Konya'da zaman makinası 1000 sene öncesine gidiyor! Nizamülmülk tiyatro oyunu 15 Temmuz’da sahnelenecek

Konya’nın Türkiye Selçuklu Devleti’ne başşehir oluşunun 925. yılı nedeniyle anlamlı kültürel faaliyetler sürüyor. Daha önce Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat’ın hayatından kesitlerin anlatıldığı oyunun ardından yeni oyun sahnede olacak.

Konya'da zaman makinası 1000 sene öncesine gidiyor! Nizamülmülk tiyatro oyunu 15 Temmuz’da sahnelenecek

Konya’da tiyatro günleri sürüyor. Selçuklu Kongre Merkezi’nde yine Selçuklu temalı bir oyun daha sahnelenecek. Geçtiğimiz ay içerisinde kutlanan Konya’nın başşehir oluşunun 925. yılı nedeniyle Anadolu Selçuklu Devleti’ne altın çağını yaşatan sultan Alâeddin Keykubat’ın hayatından kesitler sunan Keykubad isimli oyun sahnelenmişti.

YENİ OYUNUN ADI NİZAMÜLMÜLK

Yine Selçuklu Kongre Merkezi’nde Anadolu Selçuklu Devleti’nin baş veziri Nizamülmülk’ün döneminde yaşanan olayları anlatan bir oyun olan Nizamülmmülk sahnelenecek. İskender Pala imzalı oyun 15 Temmuz’da izleyiciyle buluşacak.

nizamülmülk oyunu

OYUN HAKKINDA

Usta yazar İskender Pala’nın ‘Nizamülmülk’ oyununda tarihi gerçekler göz önüne alınıyor.

Büyük Selçuklu Devleti’nin sultanı Melikşah ve Nizamülmülk’ün Hasan Sabbah'ın liderliğini yaptığı Bâtınilerin gerçekleştirmiş olduğu saldırı ve suikastlara karşı verdiği savaşı temasına taşıyan oyun, ihanetin ve devlet içine çöreklenmiş odakların zamanlar farklı olsa da hep aynı yollarla iktidarı ele geçirme planlarını etkileyici bir dille seyirciye anlatıyor.

Tarihi gerçeklere eşlik eden zekice kurgular, bugüne dair izdüşümleri olan olaylara objektif bakışlar, gündelik hayatın sıradan insanlarıyla tarihin bilindik kahramanlarının çatışmaları ve buluşmaları izleyiciye sunulacak.

Bir tarafta devlet için çalışan, ülke ve millet refahı için uğraşan Melikşah ve Nizamülmülk, diğer tarafta etki alanını türlü yalanlarla, yarattığı sahte cennetle ve suikastçılarıyla arttıran, kendisini mesih ilan edecek cürette bulunan Hasan Sabbah.

Selçuklu'dan günümüze gelen tanıdık olaylar. Yalnızca gözlere değil zihinlere ve kalplere de hitap eden temaşa sahneleri 15 Temmuz’da izleyicinin karşısında Konya sahnesinde olacak.

OYUN KADROSU

Oyunun yönetmen koltuğunda Tolga Özenç Özgençel var. Yardımcılıklarını ise Fatih Dinçer, Duygu Şen yapıyor.

Oyuncu kadrosunda ise şu isimler bulunuyor: Ekrem Tünge DENİZMEN, Serdar ŞAFAK, Taner KÖSE, Erkan ERKOÇ, Berfu KILIÇ ÇİFTCİ, Fatih DİNÇER, Hazal ÜSTÜNER, Zeynep ÇİMENCİLER, Burak ÖZTÜRK, Harun Ümit YILMAZ, Serkan BİLGİLİ, Orhun ÜSTÜNER, Raşit KOÇER, Şenol BİRİNCİ, Sinan MORDAĞ, Seyfullah GÖNEN, Eyüp TORU

HATİCE KARAKUŞ | ÖZEL (Konya Haber)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.