davye, İstanbul’da bulunan Türkiye’nin ilk Diş Sağlığı Müzesi’nde sergileniyor.

Osmanlı döneminin asırlık kerpeteni! Türkiye'nin İlk Diş Sağlığı Müzesi'nde sergileniyor
Yayınlanma:

1898 yılında Osmanlı döneminde üretilen davye, İstanbul’da bulunan Türkiye’nin ilk Diş Sağlığı Müzesi’nde sergileniyor. Üzerinde Osmanlı Türkçesiyle “Gülhane Seririyat Hastanesi” yazan 125 yıllık ‘Diş kerpeteninde’ Osmanlı arması ve ay yıldız motifi kazıma tekniği ile işlenmiş.

1898 yılında Osmanlı döneminde üretilen davye, İstanbul’da bulunan Türkiye’nin ilk Diş Sağlığı Müzesi’nde sergileniyor. Üzerinde Osmanlı Türkçesiyle “Gülhane Seririyat Hastanesi” yazan 125 yıllık ‘Diş kerpeteninde’ Osmanlı arması ve ay yıldız motifi kazıma tekniği ile işlenmiş.

Diş hekimlerinin diş çekimi için kullandığı ve halk arasında ‘Kerpeten’ olarak bilinen davye, çoğu insanın dişçi koltuğuna çekinerek oturmasında etkin rol oynuyor. Tarih, halk arasında bu tıbbi malzemenin neden ‘kerpeten’ olarak nitelendirildiğini somut olarak ispatlar nitelikte. 1898 yılında Osmanlı döneminde üretilen bir davye, İstanbul’da bulunan Türkiye’nin ilk Diş Sağlığı Müzesi’nde sergileniyor. Üzerinde Osmanlı Türkçesiyle “Gülhane Seririyat Hastanesi” yazan 125 yıllık tıbbi malzemede Osmanlı arması ve ay yıldız motifi kazıma tekniği ile işlenmiş.

muze-150140855.jpg

DÖNEMİN ESTETİK ANLAYIŞINI YANSITIYOR

Diş Sağlığı Müzesi Koordinatörü Arkeolog Dilara Delen, davyenin tarihini şu cümlelerle özetledi: “Koleksiyonumuzda 1898 yılına tarihlenen, diş hekimlerinin çekim için kullandığı davye, halk arasında söylendiği biçimde kerpeten bulunuyor. Özel bir müzayede sonucunda müzemize kazandırmış bulunuyoruz. Bu davyenin üzerinde Osmanlı Türkçesi yazısıyla “Gülhane Seririyat Hastanesi” yazıyor. Söz konusu tarihi tıbbi malzeme, dönemin tıp tarihini yansıtmasının yanı sıra, estetik anlayışını ve yapım teknolojisinin yansıtması açısından da önem arz ediyor. Diğer yandan tıp dünyasına bir asırdan fazla süredir hizmet veren Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Topkapı Sarayı surları içinde Gülhane Seririyat Hastanesi adıyla II. Abdülhamit’in doğum günü olan 30 Aralık 1898’de sade bir törenle açılmıştı. 1912 yılında adı değiştirilerek Gülhane Tababet-i Askeriye (GATA) Tatbikat Mektep ve Seririyatı adını aldı. Gülhane Hastanesi, İstanbul’un 1918 – 1923 yılları arasında, işgal döneminde Gümüşsuyu’na nakledilmiş ve Kurtuluş Savaşı döneminde burada hizmete devam etmiş; işgal bittikten sonra eski binalarına geri dönmüştür. İkinci Dünya Savaşı sırasında Ankara’ya taşındı ve ismi Gülhane Askeri Tatbikat Okulu ve Hastanesi olarak değişti. 2016’daki hain darbe girişimi sonrasında ise yeniden ismi değiştirildi ve şu anda Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak varlığını sürdürüyor.”

tarihi-davye-150140511.jpg

TÜRKİYE’NİN İLK, DÜNYANIN 8’İNCİ DİŞ SAĞLIĞI MÜZESİ

Diş Sağlığı Müzesi; Diş Malzemeleri Sanayici İş Adamları Derneği (DİŞSİAD) tarafından 2022 yılında kuruldu. Türkiye’nin ilk, dünyanın 8’inci Diş Sağlığı Müzesi olma özelliğini taşıyor. Müze; Dişin Arkeolojisi, Dişin Anatomisi, Ağız Bakımı, Diş Hastalıkları, Diş Hekimliği temalarından oluşuyor. 18’inci ve 19’uncu yüzyıllara ait diş endüstri mirası ile ilgili aletler ve belgeler çağdaş müzecilik teknolojilerine uygun olarak sergileniyor. Diş hekimliği mesleğini ve diş endüstri mirası tarihini toplumla buluşturarak farkındalık oluşturan müze, diş sağlığı açısından da ziyaretçilerine bilinç kazandırmayı hedefliyor. Müzede aynı zamanda çocuklar için ücretsiz etkinlikler düzenleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.