Türkiye'de Konya'da bir ilk: İstihdam garantili okul!

Konya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Doğuş Otomotiv ve Konya Ağır Vasıta Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi arasında imzalanan protokol kapsamında oluşturulan "Scania Eğitim Laboratuvarı"nın açılışı yapıldı..

Türkiye'de Konya'da bir ilk: İstihdam garantili okul!
Yayınlanma:

Türkiye Scania Disbürütörü Doğuş Otomotiv ve Konya Ağır Vasıta Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından Konya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kurulan Scania Eğitim Laboratuvarı’nın açılışı geniş bir katılımla gerçekleşti. Programa, Konya Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Meram Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz, Konya Ağır Vasıta Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Zeybek, Scania Türkiye Yetkili Satıcı İnsan Kaynakları Geliştirme Müdürü Emre Atasayar, Scania Türkiye Pazarlama Müdürü Ömer Madazlıoğlu, Scania Türkiye Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Onur Yereser, Okul Müdürü Hasan Demirbağ ile çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı.

9.jpeg

“Öğrencilerimiz Konya Sanayisinin Temelini Oluşturuyor”
Açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Hasan Demirbağ, kuruluşundan bu yana okuldan mezun olan öğrencilerin Konya sanayisinin temelini oluşturduğunu belirterek bu noktada Motor Teknolojileri Alanı’nda yapılan bu iş birliğinin kendileri için önemli olduğunu belirtti. Konya Ağır Vasıta Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Zeybek ise şirket olarak mesleki ve teknik eğitime katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi. Scania Türkiye Yetkili Satıcı İnsan Kaynakları Geliştirme Müdürü Emre Atasayar konuşmasında, yetkili satıcılar ve meslek liseleri arasındaki iş birliği çalışmaları hakkında bilgi vererek yapılan iş birlikleri ile ülkemize nitelikli iş gücü kazandırmanın kendileri için kıymetli olduğunu söyledi. Scania Türkiye Pazarlama Müdürü Ömer Madazlıoğlu, okula kurulan laboratuvar ile teorik eğitimle uygulamalı eğitimin bir arada olduğu bir eğitim ortamı hazırladıklarını söyleyerek endüstriye gelecek içerisinde yön verecek ve gençlerin tasarlama becerilerini gelişeceği bir merkez oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

10.jpeg

Kalifiye Eleman Yetiştirilecek
Scania Türkiye Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Onur Yereser ise fikirleri, çabaları ve emekleri için laboratuvarın oluşumunda emeği geçen herkese teşekkür etti. İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, ülkelerin kalkınmasında ve ilerlemesinde gelişmiş sanayi sektörünün varlığının büyük önem arz ettiğini söyleyerek Motor Teknolojileri Alanı’nda eğitim gören öğrencilerin uygulamalı eğitim göreceği bu atölyenin ağır vasıta üzerine kalifiye eleman yetiştirilmesi noktasında ülkemiz genelinde önemli bir örnek teşkil edeceğini söyledi. Yiğit, bu güzel hizmete vesile olan çalışma arkadaşları ile Doğuş Otomotiv ve Konya Ağır Vasıta Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi yönetimine teşekkürlerini iletti.Meram Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz ise yapılan hizmetin çok isabetli bir seçimle Konya’ya ve Meram’a kazandırılan katma değeri yüksek bir hizmet olduğunu belirtti. Meslek lisesi meselesinin Türkiye’nin geleceği meselesi olduğunu belirten Bayram, meslek liselerine yönelik önyargıların kırılması gerektiği ifade etti.

9-001.jpeg

Scania Eğitim Laboratuvarı
Konya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Motor Teknolojileri Alanı’nda “Türkiye Scania Distribütörü Doğuş Otomotiv ve Konya Ağır Vasıta Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi” tarafından, 2023 yılında imzalanan protokol kapsamında oluşturulan laboratuvarın kurulumu 2024 Nisan ayı itibari ile tamamlanmıştır. Scania ailesi tarafından okula kazandırılan bu laboratuvar Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Protokol kapsamında Motor Teknolojileri Alanı’nda eğitim gören öğrenciler, Scania Eğitim Laboratuvarı’nda aldıkları eğitimlerden sonra 12. sınıfta stajlarını Konya Ağır Vasıta Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinde yapacaklar, ağır vasıta üzerine kalifiye eleman olarak yetiştirileceklerdir.

Motor Teknolojileri Alanında eğitim gören öğrenciler içerisinden her yıl seçilen öğrenciler bu atölyede eğitim görecekler ve 12. Sınıfta stajlarını Konya Ağır Vasıta Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinde yapacaklardır. Eğitimlerini aldıktan sonra iş garantili olarak mezun olacak bu öğrencilerimizin mezuniyetlerinden sonra işleri hazır olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.