Kütüphane Haftası etkinlikleri başladı

Her yıl Mart ayının son pazartesi günü başlayan ve bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle sürdürülen "Kütüphane Haftası” nın 55'incisi, Konya İl Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen etkinlikle başladı.

Kütüphane Haftası etkinlikleri başladı

Bu yıl 55’incisi düzenlenen Kütüphane Haftası'nın ana teması "Sürdürülebilir Kalkınmada Kütüphanelerin Rolü “olarak belirlendi.  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen 55’inci Kütüphane Haftası açılış programında konuşan Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Konyalı’nın kütüphanelere gereken önemi verdiğini kaydetti. Konya İl Halk Kütüphanesi’nin 24 saat hizmet verdiğini ve kütüphanede yoğunluktan dolayı yer bulunmadığını aktaran Vali Toprak, “Vatandaşlarımızın kütüphanelere ve kitaplara vermiş olduğu yoğun ilgi beni çok mutlu ediyor. Kitap ilimi ve bilimi korur. Kütüphanelerimizde kitaplarımızı koruyarak geleceğe miras bırakır” diye konuştu.

Bilgi güçtür, bilgisizlik ise zayıflıktır diyen Cüneyit Orhan Toprak konuşmasını şöyle sürdürdü : “ İnsan okudukça güçlenir ve ufku genişler. Okuyan insanın bakış açısı genişler. Okuyan insan geçmişini öğrenir ve geleceğe yön verir. Bu yüzden daha çok kitap okuyarak, bilgi edinerek 2023 ve 2071 hedeflerimize daha sağlıklı bir şekilde ulaşmalıyız.”

“KONYA’YA YENİ KÜTÜPHANELER KAZANDIRACAĞIZ”

Etkinlikte söz alan AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ise Konya’ya birçok yeni kütüphane kazandıracaklarının altını çizdi. Japonya’da başından geçen bir anıyı dile getiren Sorgun, “ Japonya’da bir toplu ulaşım aracında seyahat ederken gencin biri, bir eliyle tutunuyor diğer eliyle de tuttuğu kitabı okuyordu. Bu durumu görünce çok hayıflanmıştım. Ama geçen günlerde gece 00:00’da Konya İl Halk Kütüphanemizi ziyaret ettim. Gecenin ilerleyen saatlerine rağmen kütüphanemiz araştırma yapan, kitap okuyan insanlarımızla doluydu. Bu durum beni çok mutlu etti ve artık hayıflanmıyorum” ifadelerini kullandı.

KÜTÜPHANELER HAFTASI DOLAYISIYLA BİRÇOK ETKİNLİK DÜZENLENECEK

Kütüphane Haftası’nın 6 gün boyunca düzenlenen etkinliklerle devam edeceğini kaydeden Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, “55. Yıl Kütüphane Haftası etkinliklerinde Konyalı ve Konya’da yaşayan yazarların kitap sergileri, gezici kütüphane okuyucu buluşmaları, yazar imza günleri, konferanslar, çocuklar için çizgi sinema film gösterileri ve çeşitli sergiler yer alacak. Yunak, Altınekin, Ilgın, Bozkır ve Akşehir kütüphanelerinin yanı sıra Konya Gar Kütüphanesi ve Derbent İlçe Halk Kütüphanesi’ni de hizmete açarak sürdürülebilir kalkınmada kütüphanelerin daha aktif rol almalarını sağlayacağız” diye konuştu. Etkinlik protokol konuşmalarının ardından ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin hazırlamış olduğu gösteriler ve “81 il, 81 Efsane Sergisi’nin ’açılışıyla devam etti.

Haber: Müslüm Evci

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.