Değerler eğitimi ve 'Doğan Cüceloğlu'

Değerler eğitiminin kısa bir örneğini veren Doğan Cüceloğlu'nun konferansından bir metin. Değerler eğitimi nedir bunu bir örnekle gösteren Doğan Cüceloğlu aslında kimdir, yazdığı kitaplar hangileridir?

Değerler eğitimi ve 'Doğan Cüceloğlu'
Yayınlanma:

Değerler Eğitimi nedir?

Değerler neyin ideal, önemli ve kıymetli olduğu hakkındaki standart, kanaat veya inançlar olarak tanımlanır. Bu yönüyle değerler zihni, duyuşsal ve davranışla ilgili yönleri olan çok boyutlu, karmaşık ve dinamik yapılardır. Sosyal bir davranış tarzı olarak da değerlendirilen değerler, ahlaki yargı, tutum, ideoloji ve toplumsal geribildirim gibi insan hayatında geniş yer tutan yapılardır. Günlük hayatta değerler, insanlar için çeşitli durumları değerlendirmede ve yargılamada temel algı dayanağını oluşturur.

Doğan Cüceloğlu ve Değerler Semineri

"Doğan Cüceloğlu bir seminerinde yere bir parça ekmek koymuş ve "Bu ekmeğe basabilecek birisi var mı?" diye sormuş salondakilere. Hiç ses çıkmamış tabii. Hoca, "Sahneye gelip bu ekmek parçasına basana 100 dolar vereceğim" diye devam etmiş. Salondan yine çıt yok... Fiyatı artırarak 5000 dolara kadar getirmiş. Bu sırada salonda bulunanlardan birisi, "Hocam, istersen 500 bin dolar ver, yine bize o ekmeği çiğnetemezsin, boşuna uğraşma!" demiş. Doğan Hocam da, "İşte değerler eğitimi budur" diye noktayı koymuş...

Doğan Cüceloğlu kimdir?


Mehmet Doğan Cüceloğlu (9 Şubat 1938, Mersin – 16 Şubat 2021, İstanbul), Türk psikolog ve akademisyendi.
Kişisel gelişim kitapları ve televizyon programı ile tanındı. 1980-1996 yılları arasında ABD'nin Fullerton şehrindeki Kaliforniya Eyalet Üniversitesinde görev yaptı; kırktan fazla bilimsel makale yayımladı. 1990'lardan itibaren Türk insanının duygu, düşünce ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları ile inceleyen Türkçe kitaplar yayımladı. 1992'de yayımlanan İçimizdeki Çocuk adlı kitabı, onun en popüler kitaplarındandır.1996'da Türkiye’ye dönerek üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, ana-babalara ve iş adamlarına yönelik seminerler, konferanslar ve atölye çalışmaları yapmıştır.

Doğan Cüceloğlu’nun Kitaplarından Bazıları

İçimizdeki Çocuk

İnsan İnsana

Mış Gibi Yaşamlar

Başarıya Götüren Aile

Savaşçı

Onlar Benim Kahramanım

Var Mısın? Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler

Öğretmen Olmak

İçimizdeki Biz

Geliştiren Anne Baba

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.