Türkiye'nin en büyük fuarı Konya'da! Firmalar yerini aldı...

Türkiye'nin en büyük fuarı Konya'da! Firmalar yerini aldı... Konya Ticaret Odası-Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen 20. Konya Tarım Fuarı açıldı.

Türkiye'nin en büyük fuarı Konya'da! Firmalar yerini aldı...
Yayınlanma:

Konya Ticaret Odası-Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen 20. Konya Tarım Fuarı açıldı.

Önallar Tarım başta olmak üzere Çavuşoğlu TÜMOSAN, Harmak Ziraat Makinaları, Sezer Tarım ve Güven Boru firmaları fuarda yerlerini alarak ürünlerini çiftçilerle buluşturuyor.

sonuc-82.webp

ÖNALLAR TARIM FUARDA YERİNİ ALDI

TARMAKBİR Yönetim Kurulu Başkanı ve Önallar Tarım’ın Sahibi Şenol Önal, fuara katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Tarım Fuarı’nın adından söz ettirdiğini ifade eden Şenol Önal, “Fuarımız Türkiye’nin en büyük tarım makinaları fuarı ve Avrupa’nın da en büyük fuarları arasında yer alıyor. Bu yıl yoğun bir şekilde ziyaretçi ve katılımcılarımız var. Bu sene daha çok akıllı makinalara yönelik, teknoloji barındıran makinalar görücüye çıktı. Çiftçimiz dilerim buradan mutlu ayrılır. Bizler de Türk sanayicisi olarak fuarın hakkını vermeye çalışıyoruz. Hem kendi şirketimiz için, hem ülke tarımı için bu gelişmeleri sağlamaktayız” diye konuştu.

sonuc-81.webp


HARMAK ZİRAAT MAKİNALARI’NA YOĞUN İLGİ

Tarım Fuarı’nın Konya’ya katkılarının çok büyük olduğunu ifade eden Harmak Ziraat Makinaları Genel Müdürü Ahmet Küçükbacak ise fuar hakkında şunları söyledi: “Konya Tarım Fuarı 20 yıldır düzenleniyor. Artık Konyalı hemşerilerimiz fuarı merakla bekliyorlar. Tarım Fuarı ulusal bir fuar olmaktan çıktı ve global bir fuar oldu. İhracat fuarı haline dönüştü diyebiliriz. Fuarın hem Konya’mıza, hem ülkemize çok büyük katkısı var. Çiftçilere yeni ARGE’si yapılan ürünler tanıtılıyor. Şu anda akıllı tarım makinelerine doğru bir yönelim var. Bu makinalar sayesinde daha az insan gücüne ihtiyaç duyulurken, daha az hatalı işleme oluyor” dedi.

sonuc-84.webp


TÜRKİYE’DE İLK DEFA YERLİ ŞATILLI TRAKTÖR ÜRETTİK

Çavuşoğlu TÜMOSAN Bayi Yetkilisi Musa Çavuşoğlu fuar hakkında bilgi verdi. Fuar yeni başladığı için geçen seneki rağbeti bu yıl çok göremediklerini söyleyen Musa Çavuşoğlu, “İnşallah fuarın ilerleyen günlerde daha yoğun geçmesini bekliyoruz. Fuar ile birlikte yeni ürünlerimizi müşterilerimize tanıtıyoruz. Çünkü fuar bütün tarım paydaşlarını bir araya getirdiği için son derece önemli. Fuar sayesinde çiftçiler teknolojiyi takip ederek yeni ürünleri ve yeni fiyatları görerek ekipman alma şansına sahip oluyor. TÜMOSAN olarak Türkiye’de ilk defa yerli şatıllı traktör ürettik. Herkesi ürünlerimizi görmeye davet ediyoruz” dedi.

sonuc-85.webp


SEZER TARIM ÜRÜNLERİNİ SERGİLİYOR


Sezer Tarım Bölge Müdürü Orhan Tunca da Tarım Fuarı’nda stant açarak, ziyaretçilerini ağırlıyor. Fuar hakkında konuşan Müdür Orhan Tunca, “Fuarın daha ilk günlerindeyiz ama ilgiden oldukça memnunuz. Fuar, Konya halkına daha uygun fiyatta makine satılmasına vesile oluyor. Biz çiftçilerin ayağına teknolojiyi getiriyoruz; tambur sulama makinesi, çiftlik ekipmanları gibi yenilikleri sunuyoruz. Bizim standımızda yenilik olarak robot makinelerimiz, yem itme robotu, buzağı emzirme robotumuz bulunuyor” dedi.

sonuc-83.webp


FUARIN KONYA’YA KATKISI BÜYÜK

Güven Boru Yetkilisi Hüseyin Utkan, Tarım Fuarı’na ilk kez katıldıklarını ifade etti. Utkan, “Bu sene Konya Tarım Fuarına ilk defa katılım sağlıyoruz. Fuar ilk günler olmasına rağmen güzel geçiyor. Fuarın Konya’ya katkısı büyük. Katılım da bu sene çok fazla ve ticaret olarak da iyi bir yerde. Biz firma olarak fiyat geçişleri yapmıyoruz. Eski fiyat üzerinden kampanyalı satışlarımız var. Çiftçiler buraya gelip yeni teknolojiyi görme imkanına sahip bulunuyor” şeklinde konuştu.

ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSİ CELİL ÇALIŞ: TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK FUARI


Ziraat Yüksek Mühendisi Celil Çalış ise Tarım Fuarı ve tarım sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulundu. Çalış, “Fiyatların çok yükseldiği, tarımdan kaçışın arttığı bu dönemde Tarım Fuarı ile üreticilerimizi tekrar tarıma yönlendiriyoruz. Tarımın devam etmesi ülkenin en önemli konularından bir tanesi. Şu anda Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise üçüncü en büyük fuarında bulunuyoruz. Fuar, sadece tanıtım olarak değil, ülkemize ekonomik anlamda da katkı veriyor. Tarım camiası olarak fuardan beklediğimiz ve bulamadığımız tek nokta; adı Tarım Fuarı ise, burada gübre, tohum, ilaç tarımın tüm paydaşlarının olması gerekiyor. Sadece Tarım Makineleri Fuarı yeterli değil. Daha sonra bu fuar yapılsa da tohum, gübre fuarı iki holde yapılıyor ve sönük geçiyor. Tarım Fuarı’nın bir bütün halinde tekrar gözden geçirilip “Tarım Makinaları Fuarı” yerine, “Tarım Fuarı” şekline dönüştürülmesi fuarın anlamını çok daha farklı bir boyuta taşıyacaktır. Her sene Kasım Ayındaki Antalya Tarım Fuarı’nda fide, fidan, tohum, gübre, ilaç gibi konular da fuarda yer alıyor. Bunların hepsini bir araya getirdiğimiz zaman biz inanıyoruz ki 20 ülkeden 400 katılımcı yerine belki daha çok sayıda ülkeden katılımcı fuarımıza gelecektir” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.